Nemokamų renginių ciklas „Bendrystėje lengviau” Klaipėdos rajono gyventojams – kelias į emocinę ir fizinę sveikatą
2024 metų lapkričio mėnesį Klaipėdos rajone vyks keturių inovatyvių sociokultūrinių renginių ciklas „Bendrystėje lengviau“, skirtas vyrams, siekiantiems stiprinti savo emocinę ir fizinę sveikatą bei užmegzti ryšius su bendruomenės nariais. Projektas siūlo naują požiūrį į prevencines programas, skatinančias aktyvų vyrų įsitraukimą ir dalyvavimą problemų, tokių kaip smurtas, priklausomybės ir savižudybės, sprendime.
Vyrai Lietuvoje susiduria su daugybe iššūkių, susijusių su jų emocine sveikata. Remiantis statistika, vyrų savižudybių rodikliai šalyje išlieka 2,5 karto didesni nei moterų, o psichoaktyvių medžiagų vartojimas ir smurtiniai atvejai tarp vyrų taip pat ženkliai viršija moterų rodiklius. Dar svarbiau yra tai, kad vyrai daug rečiau kreipiasi pagalbos.
Projekto „Bendrystėje lengviau” vadovė Fausta Tavoraitė pasakoja, kodėl projekto pavadinimas yra įkvėptas iniciatyvą vykdančios organizacijos „Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centro“ šūkio, kuris puikiai apibendrina organizacijos tikslą – padėti vyrams įveikti sunkumus būtent per tarpusavio paramą, palaikymą ir stiprios bendruomenės kūrimą. „Šis teiginys puikiai atspindi pagrindinę mūsų filosofiją – jog vyrai, susidūrę su iššūkiais, gali lengviau juos įveikti, kai veikia kartu, dalijasi patirtimis ir sulaukia tarpusavio palaikymo. Mūsų renginiai yra erdvė, kurioje vyrai gali kurti tarpusavio ryšius, jaustis suprasti ir vertinami. Bendrystė tampa pagrindiniu šių susitikimų aspektu.“ – sakė. F. Tavoraitė.
Neformalūs sociokultūriniai renginiai tampa itin veiksmingu būdu pritraukti vyrus į prevencijos programas. Pasak emocijų paleidimo instruktoriaus Pauliaus Ignatavičiaus, vyrai patiria nemažą visuomenės spaudimą: „Jie jaučia nemažai spaudimo iš visuomenės – būti geru tėvu, būti rūpestingu vyru, išlaikyti šeimą, turėti vaikų, turėti šeimą, būti sėkmingu profesiniame gyvenime, turėti aukštą socialinį statusą, būti sėkmingu verslininku, būti laimingu, energingu, fiziškai stipriu ir taip toliau.“ Pasak, projekto partnerio P. Ignatavičiaus, vyrų patiriamas spaudimas tampa vidine įtampa, kurios nėra kur ir kaip paleisti – šeimoje besiskundžiantis vyras yra nepriimamas, o visuomenėje laikomas silpnu. “Neformalūs renginiai vyrams yra reikalingi kaip oras. Juose sukuriama erdvė nusiimti kaukes, paleisti įtampas, pasidalinti tuo, kuo negali pasidalinti šeimoje ar kur kitur, čia sukuriama saugi terpė vyrams atvirai pasikalbėti, rasti paramą per bendrystę ir suprasti, kad jie ne vieni su savo problemomis, kad yra kitų kurie išgyvena panašius jausmus. Tokie susibūrimai stiprina pasitikėjimą savimi ir visų pirma išventiliuoja susikaupusią įtampa, kuri atsiranda iš beviltiškumo neturint nieko su kuo vyras galėtų būti atviras ir tikras.“ – pasakojo emocijų paleidimo instruktorius Paulius Ignatavičius.
Renginių ciklas
Keturiose skirtingose vietose Klaipėdos regione vykstantys renginiai bus skirti įvairioms emocinės sveikatos ir prevencijos temoms. Juose dalyvaus psichologai, socialiniai darbuotojai ir nevyriausybinių organizacijų, dirbančių su vyrais, atstovai, kurie dalinsis savo patirtimi, atsakys į klausimus ir kvies dalyvius įsitraukti į interaktyvias veiklas.
- „Emocinė sveikata ir streso valdymas“ – lapkričio 8 d., 18.00 – 21.00 val., Gargžduose, Jono lankučio viešojoje bibliotekoje. Pranešėjai: Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centro vadovas ir psichologė-psichoterapeutė. Renginio metu vyks diskusijos bei praktiniai užsiėmimai. Renginys „Facebook“ soc. tinkle: https://fb.me/e/7tjrW5kPu
- „Sveika gyvensena ir priklausomybių prevencija“ – lapkričio 10 d., 14.00 – 17.00 val., Priekulės kultūros centre. Pranešėjai: Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centro
socialinis darbuotojas, priklausomybių konsultantas, svečias – anoniminių grupių vadovas. Bus organizuojama paskaita, edukacinės etno sporto veiklos. Renginys „Facebook“ soc. tinkle: https://fb.me/e/6eNVJuXFQ - „Smurto prevencija ir tarpusavio pagalba“ – lapkričio 17 d., 14.00 – 17.00 val., Veiviržėnų kultūros centre. Pranešėjas: Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centro vadovas, kviestiniai lektoriai. Renginio metu vyks diskusijos bei vaidmenų žaidimai. Renginys „Facebook“ soc. tinkle: https://fb.me/e/4vQr4LgG1
- „Bendrystėje lengviau“ – lapkričio 19 d., 18.00 – 21.00 val., Vinetu kaimo sodyboje (Klaipėdos raj., Kretingalės sen., Šlikių km., Šlikių g. 63). Pranešėjai: Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centro vadovas, kitų su vyrais dirbančių NVO atstovai. Finalinis renginių ciklo renginys vyks per Tarptautinę vyrų dieną. Vyks paskaitos, patyriminės dirbtuvės, vienybės ir bendrystės laužo užkūrimas kartu su Vinetu kaimo gentimi. Renginys „Facebook“ soc. tinkle: https://fb.me/e/doIU0IGXM
Darius Docius, mokymų vadovas ir Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centro vadovas, pabrėžia, kad rūpinimasis savo emocine ir fizine sveikata yra svarbus visiems žmonėms, nepriklausomai nuo jų lyties ir amžiaus. „Prevencija visada geriau nei gydymas. Reguliarus dėmesys sveikatai padeda išvengti rimtesnių problemų ateityje, o gera emocinė būklė pagerina gyvenimo kokybę visose srityse – tiek darbe, tiek šeimoje“, – teigia D. Docius.
Fausta Tavoraitė taip pat pataria, kaip paraginti artimuosius apsilankyti renginiuose: „Svarbu pabrėžti, kad mūsų renginiai nėra formalūs seminarai ar paskaitos, o vieta, kur žmonės gali jaustis laisvai ir nespaudžiami. Tai puiki proga ne tik sužinoti daugiau apie svarbias temas, bet ir užmegzti ryšius su kitais vyrais, kurie patiria panašius iššūkius.“
Darius Docius priduria, kad vyrų įsitraukimas į tokias iniciatyvas dažnai transformuoja jų gyvenimus: „Vyrai, dalyvaudami mūsų veikloje, įgyja naujų įgūdžių ir randa palaikančią bendruomenę. Tai sumažina izoliacijos jausmą, o aktyvus dalyvavimas suteikia prasmės ir tikslo jausmą. Jie ne tik pagerina savo pačių gyvenimą, bet ir prisideda prie teigiamų pokyčių visuomenėje.“
Projektas finansuojamas Klaipėdos rajono administracijos, iš įgyvendinamo projekto „Bendrystėje lengviau“ lėšų. Projektą vykdo – Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centras.
VšĮ „Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centras“ savo veiklą pradėjo nuo emocinės paramos linijos vyrams „Nelik vienas“, kuri veikia nuo 2019 m. Vien per 2023 metus, pagalbos vyrams linijos „Nelik vienas“ savanoriai atsiliepė į 6325 skambučius ir suteikė emocinę paramą, o antrinę – psichologinę ar teisinę – pagalbą gavo 633 asmenys iš visos Lietuvos. Šiemet vyrų pagalbos linijos savanoriai sugebėjo atsiliepti ir suteikti pirminę psichologinę pagalbą 2194 skambinusiems. Centrui tvarkytis su pagalbos ieškančių vyrų srautu padeda 31 savanoris iš visos Lietuvos, iš jų 4 gyvena Klaipėdos rajone. Visi pagalbos linijai savo laiką skiriantys tautiečiai yra baigę emocinės paramos teikimo mokymus.
Pranešimas žiniasklaidai