Nepastebėti vaikų sutrikimai – uždelsto veikimo bomba

Viską supranta, tačiau nieko nekalba. Valgo tik varškės sūrelius. Kandžioja darželio grupės vaikus – su tokiomis mažamečių vaikų problemomis susiduria šiuolaikiniai tėvai. Gargždų ligoninei priklausanti Vaikų vystymosi sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnyba ragina nedelsti ir pastebėjus, kad ir menkiausius sutrikimus, kreiptis į specialistus. Kitu atveju, galite pražiopsoti gydymui tinkamą momentą ir sulaukti liūdnų pasekmių.

Lemiamas mamos ir vaiko ryšys

Vaikų vystymosi sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnybai vadovaujanti gydytoja pediatrė Žydrė Viliuvienė pasakojo, kad čia lankosi vaikai nuo gimimo iki 7 metų. „Naujagimiai ir vaikai iki vienerių, pusantrų metų yra pagrindiniai mūsų lankytojai. Per metus susitinkame su daugiau kaip 300 šeimų. Patys mažiausieji dažniausiai čia yra nukreipiami dėl judesio raidos. Vėliau aktualus kalbos vystymasis. Daugėja tėvų, besikreipiančių dėl vaikų elgesio, emocinių dalykų“, – pastebėjo Ž. Viliuvienė.

Pirmaisiais gyvenimo metais pats svarbiausias yra mamos ir vaiko ryšys. Natūralios medicinos žinovas Virgilijus Skirkevičius taip pat akcentuoja, kad vaikui augti itin reikalinga motinos meilė. Labai paprasta išreikšti savo meilę švelniu lytėjimu. Tai nubaido vaiko baimes, kurias gimdamas jis atsineša į pasaulį. Baimė gali iškreipti besivystančio vaiko raidą, o motinos šiluma ir meilė – apsaugo. „Itin tai svarbu rytais ir vakarais, kai vaiką užmigdo tėvų, senelių, močiučių žodžiai. Lytėjimas ir balso tonas veikia giliuosius vaiko pasąmonės klodus. Visus savo išgyvenimus vaikas priima tarytum maistą. Pasaulis yra geras, pasitikiu žmonėmis ir augu apgaubtas motinos šilumos – tai geriausia, ką vaikas gali jausti“, – teigia natūralios medicinos žinovas V. Skirkevičius.

Gydytoja pediatrė Ž. Viliuvienė akcentavo, kad ankstyvosios reabilitacijos tarnyboje yra teikiama pagalba ne tik vaikams, bet ir tėvams: „Būtent jie yra patys didžiausi ekspertai. Mes juos tik padrąsiname, įgaliname. Sėkmingą problemų sprendimą didžiąja dalimi lemia būtent tėvų pastangos. Mūsų tikslas – paaiškinti, ką jie daro gerai, ką reikėtų keisti.“

Gebėjimas atidėti malonumą

Vaiko raidos sritys yra viena su kita labai susijusios. Dėl to, nors kreipiamasi dėl kokios nors vienos problemos, yra patikrinamos visos raidos sritys. Be gydytojos pediatrės čia dirba ir psichologė, logopedė, kineziterapeuto padėjėja. Šiuo metu labai aktualūs emociniai dalykai, hiperaktyvumo problema. Jie rodo, kad kažkokie svarbūs raidos momentai galėjo būti praleisti jau ankstesniame amžiuje.

Dėl to pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais itin reikšmingas savireguliacijos ugdymas. Miegas, valgis ir skausmas yra tie dalykai, į kuriuos tėvams reikia reaguoti greitai. Tačiau vaikai turi ir kitų poreikių: tyrinėti aplinką, žaisti, bendrauti. Labai svarbu mokyti atidėti malonumą. Yra atlikti 9-12 metų vaikų tyrimai, kurie rodo, kad gebantieji palaukti savo eilės išsiskiria žymiai geresniais intelektiniais gebėjimais. O jei mažylis tik surinka ir mama viską metusi puola prie jo, jis įpranta viską gauti čia ir dabar, vėliau dėl to kyla nesklandumų. „Žinoma, virkdyti vaiko 10 min. nereikia, tačiau mokyti, kad kartais tenka malonumą atidėti – būtina“, – pataria Gargžduose dirbanti Vaikų vystymosi sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnybos psichologė Maria Burkovskaya.

Tėvai turi gebėti atskirti vaiko poreikius, kada jis nori valgyti, miegoti, o kada žaisti, bendrauti ir pan. „Deja, 70 proc. tėvų galvoja, kad kūdikis verkia, kai jis nori valgyti. O jei vaikas yra nuolat maitinamas, jis nebeišmoksta atskirti alkio, sotumo jausmo. Vėlesniame amžiuje išsivysto kitos problemos: nutukimas, nerimo slopinimas maistu, anoreksija“, – vardijo gydytoja pediatrė Ž. Viliuvienė.

Bijo pripažinti tiesą

Kartais mamos bijo pažiūrėti tiesai į akis ir pripažinti problemą. „Mano vaikas viską supranta, tik nieko nekalba. Taip pasako mamos, o pradedame tikrinti ir kartais tenka diagnozuoti žymiai rimtesnius sutrikimus. Randame prikurtimą. Jei vaikas, būdamas 1,4 metų nesako „mama“, „tėti“ , mums yra neramu. Jei to nedaro ir 1,5 metų, reiškia yra problema“, – sakė Vaikų vystymosi ankstyvosios reabilitacijos tarnybos darbuotojos.

Daugiau apie vaikų raidos problemas skaitykite kituose „Bangos“ numeriuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content