Modernaus fabriko tikslas – cigaretės tik muziejuje
Lygiai prieš 30 metų Klaipėdoje įsikūręs fabrikas – pirmoji JAV kompanijos „Philip Morris International“ (PMI) investicija nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje. Darbuotojų saugą ir tvarumą akcentuojanti įmonė per tris dešimtmečius uostamiestyje investavo daugiau nei 400 mln. eurų. Susitikime su žurnalistais teigta, kad Klaipėdos fabrikas – vienas našiausių ir pavyzdingiausių visame PMI tinkle.
Buvo tarsi ledlaužis
Pasak „Philip Morris Baltic“ generalinio direktoriaus Mindaugo Dacio, JAV kompanijos investicija nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje buvo tarsi ledlaužis kitoms užsienio kompanijoms ir parodė, kad šalyje buvo verta investuoti. „PMI atėjimas prieš trisdešimt metų sukėlė didelį sujudimą Klaipėdoje ir visoje Lietuvoje. Kadangi mūsų šalis ir uostamiestis buvo palankūs investicijoms, PMI nuo pat pradžių ėmėsi plėtros“, – pabrėžė M. Dacys. Tiesa, Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) įsikūręs PMI fabrikas – ne pirmasis. 1993 m. PMI įsigijo Valstybinio tabako gaminių fabriko pagrindinį akcijų paketą, o 1997 m. atidarė naują fabriką Klaipėdos pakraštyje – tai buvo viena pirmųjų plyno lauko investicijų Lietuvoje ir šiame regione. 2002 m. senąjį Klaipėdos tabako fabriko pastatą PMI perdavė miestui už simbolinį 1 litą su įsipareigojimu, kad pastatas bus išsaugotas, ten vyks tik socialinė ir kultūrinė veikla. Dabar ten įsikūręs Klaipėdos kultūros fabrikas.
Veikia tausodamas aplinką
„Philip Morris Lietuva“ šiuo metu eksportuoja 98,1 proc. produkcijos, o pagrindinės eksporto rinkos – Europoje ir Azijoje. Fabriko produkcija sudaro svarbią dalį regiono eksporto ir Klaipėdos jūrų uosto apkrovos. 2022 m. duomenimis, tabako gaminiai sudarė 17,5 proc. Klaipėdos apskrities eksporto.
„Philip Morris International“ įmonės Lietuvoje ne vienerius metus yra tarp didžiausių mokesčių mokėtojų šalyje. Jos per veiklos istoriją sumokėjo daugiau kaip 3,6 mlrd. eurų įvairių mokesčių. Daug dėmesio ir investicijų darbuotojų gerovei skiriančios „Philip Morris International“ įmonės Lietuvoje – tarp geriausių šalies darbdavių. Šiemet įmonės jau devintą kartą pelnė tarptautinį „Top Employer“ apdovanojimą, ne kartą apdovanotos ir Nacionalinio atsakingo verslo apdovanojimuose. Įmonėse ir tiekimo grandinėje dirba daugiau nei 1 tūkst. darbuotojų.
Siekis – bedūmė ateitis
Šiuo metu Klaipėdos fabrike gaminami tik tradiciniai tabako gaminiai. Tačiau susitikimo su žurnalistais metu akcentuotas įmonės siekis – bedūmė ateitis, o cigaretės taptų tik muziejaus eksponatais, tačiau kada šis pokytis pasieks ir Klaipėdos fabriką, nežinoma. „Įgyvendindami bedūmę transformaciją mes nuolatos globaliai vertiname fabrikų įtaką ir kaip užtikrinti, kad turime pakankamai pajėgumų suteikti produktų pasirinkimą tiems, kurie pereina prie bedūmių alternatyvų. Kaip ir kiti svarbūs PMI fabrikai, Klaipėda yra svarbi mūsų vertinime“, – teigė M. Dacys. Vis dėlto nebuvo įvardyta, kada Klaipėdoje bus pradėti gaminti kitokie, bedūmiai gaminiai.
Pasauliniu mastu, pasak PMI atstovų, jau investuota 10,7 mlrd. JAV dolerių į inovacijas, kuriančias mažiau žalingus nikotino gaminius, pagrįstus moksliniais tyrimais. Jie yra skirti tik suaugusiesiems, kurie vartoja tabako ar nikotino gaminius ir nenori mesti. Šie gaminiai nėra skirti nevartojantiems tabako bei nikotino gaminių ir nepilnamečiams.
Įmonės viceprezidentas Šiaurės Rytų Europos klasteriui Michalas Mieržejevskis antrino, jog PMI tikisi iki 2025 metų pasiekti tikslą, kad 50 proc. pajamų būtų gauta iš alternatyvių produktų, vienas iš jų – kaitinamasis tabakas. „Kol kas čia gaminame cigaretes, bet kada ir ar Klaipėda pereis prie naujų technologijų, sprendimas dar nėra priimtas“, – pasakojo M. Mieržejevskis.
Gabrielė ČIUNKAITĖ
„Philip Morris International“ nuotr.