Mažos parduotuvės traukia ne tik prekių gausa

Virginijos LAPIENĖS nuotr.: „Priklausome prekybos tinklui „Aibė“, tai gauname nuolaidų, priešingu atveju neišsilaikytume“, – sako verslininkė A. Budrienė.

Dėl šoktelėjusių energetikos, kuro, degalų kainų, infliacijos sumenko gyventojų perkamoji galia, sumažėjo apyvarta – kaip išgyventi mažoms parduotuvėlėms? Šių mažėja Gargžduose, sunkiai galą su galu suduria kaimuose. Tačiau kai kuriose prekybos įmonėse apyvarta didėja, savininkai planuoja investicijas verslo plėtrai. Sėkmingai dirba kaimo parduotuvės, esančios prie didelio kelio, į kurias užsuka pravažiuojantieji. Šių savininkai nejaučia pirkėjų stygiaus.


Sunkiausia žiema
„Jau metai, kai žmonės perka mažiau – praėjusią žiemą vos išsilaikėme – sunkiausias laikotarpis per visus 23 metus, kai atidaryta parduotuvė, – atskleidė parduotuvės „Vasara“ Gargžduose savininkė Jadvyga Skuodienė. – Labiausiai smukdė elektros kainos: du mėnesius reikėjo mokėti beveik po 2 tūkst. eurų – tiek šoktelėjo nuo 200 eurų. Dabar jau atpigo. Didėjo mokesčiai, darbuotojų atlyginimai – teko atsisakyti vienos pardavėjos. Vitrinos pilnos įvairiausių maisto produktų, kainos „nesikandžioja“, bet mažėjo perkamoji galia. Juk ir gyventojams nelengva, kai pabrango šildymas, kuras, elektra, degalai.“
Pasak J. Skuodienės, pagrindiniai produktai, iš kurių išsilaiko parduotuvė, – įvairūs mėsos gaminiai, duona ir jos gaminiai, išskirtiniai pyragai, žuvis, silkė. Visų maisto produktų pasirinkimas didelis, yra ir būtiniausių buities reikmenų. „Esame smulkusis verslas, todėl mėsos produktus, pyragus užsisakome iš smulkiųjų, – kalbėjo verslininkė. – Nukrito pieno ir jo gaminių kainos, pavyzdžiui, grietinės indelis atpigo kone euru. Pinga ir duona, bet į senas vėžes kainos negrįžta. Mūsų antkainis – 18 proc., o anksčiau buvo 15 proc.“ Ji džiaugėsi, kad yra nuolatinių pirkėjų, kuriuos traukia kompaktiška parduotuvėlė, nes prekės išdėstytos vienoje vietoje ir nereikia klaidžioti didelėje erdvėje. Svarbu ir tai, kad gali gyvai bendrauti su pardavėjomis, kurios mandagiai aptarnauja. Dauguma čia besilankančių pirkėjų – vidutinio ir vyresnio amžiaus. Vieni ateina kasdien, kiti savaitgaliais, treti kartą per mėnesį, o kai kurie vieną kartą per metus stovi eilėje prie silkės. Beje, pardavėjos neatsisako pirkėjams pristatyti maisto krepšelių į namus.
„Mažų parduotuvių Gargžduose nedaug beliko – visur mažėja prekyba, – pastebėjo J. Skuodienė.– Nežinau, ar išgyvensime dar porą metų ir sulauksime 25-ojo „Vasaros“ gimtadienio.“


Prie prekystalio eilių nėra
„Parduotuvėje eilių nebūna, – šyptelėjo Audronė Bud­rienė, Girininkų maisto prekių parduotuvės „Aibė“ savininkė. – Pagal apyvartą nusiritome į 2020-uosius metus. Pernai pradėjo mažėti pardavimas, o sudėtingiausia žiemą – ne visi gyventojai turi nuolatines pajamas. Girdžiu, kad ir kitur mažėja. Mes vos galą su galu suduriame: sumokame mokesčius, išsimokame atlyginimus. Taupyti juodai dienai nėra iš ko. Apsunkina apie 50 proc. pabrangusi elektros energija. Stengiamės taupyti, bet visų šaldytuvų neišjungsi.“
Verslininkei apmaudu, kad pirkėjai galvoja, jog prekybininkai užsikelia kainas ir iš to lobsta. „Ne, jie klysta – gamintojas pateikia savo kainas. Mano parduotuvėje nei mėsos, nei pieno, nei duonos antkainis nepasikeitė 5 metus, kai ji atidaryta – gamintojas keičia kainas, – dėstė A. Budrienė. – Pernai labai pabrango mažų kepyklėlių produkcija, pavyzdžiui, sausainių kilogramas – apie 2 Eur. Anksčiau populiarioji duona kainavo 1,09 Eur, o dabar – 1,79 Eur. Priklausome prekybos tinklui „Aibė“, tai gauname nuolaidų, priešingu atveju neišsilaikytume.“
Verslininkė pastebėjo, jog žmonės taupo, pigesnį maistą valgo – neperka to, ko širdis geidžia. Mažiau perka vaisių, daržovių, nes labai pabrango. Prekybos pagyvėjimo ji tikisi šiltuoju metu, kai daugiau perkama gaiviųjų gėrimų, ledų, alaus.


Džiugina pirkėjų atsiliepimai
„Bangos“ skaitytoja siūlė apsilankyti Daukšaičių maisto prekių parduotuvėje „Aibė“, kuri pastaraisiais metais renovuota ir labai pasikeitusi. Tam reikėjo nemažų investicijų.
Išgražėjęs parduotuvės pastatas papuošė kaimo centrą, atkreipia pravažiuojančiųjų dėmesį ir traukia užsukti. Erdvioje prekybos salėje gausus prekių pasirinkimas – nuo duonos, pyragų iki šviežios mėsos, vaisių, daržovių. Čia rasi ir buičiai reikalingų daiktų.
„Porą metų renovavome pastatą, rekonstravome prekybos salę: išardę sandėlius, ją išplėtėme iki 200 kvadratinių metrų. Su vyru planavome išdėstymą, įsigijome naujus šaldytuvus, – kalbėjo savininkė Erika Šliaužienė. – Bet jau per mažai vietos. Projektuojame, tariamės su statybininkais statyti sandėlį, planuojame įkurti kepyklėlę, kur kepsime bandeles, duoną.“
E. Šliaužienė patikino, kad parduotuvėje labai gera apyvarta – kas mėnesį didėja. „Mes puikiai gyvename – viską pasiekėme savo darbu, pastangomis, – patikino savininkė. – Su vyru dirbame kasdien, stengiamės, kad būtų gražu, tvarkinga, ieškome naujų prekių – mėsos, žuvies. Prekių gauname kasdien. Važiuojame pas gamintojus pažiūrėti, kaip vyksta gamyba, pavyzdžiui, įsitikinti, ar tikrai rūko žuvį.“
Pasak verslininkės, pirkėjams svarbi kokybė, o kainos juos tenkina.
„Parduotuvės šeimininkai labai rūpinasi pirkėjais nuo to laiko, kai čia įsikūrė. Stengiasi, kad būtų gausu prekių – visko randu, ko reikia šeimai, yra nemažai nuolaidų, – sakė į pokalbį įsiterpęs nuolatinis pirkėjas. – Štai kur parduotuvės sėkmė.“

Andriaus JOKUBAIČIO nuotr. iš „Bangos“ archyvo: „Nesitikėjau, kad net porą dešimtmečių pavyks išlaikyti verslą. Dėkoju savo darbuotojams, pirkėjams ir visiems palaikantiems“, – sakė verslininkė J. Skuodienė, prieš ketverius metus su kolektyvu šventusi „Vasaros“ 20 metų gyvavimo sukaktį. Gerų žodžių tąkart verslininkė negailėjo darbuotojoms D. Butkienei, R. Grimalienei, L. Kutniauskienei, R. Bendikaitei ir A. Cirtautienei.


Prekes besirenkanti Violeta patikino, kad šioje parduotuvėje viską perka – mieste apsilankę, sugrįžta čia. „Dirbame Švėkšnoje, o perkame Daukšaičiuose. Savininkai atveža visko, ko tik paprašome“, – šypsojosi pirkėja.
E. Šliaužienė kalbėjo, kad prie pagrindinio kelio esančią parduotuvę pastebi pravažiuojantys žmonės ir užsuka pasižiūrėti. „Jie nustemba pamatę prekybos salę, prekių gausą ir čia sugrįžta. Mus žino ne tik Endriejave, Gargžduose, bet ir Klaipėdoje. Džiaugiamės, kad pirkėjai gerai atsiliepia“, – sakė verslininkė.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių