Nepilnamečius girdantys dėdės ir tetos gėdos nejaučia

Alkoholio pardavimą nepilnamečiams ne visi laiko nusikalstama veika. Policijos pareigūnai metų metus kovoja su dėdėmis ir tetomis, kurie nemato nieko bloga pirkdami svaigiuosius gėrimus ar tabaką leistino amžiaus neturintiems asmenims. Dalis tokių pirkėjų – asocialai, už nupirktą butelį gaunantys litą kitą „komisinių“. Jų ir vaikų susitarimus išaiškinti padeda ir parduotuvių vaizdo kameros.

Bauda – iki 500 Lt

Šiemet Klaipėdos AVPK Klaipėdos rajono policijos komisariato nepilnamečių reikalų inspektorės surašė penkis administracinės teisės pažeidimo protokolus už alkoholio nupirkimą ar perdavimą nepilnamečiams. Pernai tokių pažeidimų užfiksuota 26.

Primenama, kad ATPK 180 straipsnis už tokią nusikalstamą veiką įspėjimų nenumato. Alkoholį pardavusiam, perdavusiam ar 18 metų neturintį jaunuolį nugirdžiusiam asmeniui numato 250–500 Lt baudą.

„Mano nuomone, svarbiausia yra keisti visuomenės požiūrį į šiuos pažeidimus. Kiekvienas turime suprasti, kokią žalą visuomenei daro alkoholio vartojimas ir kiek kiekvienas asmeniškai galime prisidėti prie šios problemos sprendimo. Tikiuosi, kad šiuolaikinis augantis jaunimas suras geresnių laisvalaikio leidimo būdų nei leisti laiką prie alkoholio taurės su cigarete rankoje“, – vylėsi Klaipėdos rajono PK Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio viršininkė D. Lučinskienė.

Klaipėdos rajono PK Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio viršininkė Dovilė Lučinskienė neneigė, kad minima problema labai aktuali. Visuomenė esanti tokia „tolerantiška“, kad dalis žmonių net nesusimąsto pirkdami alkoholį vaikams. „Šiuos pažeidimus sunku užkardyti be visuomenės palaikymo ir asmeninės atsakomybės. Kiekvieno piliečio pareiga turėtų būti ne tik apsaugoti vaikus nuo alkoholio vartojimo, bet ir bendruomeniškai įspėti, kai matome, kad suaugę asmenys perka nepilnamečiams alkoholio ar tabako gaminius“, – įsitikinusi pareigūnė.

Nepilnamečių reikalų inspektorių patirtis rodo, kad dažniausiai tie „tolerantiški“ asmenys yra pamėgę asocialų gyvenimo būdą. Už keletą papildomų centų ar litų jie kone prie parduotuvių laukia alkoholio ar cigarečių įsigyti negalinčių nepilnamečių.

Kelia nusikalstamumą

Klaipėdos rajono PK pareigūnai, kovodami su alkoholio pirkėjais nepilnamečiams, bendradarbiauja ir su prekybos centrų apsaugos darbuotojais. Šie pateikia filmuotos medžiagos apie asmenis, kurie greičiausiai dar lauke susitaria su nepilnamečiais apie reikiamus pirkinius iš alkoholio skyriaus. Deja, anot D. Lučinskienės, ne visada teisme tokia medžiaga tampa įrodymais, mat butelių perdavimo procedūros dažniausiai atliekamos irgi lauke, kur vaizdo kameros veiksmo nebefiksuoja. „Tokie geri dėdės ir tetos turėtų įsidėmėti, kad anksčiau ar vėliau šie pažeidimai bus užfiksuoti ir šie žmonės bus patraukti administracinėn atsakomybėn“, – teigė pareigūnė. Anot jos, tokie žmonės greičiausiai nejaučia atsakomybės prieš visuomenės gerovę, nes nupirkdami alkoholį nepilnamečiui jie tuo pačiu prisideda ir prie nusikalstamumo augimo. Mat daugiausia viešosios tvarkos pažeidimų padaroma apsvaigusių nuo alkoholio asmenų, o nepilnamečių nusikalstamumo skaičiai rodo tą patį: „Padauginus alkoholio, padaugėja ir drąsos, o grupėje dar veikia ir bandos instinktas, kuris dažnai ir nulemia ne tik pažeidimų, bet ir nusikaltimų padarymą.“

Policija kartu su Klaipėdos rajono savivaldybėje sudaryta specialia darbo grupe alkoholio prevencijos klausimais ne kartą diskutavo, kaip skatinti visuomenės nepakantumą neblaiviems nepilnamečiams. Temos gvildentos ir su jaunimo organizacijomis. Anot D. Lučinskienės, posėdžiaujant iškeltos idėjos skatinti renginių be alkoholio organizavimą, taip pat alkoholio prekybos vietose įrengti stebėjimo kameras. Taip būtų kontroliuojami prekybininkai, kartu – potencialūs pirkėjai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių