Metų įvykiai, išbandę ugniagesių ištvermę ir jausmus

Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.: gruodį mėlynieji autobusai pradėjo vežioti keleivius rajono keliais. Praėjusią savaitę vienas iš jų, kainavęs 170 tūkst. eurų, supleškėjo įkrovimo aikštelėje prie Sporto centro.

Visuomenės pasitikėjimo ugniagesiais gelbėtojais reitingai tebėra aukščiausi. Nelaimės akimirką atskubėjusiųjų į pagalbą ekstremalus darbas reikalauja daug fizinės, psichologinės ištvermės. Bet už tai ugniagesius gelbėtojus myli visuomenė, ir tai moralinis atlygis sunkios profesijos žmonėms.
Kokius išbandymus šiemet teko patirti civilinę, priešgaisrinę saugą rajone užtikrinantiems ugniagesiams gelbėtojams?
Ugniagesiams trukdė smalsuoliai
Gargždų PGT vyriausiasis specialistas Arūnas Armalis patikino, jog šiemet gaisrų nesumažėjo. Didžiausias išbandymas ugniagesiams gelbėtojams buvo gruodžio 19 d. gesinant Gargždų centre užsidegusį elektrinį autobusą „Nissan“. Gruodį 9 mėlynieji autobusai pradėjo vežioti keleivius rajono keliais. Vienas iš jų, kainavęs 170 tūkst. eurų, supleškėjo.
Praėjusį ketvirtadienį ukrainietis vairuotojas grįžo iš Klaipėdos baigęs maršrutą ir autobusą pastatė Gargžduose, Klaipėdos g., elektros įkrovimo stotelėje. Vyras trumpam nuėjo į parduotuvę, o grįždamas pamatė iš autobuso apačios rūkstančius dūmus. Autobusą skubiai atjungęs nuo įkroviklio, bandė gesinti pats. Skubėdami į gaisravietę ugniagesiai gelbėtojai iš toli pamatė juodus dūmus, gaubiančius miestą. „Autobuso salonas iš plastiko, itin degių medžiagų, – pastebėjo A. Armalis. – Ant stogo užsidegė akumuliatorinė baterija, kurios gesinimui reikėjo daug vandens.“ Pasak pareigūno, tai buvo išbandymas ugniagesiams gelbėtojams – pirmą kartą jiems teko gesinti užsidegusį elektromobilį. Jie tik buvo mokęsi, ką daryti šiam užsidegus. „Tai sudėtinga, nes elektromobilio baterijose yra ličio, kuris sąlytyje su deguonimi liepsnoja. Lengva užgesinti tik panardinus į vandenį. Be to, ir pavojinga, nes gesinant degantį akumuliatorių gali nutrenkti elektra“, – atskleidė A. Armalis. Gesindami elektromobilio gaisrą ugniagesiai užtruko porą valandų. Gaisras įsiplieskė dėl gedimo elektromobilio elektros įrangoje.
Tą popietę į nelaimės vietą automobilių stovėjimo aikštelėje netoli Sporto centro susirinko minia smalsuolių, troškusių mobiliaisiais telefonais įsiamžinti gaisrą. Vaikai ir suaugusieji nesitraukė iš gaisravietės trukdydami pareigūnams gesinti, patys rizikuodami prisikvėpuoti kenksmingų medžiagų, kurios skleidėsi degant elektromobiliui. Bet žmonės neklausė pareigūnų ir nesitraukė – jiems tai buvo atrakcija, ugniagesiams gelbėtojams – metų įvykis.

Klaipėdos rajono savivaldybės Priešgaisrinės tarnybos vadovo S. Virbausko teigimu, šiemet 6 ugniagesių komandoms į įvykius teko važiuoti 596 kartus – daugiau nei ankstesniais metais. Priekulės ugniagesių komanda sulaukė daugiausia – 165 iškvietimų.


Pagalbos prireikė ugniagesiams
Klaipėdos rajono savivaldybės Priešgaisrinės tarnybos vadovo Stanislovo Virbausko teigimu, šiemet 6 ugniagesių komandoms į įvykius teko važiuoti 596 kartus – daugiau nei ankstesniais metais. Priekulės ugniagesių komanda sulaukė daugiausia – 165 iškvietimų. Įvairių situacijų pasitaikė. Ugniagesiams gelbėtojams atmintyje įstrigo, kai nuvykus į Dituvos sodininkų bendriją atidaryti duris, namuose pasitiko 9 šunys, kurie saugojo susirgusį šeimininką, galbūt jį šildė, ir šis išliko gyvas. Kitą kartą, važiuojant padėti potvynio spąstuose atsidūrusiam gyventojui, gaisrinis automobilis nuslydo nuo vandens išplauto kelio ir paskendo iki pusės. Žmogui pagalba buvo suteikta, o mašiną traukė pusantros paros ir dvi savaites remontavo.
Girkalių komandos ugniagesiai gelbėtojai į įvykius skubėjo 97 kartus. Jiems įsiminė vienas gaisras. Teko gesinti namą Kretingalėje, kurių šeimininkai ruošėsi pokyliui savaitgalį, buvo pakviesti svečiai, bet įsiplieskęs gaisras viską sujaukė.
Agluonėnų komanda į pagalbą gyventojams važiavo 86 kartus. Agluonėniškiams ugniagesiams gelbėtojams teko Dercekliuose gesinti didžiulį gaisrą, kurį įveikė per 14 valandų, išpylė 85 tonas vandens. Endriejavo komandai tenka skubėti į pagalbą kaimynams – į Plungės rajoną, Rietavo savivaldybę. Vedegėnų kaime įsiplieskęs didelis gaisras pridarė nemažų nuostolių savininkams ir priešgaisrinei tarnybai, nes važiuojant apledijusiais keliais mašinos slydo ir buvo apgadintos.
Veiviržėnų ugniagesių komandos vyrams įstrigo eismo įvykis netoli Veiviržėnų. Automobiliu dideliu greičiu lėkę penki jauni žmonės posūkyje jo nesuvaldė ir keletą kartų vertėsi. Atvykę ugniagesiai gelbėtojai naudojo gelbėjimo įrangą, kad išvaduotų suknežintame automobilyje įkalintus žmones. Vyrai juos ramino ir guodė. Vežant į ligoninę vieno jauno keleivio gyvybė užgeso.
Plikių ugniagesių komandos vyrams teko gesinti ne vieną užsidegusį būstą. Plikiuose gyvenamajame name gaisras įsiplieskė dėl netvarkingos krosnies. Suniokotame pastate šeimininkai nebegalėjo gyventi, todėl įsikūrė vasarnamyje. Nepraėjus nė mėnesiui, šis užsidegė dėl tos pačios priežasties. „Nesuvokiama, kodėl žmonės nepasimoko iš savo klaidų, nesaugo savo turto, – stebėjosi S. Virbauskas. – Nelaimingų įvykių, gaisrų sumažėtų didėjant žmonių sąmoningumui, atsakingumui, stiprėjant savitarpio pagalbai. Linkiu saugių švenčių, kad namuose būtų šilta ir jauku.“
Virginija LAPIENĖ
„Bangos“ archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content