Oninės paskatino kraujo donorystę

Nacionalinio kraujo centro Klaipėdos skyriaus palapinėje pernai Oninių šventės metu 24 žmonės neatlygintinai davė kraujo, šiemet jau net 40.

 

Vėžaičiuose vykusioje Oninių šventėje diegiama kraujo donorystės tradicija. Nacionalinio kraujo centro Klaipėdos skyriaus palapinėje pernai šventės metu 24 žmonės neatlygintinai davė kraujo, šiemet – net 40.

„Norime, kad šventė būtų ne tik smagus subuvimas, pasilinksminimas, bet liktų ir prasmingų darbų pėdsakas. Manau, kad donorystės akcija tikrai pasiteisino, nes šiemet joje dalyvavo dvigubai daugiau žmonių nei pernai“, – geromis žiniomis su „Banga“ dalijosi Vėžaičių kultūros centro direktorė Alma Slušnytė.

Lietuvoje kiekvieną dieną apie 200 žmonių, kurie yra praradę didelį kraujo kiekį dėl sunkių chirurginių operacijų, patirtų traumų, avarijų ar kitų priežasčių, reikia kraujo. Vienintelis jo gavimo šaltinis – kiti sveiki žmonės.

Daugelyje pasaulio šalių atliktais tyrimais nustatyta, kad savanoriškai ir be jokio finansinio atlygio aukojantys kraują žmonės mažiausiai linkę slėpti informaciją apie savo sveikatą ar gyvenseną, dėl kurios jie būtų netinkami donorystei. Pagrindinis jų tikslas – padėti kitam, o ne pasipelnyti. Asmuo turi suvokti, kad jam davus kraujo gali būti išgelbėta kito žmogaus gyvybė. Taigi neatlygintina kraujo donorystė yra pati saugiausia.

Žmogus, duodamas kraujo, negali užsikrėsti, nes visos medicinos priemonės – nuo adatėlės, kuria duriama į pirštą, iki kraujo surinkimo sistemos – yra sterilios ir vienkartinės. Dūrio vieta taip pat labai kruopščiai dezinfekuojama. Kraują duoti saugu ir pačiame kraujo centre, ir miestų aikštėse įrengtose specialiose palapinėse, kai vyksta kraujo donorystės akcijos, šventės.

Kraujo davimo procedūra (kraujo paėmimas iš venos) trunka nuo 6 iki 15 minučių. Standartinė fiziologinė donoro kraujo davimo dozė – 450 mililitrų. Dar apie 15–20 mililitrų kraujo imama tyrimams.

„Pernai Oninėse nutariau, kad kitąmet, jei šventėje vyks kraujo donorų akcija, kraujo duosiu ir aš, nes mano artimi žmonės yra patyrę kraujo perpylimą. Jiems tai išgelbėjo gyvybę. Todėl manau, kad padėti kitiems ligoniams yra ir mano parei­ga“, – „Bangos“ korespondentui kukliai kalbėjo savanoriškai davusi kraujo šventės dalyvė Raminta.

Vytautas BUTKUS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content