Nidoje laukia ne tik kopos – užsukite į evangelikų liuteronų bažnyčią

Žiemą vasarą žaliuojančių pušų paunksmėje į dangų kyla neogotikinės Nidos evangelikų liuteronų bažnyčios bokštai. Tai vienas iš lankomiausių turistinių objektų šioje nuostabaus grožio Kuršių nerijos kurortinėje gyvenvietėje. Jei dar čia nesilankėte – pats laikas suplanuoti viešnagę, mat bažnyčia atverta visuomenei, ją garsina tarptautinio Thomo Manno festivalio klasikinės muzikos koncertai.

Kviečia ruoštis festivaliui

Nidoje esanti evangelikų liuteronų bažnyčia seniai mėgstama turistų. Nors jos pirminė paskirtis religinė, šiandien čia į dangų kyla ne tik maldos, bet ir klasikinės muzikos garsai – nuo 1996 metų čia kasmet vyksta Thomo Manno klasikinės muzikos festivalio koncertai, kurie sutraukia atlikėjus iš Lietuvos ir užsienio. Muzikantai žavisi, kad šios bažnyčios salė turi labai tinkamą akustiką kamerinės muzikos kūriniams. Vienam iš žymiausių XX a. vokiečių rašytojų, Nobelio literatūros premijos laureatui Thomui Mannui (1875–1955) dedikuotas festivalis Nidoje tradiciškai prasideda liepos viduryje, kadangi tuo metu 1930 m. rašytojas su šeima pirmą kartą atvyko atostogauti į čia pasistatytą vasarnamį.

Neringos savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Edita Radzevičienė informavo, kad svetainėje www.mann.lt jau dabar galite susipažinti su XXVII Thomo Manno festivalio „Kultūros kraštovaizdžiai. Svetimas“ programa, kurią liepos 15 dieną atidarys Broniaus Kutavičiaus oratorija „Paskutinės pagonių apeigos“, atliekama kamerinio choro „Aidija“ ir Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos choro, vadovaujamų Romualdo Gražinio. Šiemet Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje skambės lietuvių neoromantikų kūriniai, šiaurės šalių muzika, bus galima pasimėgauti Liudviko van Bethoveno kūryba, Bramso šedevrais, o muzikinę festivalio programą uždarys Niels Wilhelm Gade Styginių oktetas F-dur, op. 17, kurį atliks Kauno ir Čiurlionio kvartetai.

Neringos bendruomenė labai vertina tarptautinio Thomo Manno festivalio koncertus, vykstančius Evangelikų liuteronų bažnyčioje Nidoje ir lankosi juose nuo pirmųjų festivalio metų. „Neringos gyventojams tai puiki galimybė susipažinti su profesionaliąja muzika, atlikėjais, muzikologais“, – atkreipė dėmesį E. Radzevičienė.

Kitas nuo Nidos neatsiejamas šviesulys – maestro Vytautas Kernagis. Ne veltui užpernai Lietuvos kultūros sostine buvusi Nida visų renginių baigiamuoju akordu pasirinko šiam atlikėjui skirtą koncertą, kartu paminint 70-ąjį jo jubiliejų. Pernai didelio pasisekimo sulaukė ir Andriaus Mamontovo akustinis koncertas. E. Radzevičienė paminėjo, kad šventovėje vyksta ir daugiau renginių. „Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia neprarado ir pirminės maldos namų paskirties, taip pat čia yra bendruomenės susitikimo vieta“, – teigė Kultūros skyriaus vedėja ir pabrėžė, kad čia visuomet laukiami ir pačios Neringos kultūros atstovai, kurie šioje erdvėje organizuoja renginius.

Sutvarkė nuo pamatų

Neogotikinio stiliaus bažnyčia įsikūrusi labai vaizdingoje vietoje, ant kalvos, senojoje Nidoje. Ji pastatyta XIX a. pabaigoje liuteronų kunigo Gustavo Echtenracho iniciatyva. Žalos šventovei padarė Antrasis pasaulinis karas – ji buvo apgriauta, sunaikinti dokumentai, suniokotas vidus. 1962 m. bažnyčia uždaryta. Nuo 1966-ųjų iki 1988-ųjų čia veikė Kuršių nerijos istorijos muziejus. Pamaldos bažnyčioje vėl vyksta nuo 1988-ųjų pabaigos.

Neringos savivaldybės administracijos Strateginio planavimo, investicijų ir turizmo skyriaus vedėja Vilma Kavaliova pasidžiaugė, kad Neringos savivaldybė kartu su parapija įgyvendino projektą ir už Europos Sąjungos paramos bei Savivaldybės lėšas. „Bažnyčia sutvarkyta nuo stogo iki pamatų, kurie buvo nuvalyti, atnaujinti, taip pat restauravome visus bažnyčios fasadus, išsaugant autentiškumą, bet pakeičiant senas, blogos kokybės plytas. Sustiprintos ir laikančiosios stogo konstrukcijos, pakeistos susidėvėjusios čerpės, atnaujinti langai, puošybos elementai“, – vardijo V. Kovaliova ir pridūrė, kad dabar judumo negalia nebus kliūtis čia apsilankyti. Atvykti į bažnyčią ir dalyvauti čia vykstančiuose renginiuose bei Šv. Mišiose padės mobilus kopiklis. Pašnekovė tikisi, kad rūpinimasis Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia padės ją išsaugoti ateities kartoms, ir ji galės tarnauti visuomenei dar ilgus metus.

Norintys geriau pažinti šios vietos istoriją visada gali užsisakyti ekskursiją – bažnyčia buvo įtraukta į sukurtą turistinį maršrutą „Kultūros paveldo kelias“. Pasinaudodama proga E. Radzevičienė kvietė neužmiršti šio kultūros paveldo objekto ir kaimyninių rajonų gyventojus bei apsilankyti jame vykstančiuose renginiuose.

Gintauto BERŽINSKO ir Nendrės ŽILINSKAITĖS nuotr.

Užsak.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content