Parama smulkiajam verslui rajone skatina plėtrą
Infliacija, aukštos energetikos kainos ir šoktelėjusios palūkanos praėjusiais metais smulkiųjų verslininkų neišgąsdino – vien praėjusiais metais rajone veiklą pradėjo 371 nauja įmonė. Drąsiai verslą pradedantys gyventojai naudojasi ir Klaipėdos rajono savivaldybės smulkiojo verslo rėmimo programa, kuriai šiemet skirta 70 tūkst. eurų.
Prašymai jau priimami
Klaipėdos rajono savivaldybėje šiuo metu veikia 2 183 mažos ir vidutinės įmonės. O smulkieji verslininkai, norintys gauti finansinę paramą, nuo gegužės 1 d. iki birželio 1 d. jau gali pateikti prašymus ir dalyvauti Klaipėdos rajono savivaldybės smulkiojo verslo rėmimo programoje. Savivaldybė smulkiesiems verslininkams iš dalies gali padengti išlaidas, susijusias su pradiniu įmonės įregistravimu ir steigimu, taip pat dalyvavimo parodose, konferencijose ir kvalifikacijos kėlimo mokymuose. Norintieji įsigyti įrangos, darbo priemonių, susikurti naują internetinę svetainę ar atlikti verslo plėtrai skirtus mokslinius tiriamuosius darbus ir rinkos tyrimus taip pat gali teikti paraiškas. Savivaldybė gali kompensuoti ir rinkodaros priemonių išlaidas: reklaminių leidinių, skrajučių, lankstinukų spausdinimą, viešinimo paslaugas ar stendų, iškabų užsakymus. Negyvenamųjų patalpų, skirtų verslo veiklai vykdyti, nuoma taip pat gali būti iš dalies padengiama. Tačiau yra viena sąlyga – verslas turi būti įsteigtas ne anksčiau kaip prieš 12 mėnesių. Kompensuojamos gali būti ir sumokėtos palūkanos, jei verslininkas pasiėmęs paskolą verslo plėtrai ar išperkamosios nuomos verslo plėtros projektams vykdyti.
Finansinė parama tai pačiai įmonei gali būti teikiama ne dažniau kaip kas trejus metus. Praėjusiais metais 31 smulkiojo verslo atstovai gavo lėšų iš šios rėmimo programos, 2021 m. – 25 verslininkai.
Investavo naudingai
„Banga“ pakalbino keletą verslininkų, kurie praėjusiais metais teikė paraiškas ir pasinaudojo parama smulkiajam verslui. VšĮ „Etnopramogos“ direktorius Jonas Kavaliauskas organizuoja edukacines programas moksleiviams apie tradicinius lietuvių liaudies žaidimus ir pramogas, taip pat dalyvauja įvairiuose renginiuose. Susidomėjęs etnokultūra prieš 28 metus, savo veiklą pradėjo 2017 metais. Jis sulaukė per 2 tūkst. eurų finansinės paramos. „Nemažai pinigų išleidau medienai, iš jos gaminu žaislus, taip pat darbo įrankiams, staklėms, aprangai“, – vardijo J. Kavaliauskas. Šunų kirpyklos „Stilingas ūsas“ įkūrėja Indrė Srėbalė su gyvūnais dirba jau 9 metus. Baigusi mokslus ji įsidarbino veterinaro asistente, o po kelerių metų pradėjo kirpti kates veterinarijos klinikoje. „Išvažiavau į sostinę mokytis kirpėjo amato ir dabar kerpu keturkojus, man tai didžiausias malonumas“, – kalbėjo I. Srėbalė. Verslo pradžia nebuvo lengva – nemažai kainavo nauji įrankiai ir įranga, taip pat kokybiškos gyvūnų kailio priežiūros priemonės. Nieko nelaukusi šunų kirpėja kreipėsi dėl finansinės paramos smulkiajam verslui ir gavo 1 500 eurų kompensaciją. Simona Šiemienė 2021 m. įkūrė floristikos studiją „DecoriSima“. Moteris ne tik kuria gėlių puokštes, bet ir dekoruoja įvairias šventes, nuomoja dekoracijas.
„Neturėjau didelio pradinio kapitalo, todėl nusipirkau, kas buvo būtina, o vėliau užpildžiau paraišką ir sulaukiau 1 500 eurų finansinės paramos. Džiaugiuosi man skirta suma, kiekvienam reikia suprasti, kad Savivaldybė prisideda tiek, kiek gali. Juk biudžetas yra skrupulingai suplanuotas, o nepatenkintų, kad gavo mažiau nei norėjo, visada atsiras“, – kalbėjo S. Šiemienė. Milda Lukoševičiūtė siuva ir prekiauja lininiais gaminiais. Pasak jos, linas populiarus ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje – ypač JAV. Didžioji dalis produkcijos būtent ten ir iškeliauja. Verslininkė teikė paraišką, prašydama kompensuoti siuvimo įrangos išlaidas, jai buvo skirta per 1 000 eurų.
Negaili gerų žodžių
Smulkiojo verslo rėmimo programa – ne vienintelė priemonė, kuria siekiama pritraukti naujų investicijų ir skatinti gyventojų verslumą. Verslininkams taikomos ir mokesčių lengvatos, viena iš jų – fizinių asmenų ir labai mažų įmonių nekilnojamajam turtui taikoma tik 0,3 procento nekilnojamojo turto mokestinės vertės. Norintieji pradėti verslą gali gauti nemokamų konsultacijų Savivaldybėje verslo steigimo ir plėtros rajone klausimais. Gyventojų verslumui skatinti organizuojamas ir konkursas „Verslumo manija“. Jis rengiamas nuo 2018 metų. Praėjusiais metais buvo sulaukta 16 paraiškų su įvairiomis idėjomis. Po to, kai dalyviai jas pristatė, komisija išrinko tris prizinių vietų laimėtojus, kuriems buvo įteikti piniginiai 5, 3 ir 2 tūkstančių eurų prizai.
Kalbinti pašnekovai tikino, kad visos Savivaldybės priemonės yra puikios ir skatina verslo plėtrą rajone. M. Lukoševičiūtė teigė, kad įvairūs renginiai, kursai bei Savivaldybės tinklalapyje skelbiama informacija buvo kokybiška ir labai naudinga kuriant verslą. „Sulaukėme labai daug pagalbos, patarimų. Net apie smulkiojo verslo rėmimo programą vieno renginio metu sužinojome iš Savivaldybės Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus vyriausiojo specialisto Manto Virbausko“, – sakė pašnekovė. Gerų žodžių Savivaldybės darbuotojui negailėjo ir I. Srėbalė. „M. Virbauskas atsakė į visus klausimus ir niekada neatsisakė padėti. Be jo pagalbos man viskas būtų buvę daug sudėtingiau“, – gyrė verslininkė.
2021 m. smulkiojo verslo programos biudžetas buvo 35 tūkst. eurų, praėjusiais metais – 67 tūkst. eurų.
Augustė JAŠINAUSKIENĖ
Asmeninių archyvų nuotr.