Nauja administratoriaus pareigybė – į pagalbą centralizacijai

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos nariai praėjusį ketvirtadienį rinkosi į paskutinį 2022 metais Tarybos posėdį. Dalyvavo 25 Tarybos nariai iš 27. Tarybos nariai Arvydas Katkus ir Rima Leonauskienė posėdyje nedalyvavo dėl ligos.

Du klausimai atkrito

Darbotvarkėje buvo numatyta 40 klausimų, tačiau posėdžiui pirmininkaujantis rajono meras Bronius Markauskas pasiūlė išbraukti 35 ir 36 klausimus, kurie susiję su patalpų perdavimu valdyti patikėjimo teise Gargždų atviram jaunimo centrui (35 sprendimo projektas) ir Savivaldybės priešgaisrinei tarnybai (36 sprendimo projektas). Meras argumentavo, kad Gargždų atviras jaunimo centras apžiūrėjo kitas patalpas, kurios jaunimui pasirodė tinkamesnės, jie esą pasirengę jas susitvarkyti, taigi, nėra prasmės priimti sprendimus, kuriuos po to reikėsią keisti. 36 sprendimo projektas taip pat nebėra aktualus, mat jei Atviras jaunimo centras išsikels, priešgaisrinė tarnyba liks tose pačiose patalpose, kuriose dirba šiuo metu. Taip pat darbotvarkėje buvo numatytos 3 informacijos. Darbotvarkei su pakeitimais pritarta vienbalsiai.

Diskusijos kilo svarstant klausimus dėl didžiausio leistino pareigybių skaičiaus rajono biudžetinėse įstaigose.

Skundėsi darbo apimtimis

„Bangoje“ ne kartą rašėme apie praėjusiais metais inicijuotą, nelengvai Klaipėdos rajono savivaldybės įgyvendinamą idėją centralizuoti biudžetinių įstaigų buhalterinę apskaitą. Praėjusių metų viduryje paviešinus centralizacijos planus biudžetinių įstaigų vadovai raštu buvo išdėstę argumentus Klaipėdos rajono savivaldybės tarybai prašydami neskubinti proceso, meras Bronius Markauskas taip pat buvo pareiškęs nuomonę, kad procesui nėra dar pakankamai pasiruošta. Tačiau tuometė rajono Tarybos dauguma sprendimą dėl centralizacijos priėmė ir šių metų balandžio 1 d. Švietimo centro Biudžetinių įstaigų buhalterinės apskaitos skyrius pradėjo veiklą buvusiose Valstybinės mokesčių inspekcijos patalpose (Vasario 16-osios g. 21).

Nepopuliarus ir ne iki galo apgalvotas sprendimas pasiteisino ne visiškai: iš pareigybių pasitraukė minėto skyriaus vadovė, vėl teko ieškoti naujo, skyriuje nuolat skelbiami konkursai buhalterių pareigoms, mat pareigų atsisakoma susidūrus su dideliu krūviu. Štai parengto sprendimo projekto dėl rajono Savivaldybės švietimo įstaigų darbuotojų pareigybių skaičiaus nustatymo normatyvų patvirtinimo pakeitimo aiškinamajame rašte yra paminėta, kad „Klaipėdos rajono savivaldybė yra sulaukusi daugkartinių švietimo įstaigų vadovų nusiskundimų dėl padidėjusių darbų apimčių, kurie susiję su įstaigų buhalterinės apskaitos vykdymu per Centralizuotą biudžetinių įstaigų buhalterinės apskaitos skyrių.“ Tad rajono Savivaldybei buvo teikti siūlymai dėl administratorių pareigybės steigimo biudžetinėse įstaigose siekiant sumažinti darbo krūvį įstaigų darbuotojams, kuris atsirado dėl pokyčių vykdant centralizuotą buhalterinę apskaitą. Tikimasi, kad vyks glaudesnis bendradarbiavimas tarp įstaigų ir centralizuotos buhalterijos, kokybiškas finansinių dokumentų priėmimas ir perdavimas.

Nuomonės išsiskyrė

Tarybos narys Nerijus Galvanauskas paskutiniojo šiais metais Tarybos posėdžio metu pasisakė, kad šie sprendimo projektai – tai žingsnis atgal. „Visa valstybė centralizuoja apskaitos tvarkymą – mes einame atgal. Kai kur galbūt ir reikėjo naujos – administratoriaus pareigybės, pavyzdžiui, didesnėse švietimo įstaigose, kuriose vykdoma ir maisto gamyba, ir kt. O Dovilų kultūros centre, kaip pasižiūrėjau „Rekvizituose“ (įmonių duomenų bazė rekvizitai.lt – aut. past.), per 3 metus 1 darbuotojas pasikeitė, o yra 12 ar 13 darbuotojų. Už elektrą ir degalus Dovilų kultūros centrui sumoka Savivaldybė. Ką ten veiks administratorius puse etato? ‒ kėlė klausimą politikas. ‒ Sutinku, palyginkime darželius, kur gaminamas maistas: sąskaitos, maisto nurašymas kiekvieną dieną, daug darbuotojų: prašymai atostogoms ir kt. Taip, ten darbo yra. O dabar imame ir urmu visoms biudžetinėms įstaigoms duodame.“

Tarybos narys Vaclovas Macijauskas pasisakė taip pat dabar negalįs balsuoti už parengtus sprendimo projektus: „Sprendžiant Centralizuotos buhalterijos reikalus kaskart sakiau, kad reikia viską susidėlioti į vietas. Nuspręsti, kiek ir kokius etatus palikti įstaigose, sudaryti darbo modelį. Ne, tada urmu pavarėme, o dabar grįžtame atgal. Manau, kad šiuos klausimus reikėtų atidėti. Aš už tai, kad būtų tvarka.“

Tarybos narės Reginos Kernagienės nuomone, anksčiau dėl skubotos centralizacijos buvo vienas iš nesąmoningų sprendimų, priimtų buvusiosios valdančiosios daugumos: „Kiek teko bendrauti su įstaigų vadovais, visi skundėsi. Tuomet nebuvo padaryta analizė. Manau, dabar šiais sprendimo projektais bus atitaisyta klaida.“

Sprendimo projektams dėl administratoriaus pareigybės steigimo biudžetinėse įstaigose pritarta, jie įsigalios nuo 2023 m. sausio 1 d.

Monika CALZONAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių