Nuo smurto kenčia ne tik moterys, bet ir vyrai
Lapkričio 25 dieną minima Tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena. Ta proga per visą šalį driekiasi ne vieną dieną truksiančių renginių grandinė, kurios dalis – Klaipėdos rajonas. Pagrindinis renginių siekis – atkreipti dėmesį ne tik į smurto prieš moteris problemą, bet apskritai į smurto artimoje aplinkoje reiškinį, nes, kaip rodo statistika, smurtą patiria ne tik dailiosios lyties atstovės, bet ir vyrai.
Smurtas nepaiso lyties
Smurtas artimoje aplinkoje – tai plačiai paplitusi problema, paliečianti tūkstančius šeimų. Tai nėra vien tik fiziniai sužalojimai – tai ir psichologinis, seksualinis, ekonominis smurtas, kuris palieka gilias žaizdas aukos širdyje. Ir visiškas mitas, kad smurtą patiria tik moterys. Nors jos dažniau tampa smurto artimoje aplinkoje aukomis, vyrai taip pat patiria smurtą iš savo partnerių. Smurtaujama ir prieš pagyvenusius žmones, vaikus, neįgaliuosius. Ir svarbiausia – tai darant nesusimąstoma apie padarinius, kurie gali būti ilgalaikiai ir labai rimti: fiziniai sužalojimai, psichologiniai sutrikimai, sveikatos problemos, vaikų traumos, socialinė izoliacija.
Viso to galima išvengti, pasitelkus prevenciją: švietimą, nuo mažens ugdant lyčių lygybės ir pagarbos kitam žmogui vertybes, pagalbą aukoms, darbą su smurtautojais bei teisinę apsaugą. Svarbu žinoti, kad yra žmonių, kurie gali padėti, tad ištrūkti iš smurto rato – tikrai įmanoma.
Iškalbinga statistika
Pateikiami duomenys apie smurto artimoje aplinkoje atvejus atskleidžia, kiek daug asmenų patiria vienokias ar kitokias smurto apraiškas. Antai pernai užregistruota daugiau kaip 54 tūkst. smurto artimoje aplinkoje pranešimų. Vadinasi, vidutiniškai apie 150 galimų smurto atvejų per parą. Žvelgiant į šią niūrią statistiką, buvo įdomu sužinoti, kokie skaičiai atspindi situaciją mūsų rajone. Tad būtent su tokiu klausimu ir kreipėmės į Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėją Andromedą Grauslienę. Jos teigimu, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos tarnybos Prevencijos skyriaus duomenimis, 2024 metais nuo sausio 1 iki spalio 31 dienos visoje Klaipėdos apskrityje policijos pareigūnai gavo 4 942 pranešimus dėl galimo smurto artimoje aplinkoje (tiek prieš vyrus, tiek prieš moteris). Reaguojant į juos, pradėtas 491 ikiteisminis tyrimas dėl tokio pobūdžio nusikalstamų veikų. „Prevencinė priemonė – apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis – skirtas 1 851 kartą, – aiškino vedėja, primindama ir pernykštę statistiką. – Per visus 2023 metus buvo gauti 5 764 pranešimai dėl galimo smurto artimoje aplinkoje, pradėti 838 ikiteisminiai tyrimai, skirti 1 125 orderiai.“ Skaitytojams primename, jog apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis įsigaliojo ir pradėtas taikyti nuo praėjusių metų liepos 1 dienos. Orderis – tai įsakymas pilnamečiam smurto artimoje aplinkoje pavojų keliančiam asmeniui išsikelti iš gyvenamosios vietos 15 dienų laikotarpiui, taip siekiant apsaugoti smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriantį asmenį.
A. Grauslienė atskirai pateikė ir situaciją mūsų rajone atspindinčius skaičius, iš kurių matyti, jog Klaipėdos rajone per 10 šių metų mėnesių policijos pareigūnai dėl galimo smurto artimoje aplinkoje sulaukė 825 pranešimų, pradėjo 62 ikiteisminius tyrimus, skyrė 335 orderius. O štai metais anksčiau gauti 974 pranešimai, pradėti 124 ikiteisminiai tyrimai, skirta 517 orderių.
Konferencija ir socialinė akcija
Kaip jau minėta, vienas iš būdų kovoti su smurtu yra prevencija, prie kurios galima priskirti ir renginius, atkreipiančius dėmesį į išties opią problemą. Vienas tokių – kino teatre „Minija“ antradienį, lapkričio 26 d., vykstanti konferencija „Smurtas artimoje aplinkoje: nuo prevencijos iki pagalbos“. Jos dalyviai išgirs apie smurto santykiuose prevenciją, susipažins su apsaugos, pagalbos paslaugų smurtą artimoje aplinkoje patyrusiam ar smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančiam asmeniui algoritmu, sužinos apie su smurtu susijusius ikiteisminius procesus, kaip atpažinti smurtą, išgirs policijos požiūrį, išgirs apie vaiko teisių specialistų vaidmenį. Taip pat, kaip informavo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus patarėja, atliekanti skyriaus vedėjo funkcijas, Rita Rapalienė, šiais metais Klaipėdos rajono savivaldybė kartu su Gargždų socialinių paslaugų centru, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centru bei Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centru kviečia įstaigas kartu dalyvauti 16 dienų (nuo lapkričio 25 iki gruodžio 10 dienos) kampanijoje ir segėti atlapuose baltą kaspiną, tuo reiškiant netoleranciją smurtui prieš moteris ir mergaites.
„Baltojo kaspino“ kampanija prasidėjo 1991 metais Kanadoje, vėliau išplito Europoje bei visame pasaulyje, o šiuo metu apima daugiau nei 60 šalių. Baltas kaspinas – nepritarimo smurtui simbolis. Dar vienas akcentas – Gargždų autobusų stotyje eksponuojama vaikų piešinių paroda smurto tema. Drąsiai pažvelgti į smurto prieš moteris problemą ir išsakyti savo pilietinę poziciją kūrybos kalba pakvietė Moterų informacijos centras. Išskirtinė paroda veiks iki gruodžio 10 dienos.
Gintarė KARMONIENĖ