Mokinių gyvensenos tyrimas atskleidė pokyčius

2014 metais jau trečią kartą buvo atliktas Klaipėdos rajono mokinių gyvensenos tyrimas. Siekta įvertinti mokinių žalingų įpročių mastą, sveikos mitybos, fizinio aktyvumo praktikavimą, taip pat atkreipti dėmesį, kaip patys mokiniai vertina savo sveikatą.

Mergaitės rečiau pusryčiauja

Rezultatai atskleidė, kad per pastaruosius trejetą metų nerūkančių mokinių dalis išaugo apie 10 proc., apsvaigusių nuo alkoholio mokinių procentas sumažėjo apie 17 proc. Tačiau tarp berniukų bei aukštesnių klasių mokinių dažniau geriamas alkoholis, traukiamas cigaretės dūmas ar vartojamos psichotropinės medžiagos. 2014 m. atlikto tyrimo duomenimis, alkoholinių gėrimų niekada nebuvo išgėrę tiek, kad pasijustų apsvaigę, pusė apklaustųjų ir jų procentas yra didesnis negu 2008 m. (17,3 proc.) ir 2011 m. (9,4 proc.).

Paklausus mokinių apie labiausiai paplitusios narkotinės medžiagos – kanapių – vartojimą, kad nė vieno karto kanapių (arba „žolės“) per visą savo gyvenimą nerūkė, atsakė 94 proc. (2008 m. – 91,9 proc., 2011 m. – 93,6 proc.).

Pastebimi neigiami Klaipėdos rajono mokinių mitybos įpročių pokyčiai: didėja kasdien atsisakančių pusryčiauti mokinių, išlieka maža mokinių dalis kasdien vartojanti daržoves (apie 19 proc.), daugėja mokinių, vartojančių kokakolą ir kitus gazuotus saldintus gėrimus. Pastebėta tendencija, kad mergaitės rečiau nei berniukai pusryčiauja (atitinkamai 55,4 proc. ir 62,9 proc.). Tėvai turėtų atkreipti didesnį dėmesį į vaikų mitybos įpročius.

Stiprėja saugumo jausmas

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Gintarė Tamašauskė informavo, kad Klaipėdos rajone fiziškai aktyvių mokinių padaugėjo. Palyginus 2008 m. tyrimo duomenis, pastebėta, kad 2014 m. mokinių, vaikščiojančių pėsčiomis lauke nuo pusės valandos iki valandos, padaugėjo 5,6 proc., kasdien sportuojančių mokinių padaugėjo beveik 10 proc. Kasdien mankštinosi ar sportavo 44,6 proc. berniukų ir 24,1 proc. mergaičių.

Stiprėja mokinių saugumo jausmas mokyklose. 2014 m. tyrimo metu 58,8 proc. mokinių atsakė, kad visada mokykloje jaučiasi saugūs, ir tai yra 7,3 proc. daugiau negu 2008 m. Aukštesniųjų klasių mokiniai jaučiasi saugesni negu žemesniųjų klasių mokiniai.

„Sveikatos vertinimo aspektu nustatyta, kad didžioji dalis mokinių teigiamai vertina savo sveikatą. Pastebima, kad berniukai labiau nei mergaitės linkę savo sveikatą vertinti geriau“, – užsiminė G. Tamašauskė.

Išsamiau su Klaipėdos rajono savivaldybės mokinių gyvensenos tyrimo rezultatais galima susipažinti Visuomenės sveikatos biuro internetinėje svetainėje www.visuomenessveikata.lt.


  • Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Laima KAVECKIENĖ: „Įvairių Savivaldybės sektorių bendra aktyvi, nuosekli bei sisteminga sveikatinimo veikla davė teigiamų rezultatų: didėja nerūkančių, nevartojančių alkoholio, sportuojančių mokinių dalis.

    Rajono mokyklose intensyviai diegiama LIONS QUEST programa, kuri moko mokinius susitvarkyti su emocijomis per gyvenimo krizes, padeda formuotis asmenybėms ir būsimiems lyderiams, skatina bendruomeniškumo jausmą. Švietimo, kultūros bei sporto įstaigose, reaguojant į mokinių poreikius, organizuojami užsiėmimai po pamokų. 44 proc. visų Klaipėdos rajono mokinių lanko šokių, sporto, muzikos, dailės ir kt. būrelius. Plečiamos atviros jaunimo erdvės, kurios suburia jaunimą ir padeda ieškoti prasmingos veiklos bei laisvalaikio praleidimo formų. BĮ Sporto centras, bendradarbiaudamas su Visuomenės sveikatos biuru bei asmens sveikatos priežiūros įstaigomis, sudaro galimybę sportuoti nemokamai tiek jaunam, tiek suaugusiajam. Visuomenės sveikatos biuras aktyviai vykdo sveikatos mokymus ikimokyklinėse bei mokyklinio ugdymo įstaigose, konsultuoja sveikos gyvensenos klausimais visus norinčius bei pasirenkančius sveiką gyvenimo būdą. Įvairios sveikatinimo veiklos finansuojamos Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis.

    Galimybių gyventi kitaip, sveikiau ir prasmingiau mes turime, galbūt trūksta valios, galbūt nežinome ar nenorime. Pusryčiai kiekvieną rytą, obuolys, morkų, burokėlių ar kopūstų salotos kasdien, troškinta žuvis bent penktadienį ant pietų stalo, rytinė mankšta, ėjimas į darbą pėsčiomis ar vakarinis pasivaikščiojimas su šeima ar kaimynais – tai jau pradžia sveikos gyvensenos link. Juk niekada nėra vėlu pradėti keistis pačiam ar padėti keistis savo artimui, draugui ar kaimynui. Viskas priklauso nuo mūsų pačių.“

  • Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos direktorius Antanas ALČAUSKIS: „Skiriame didžiulį dėmesį vaikų sveikatai. Labai gerai, kad gimnazijoje dirba visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Vita Lengvinienė, ji – savo srities profesionalė. Kai reikia, dalyvauja klasės valandėlėse ir pan. Neseniai vyko akcijos pasaulinei AIDS dienai paminėti. Šiuolaikiniai vaikai daugiau žino, tad gali anksčiau sustoti ir nesielgti netinkamai. Jiems lengviau įvertinti pasekmes. Gimnazija aktyviai bendradarbiauja su policija, todėl rūkančiųjų prie gimnazijos kampo tikrai nėra. Žalingų įpročių turintys moksleiviai renkasi atokesnes vietas, kad nerodytų netinkamo pavyzdžio mažesniesiems.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content