Nei šviečia, nei šildo

Asociatyvi nuotr.

Elektros rinkos liberalizavimas ir visa su tuo susijusi sumaištis daugelį paakino įsigyti nuosavas elektrines.
Paklausiausios, nes tokias siūlė ta pati rinka, tapo saulės elektrinės, kurios pradėtos montuoti visur, kur įmanoma. Tie, kas neturėjo sąlygų ar galimybių įsirengti gyvenamojoje vietoje, galėjo ir vis dar gali įsigyti nutolusią saulės elektrinę. Nors pučia nauji mados vėjai ir raginama investuoti į vėjo jėgainių parkus, saulės elektrinių, tarp jų ir nutolusių, parkų skaičius sparčiai auga.
Vartotojai transformuojasi į gaminančius vartotojus, o tame virsme įvyksta visokių, ne tik džiugių nutikimų.
Nutolusi saulės elektrinė atrodė neblogas pasirinkimas, galvojant apie visą papildomą įrangą, kurios reikia norint tapti elektros gamintoju. Priedo, jei namo stogą tenka dalintis su kaimynu, nereikia jo sutikimo, kažkas tą elektrinę prižiūrės, stebės, prireikus ką nors suremontuos. Taikoma ta pati Aplinkos projektų valdymo agentūros mokama parama kaip ir nenutolusioms elektrinėms įsirengti.
Tuo tarpu ant nuosavo stogo užsikėlus saulės modulius, tenka pasirūpinti ir visa priežiūra. Tačiau tokią elektrinę įsirengti galima žymiai greičiau nei nutolusią.
Nepaisant visų skirtumų, nutolusias saulės elektrines, kaip neblogą investiciją, rinkosi daugelis klientų. Kurį laiką, vos tik paskelbus apie naujai projektuojamą parką, visos įmanomos vietos būdavo graibstyte išgraibstomos, norintys įsigyti tokią elektrinę kartais laukdavo eilėje. Šių projektų vystytojai investicijų srauto tikrai nepritrūko.
Tačiau kaip ir visose kitose srityse Lietuvoje, turbūt, sparčiau už ekonomiką auga biurokratiniai sukurti ar susikurti reikalavimai. Ne išimtis ir energetika. Rodos, tokioje situacijoje, kurioje po elektros rinkos liberalizavimo atsidūrė šalies ūkis ir gyventojai, visos jėgos privalėtų būti nukreiptos kuo greičiau ir efektyviau pereiti prie pigesnių elektros gaminimo būdų. Deja, įsibėgėjantį saulės parkų statybos bumą ilgokai gniaužė nerangi įvairių leidimų gavimo tvarka. Tai suplanavusiems įsigyti ar pasistatyti saulės elektrines sumaišė planus ir projektų vykdymą teko atidėti ilgesniam laikui. Nors tarp investuotojų ir projektų vystytojų pasirašomos sutartys, nustatomi terminai, jų laikytis kompanijos nelinkusios, savo poelgiams visada rasdamos pateisinimą, kuris dažniausiai atsiremia į tą patį „dokumentai, leidimai“.
Tačiau jei statomos saulės elektrinės pirkėjas būsimo starto pagrindu suplanuotų, tarkime, keisti būsto apšildymo sistemą į modernesnę, įsirengti elektromobilio įkrovimo stotelę ar šiaip bet kokius su didesniu elektros vartojimu susijusius darbus, gali tekti nelauktai visus planus koreguoti.
Kiekvienas vartotojas, pasirinkdamas elektros tiekėją, pasirašė ir sutartį su abipusiais šalių įsipareigojimais. Elektros tiekėjai šių klientų pažadų labai paiso, nuolatos ir įkyriai primindami, kad jau laikas deklaruoti skaitiklių rodmenis, nepamiršti sumokėti ir visaip kitaip skatina nė dienos nesuvėluoti. O jei jau bent dienelę kartais ir dėl labai objektyvių priežasčių pavėluotum sumokėti, raudonom raidėm šviečiantį priminimą apie įsiskolinimą elektros tiekėjui rasite tuojau pat. Net jei suma už suvartotą elektros energiją yra visai nedidelė. Tačiau kaip savo įsipareigojimų laikosi elektros tiekėjai ir kokiomis raudonomis raidėmis apie jų pareigas gali priminti vartotojai, tėra svajonė.
Eilinė paprasta istorija: žmogus investavo į nutolusią saulės elektrinę. Būdamas ištikimas „Ignitis“ klientas, rinkosi ir šios kompanijos statomus nutolusius saulės parkus. Nurodytais terminais pervedė nurodytas sumas į nurodytas sąskaitas. Saulės parko statyba, vykusi apie pusantrų metų, šiek tiek vėlavo, nes vis tie nelemti leidimai. Galų gale vasaros viduryje, nelabai atsiliekant nuo žadėtų terminų, elektrinė buvo baigta įrengti, bet pagal pasirašytą sutartį investavęs žmogus gaminančiu vartotoju tapo tik nuo gruodžio 31 d. Žiemos švenčių proga atskriejo laiškelis, kad savo elektrinės kuriamos naudos dar teks palaukti, nes keičiasi saulės parko perdavimo terminas. Vystytojas apgailestaudamas praneša, kad parko perdavimas atidedamas iki šių metų sausio 31 d. Esą saulės parkas yra pabaigtas statyti, tačiau vystytojui užtruko leidimo dokumentų derinimas su susijusiomis institucijomis. Artimiausiomis dienomis vystytojas planuoja gauti Energijos skirstymo operatoriaus patikrinimo pažymą, tuomet kreipsis į Valstybinės energetikos reguliavimo tarybą dėl energetikos įrenginių techninės būklės patikrinimo pažymos išdavimo. Gavus pažymas, vystytojas teiks visą dokumentaciją Valstybinės energetikos reguliavimo tarybai dėl gamybos leidimo išdavimo.
„Sausio ir vasario mėnesiais parke vyksta minimali elektros energijos generacija, tad patiriami nuostoliai nebus reikšmingi“, – dar „paguodė“ projekto vystytojai, jau iš anksto lyg ir nuteikdami, kad, žmogeli, nesitikėk, kad tavo elektrinė pradės veikti nuo vasario 1 d. O gal kovo, o gal balandžio, kas ten žino. Vis tie nesibaigiantys leidimai, kurių kompanija nuo liepos vidurio iki gruodžio galo susirankioti nesugebėjo, bet dabar svajoja tą padaryti per mėnesį.
Negana to elektros pasigaminantiems žmonėms nuo sausio brango visi vadinamojo elektros pasaugojimo būdai. Seimui ėmus domėtis šia tema, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba aiškino, kad ji rūpinasi ne energetikų reikalais, o tik visų vartotojų, ypač negalinčių gaminti ar investuoti į elektros gamybą, gerove. Girdi, to nepadarius, nukentėtų visi socialiai remtini, vargingi ir panašūs elektros vartotojai. Graži gynėjų pozicija ir kartu stebinanti, kaip čia anksčiau vieni vartotojai neskriaudė kitų. Dar keisčiau, kad iš visų surinktas permokas 157 mln. eurų Valstybinė energetikos reguliavimo taryba Energijos skirstymo operatoriui, tik išaugus spaudimui, pagaliau patvirtino naują permokos grąžinimo vartotojams grafiką. Permokos pradedamos grąžinti nuo balandžio, po truputį patrupinant tiems, kas dar gyvi, o kam jau šviečia amžinoji šviesa, jų įpėdiniai kompensacijų neregės.
Gaila, vartotojai neturi galimybės raudonomis raidėmis parašyti elektros tiekėjams įspėjimo, bet vis dar turi galimybę viešinti tai, kas jų kieme negerai.
Daiva SRĖBALIŪTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių