Pats sau viršininkas, bet priklausomas nuo klientų ir oro

Vienintelė Gargžduose skalbimo paslaugas teikianti „Švarolita“ šiemet jas plečia keturgubai. Per 5 metus įmonė susikūrė gerą vardą ir pelnė klientų pasitikėjimą. „Reikia mylėti darbą ir daug dirbti – neskaičiuoju darbo valandų“, – atskleidė savininkas Gintaras Padroštis.
Nuo patalynės iki palapinės
UAB „Švarolita“ Gargžduose gyvuoja 9 metus, tačiau pradžioje verslininkas Gintaras Padroštis tik nuomojo patalpas skalbyklos ir drabužių valymo įmonės įkūrėjui ir čia dirbo vairuotoju. Prieš kelerius metus šiam atsidūrus ties bankroto slenksčiu, jis ryžosi gaivinti ne tik gyventojams reikalingas paslaugas. Pasak G. Padroščio, čia buvo tik maža skalbyklė ir džiovyklė – reikėjo didelių investicijų, kad šis verslas nebūtų nuostolingas. Dabar čia veikia skalbimo ir lyginimo cechai su šiuolaikine įranga, lyginimo sistema. Kasmet atnaujinama įranga – šiemet įsigijo naują didelę skalbyklę. Darbas kasmet labiau automatizuojamas, pavyzdžiui, pradėta automatiškai dozuoti skalbimo priemones. Džiovyklės turi daugiau funkcijų – mažiau prižiūrėti reikia. „Tačiau dirbtinis intelektas čia nepadės – skalbykla negali dirbti be žmogaus, – šyptelėjo G. Padroštis.– Girdėjau, kad robotizuojama didelė skalbimo įmonė.“
Nuo praėjusio rudens „Švarolitoje“ atsisakyta cheminio drabužių valymo – čia jie tik surenkami ir vežami valyti į Klaipėdą, įmonę „Joglė“. Pagrindinis verslas – skalbimas. Čia galima išskalbti viską, kas skalbiama – nuo patalynės iki palapinės. Pagrindiniai duondaviai – žinomi Klaipėdos, Palangos ir Šventosios viešbučiai, su kuriais sudarytos ilgalaikės sutartys, bet jos garantiją labiau suteikia klientams. Skalbimo paslaugomis taip pat gali pasinaudoti mažesnės įmonės – kaimo turizmo sodybos bei gyventojai, tik reikia pristatyti ne mažiau kaip 5 kg skalbinių. Išskalbti vieną kilogramą kainuoja 3,5 euro, o pledų, apklotų, antklodžių ir kitų medžiaginių daiktų skalbimo kaina nustatoma pagal dydį, audinio rūšį. Savininko teigimu, viešbutis per metus vidutiniškai pristato apie 20 tonų skalbinių, o „Švarolita“ skalbimo paslaugas teikia keliolikai šių įmonių.
Šeštus metus šį verslą plėtojantis G. Padroštis patikino, jog skalbimo kaina didėjo nežymiai, o rūbų valymas per pastaruosius porą metų pabrango 25 proc.
Ruošiasi darbymečiui
„Švarolitos“ savininkas G. Padroštis vadovauja keturių darbuotojų komandai, tačiau vasarą čia jų bus žymiai daugiau, nes paslaugų apimtys išaugs 3–4 kartus. „Ruošiamės dideliam darbymečiui, bet tai priklausys ir nuo oro. Visgi kas bebūtų, žmonės važiuos poilsiauti į Palangą ar Šventąją, nors pastebima tendencija, kad dėl pašokusių kainų poilsiauja nebe savaitę, o tik 5 dienas. Vadinasi, reikės daugiau patalynės“, – šypsojosi verslininkas.
G. Padroštis patikino, jog dirba pelningai, neslėpdamas, jog daug pinigų prarijo karantinas, nes negavo subsidijų, dėl tam tikrų problemų atsirado skolų. „Galvojau uždaryti skalbyklą – apie atleidimą kalbėjausi su darbuotojais, kai ką ir atleidau, – prisiminė verslininkas. – Bet tuomet pavasarį atsirado klientų – didelių viešbučių, kurie paprašė paslaugos, ir teko atnaujinti verslą, iškilo būtinybė jį plėsti. Mūsų pagrindinis uždarbis – vasarą: ką uždirbame, žiemą suvalgome.“
Verslą atgaivinęs G. Padroštis kalbėjo, jog investicijos į skalbyklą didžiulės, bet jokios paramos negavo, banko paskolos neėmė – investavo savo lėšas. Pinigų užsidirbo tris dešimtmečius plėtojęs antkapinių paminklų verslą, be to, įsirengė šiuolaikinę sulčių spaudyklą, iš kurios sezono metu taip pat gavo papildomų lėšų.
Per 5 metus sudėtingų situacijų pasitaikė: vienais metais labai pabrango dujos, elektros energijos kainos šokinėjo nuo 18 centų iki 70 centų už kilovatvalandę – turėjo nuostolių. „Mūsų verslas reikalauja didelių energetinių išteklių. Pernai įsirengėme saulės elektrinę – dabar, ypač vasarą, saugiau“, – atskleidė verslininkas.
Darbo valandų neskaičiuoja
Iš pradžių skalbykloje dirbo ir kiti šeimos nariai, o dabar – tik Gintaras. „Esu vienas akcininkas – pats sau viršininkas, bet esu priklausomas nuo klientų ir oro“, – šypsojosi G. Padroštis.
Jis neslėpė, kad savo įmonėje prireikia dirbti valytoju, santechniku, mechaniku, vairuotoju. Teko ir pačiam skalbti bei lyginti – ne tik skalbinius užsakovams vežti šeštadienį ar sekmadienį. „Neskaičiuoju darbo valandų – tenka ir naktimis padirbėti. Vasarą tik kelis šeštadienius turėjau laisvus, – atskleidė verslininkas. – Uždirbti galima tik daug dirbant.“
G. Padroštis stebisi, kad jauni žmonės nebenori dirbti. Šiuo metu „Švarolita“ ieško naujų darbuotojų – komanda padidės dvigubai. „Paskambinusieji iš karto klausia, koks atlyginimas, kokios darbo valandos – nori dirbti tik nuo 8 val. iki 17 val. Betgi pas mus taip nebūna: arba pamaininis darbas, arba 10 valandų per parą vasarą, bet galima uždirbti daugiau. Žiemą – laisviau, padarius darbą, galima išeiti anksčiau, – kalbėjo verslininkas. – Mes esame suinteresuoti, kad darbuotojai nesikeistų – išmokyti žmogų dirbti atsakingai labai sunku. O juk nekokybiškai dirbdami prarastume vardą, pasitikėjimą, kurie formuojami ilgai. Kas benutiktų, privalome laiku pristatyti išskalbtą patalynę viešbučiams, nes priešingu atveju žlugdytume jų verslą.“
Virginija LAPIENĖ

