Per 100 karo Ukrainoje dienų atakuota daugiau nei dvigubai daugiau mokyklų nei per pirmuosius septynerius konflikto Rytų Ukrainoje metus

Remiantis Ukrainos švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, per pastarąsias 100 karo dienų šalyje apgadintos ir sunaikintos mažiausiai 1888 mokyklos, t.y. daugiau nei dvigubai nei per 7 konflikto Rytų Ukrainoje metus, kai buvo apgadintos, sugriautos arba priverstos užsidaryti apie 750 mokyklų. Karas sutrikdė visų 7,5 mln. vaikų, šių metų pradžioje gyvenusių Ukrainoje, mokymosi procesą.

Ukrainiečių vaikai – Palangoje.

Per šimtą karo dienų Ukrainą kasdien paliko po 33 500 vaikų

„Rekordiškai dideli išpuoliai prieš mokyklas kiekvienam turėtų kelti labai didelį pasipiktinimą. Kiekviena šio karo diena kelia didelį pavojų vaikų gyvybėms ir ateičiai“, – sakė Onno van Manen, laikinai einantis organizacijos „Save the Children“ direktoriaus pareigas Ukrainoje. – „Šis karas turi baigtis dabar“.

Dėl nenumaldomo bombardavimo Ukrainoje per pastarąsias 100 dienų iš šalies pabėgo daugiau nei 6,7 milijono žmonių – maždaug pusė iš jų buvo vaikai. Vidutiniškai tai yra apie  33 500 vaikų kasdien. Tuo pačiu tūkstančiai vaikų buvo priversti palikti namus ir ieškoti saugesnio prieglobsčio ir pačioje Ukrainoje. 

Daliai jų tokiu prieglobsčiu tapo mokyklų pastatai. Tuo tarpu viena iš 10 mokyklų Ukrainoje, kurios šiais metais buvo atakuotos, visiškai sunaikintos. Daugiau nei pusė iš 1708 nukentėjusių mokyklų yra Rytų Ukrainoje, kurioje kariniai veiksmai tęsiasi nuo 2014 metų. 

Kas trečias vaikas labiau už viską norėtų vėl lankyti mokyklą

Karo metu vaikams kyla grėsmė ne tik patirti fizinius ir emocinius sužalojimus, bet ir netekti galimybės gauti kokybišką išsilavinimą. Kartais atakų metu sunaikinama vienintelė bendruomenės mokymosi vieta.

Nors nenutrūkstamas mokymasis krizėje atsidūrusiems vaikams ir jų šeimoms turi būti vienas svarbiausių prioritetų, labai dažnai švietimas yra tarp sričių, kurių paslaugos sustabdomos pirmiausia, ir tarp paskutiniųjų, kurių veikla atnaujinama. „Save the Children“ atlikta daugiau nei 1200 vaikų šešiose krizės paveiktose šalyse apklausa, kurios rezultatai buvo skelbiami 2019 m. ataskaitoje, atskleidė, jog beveik kas trečias vaikas (29 proc.) labiau už viską norėtų vėl lankyti mokyklą.

Šiuo metu visos Ukrainos mokyklos yra uždarytos. Organizacija „Save the Children“ padėjo Ukrainos valdžios institucijoms patobulinti šalies mokymosi internetu sistemą, kad vaikai turėtų prieigą ir galėtų mokytis nuotoliniu būdu.

Kiekvienas išpuolis prieš mokyklas Ukrainoje yra išpuolis prieš vaikus

„Per pastarąsias 100 dienų Ukrainos mokyklos bombarduojamos ir apšaudytos du kartus dažniau nei per septynerius metus iki karo trukusį konfliktą. Tai yra visiškai nepakenčiama“, – sakė Onno van Manen. – „Kiekvienas išpuolis prieš mokyklą yra ataka prieš vaikus, kaip ir kiekvienas karas yra karas prieš vaikus“.

Pastarojo meto mūšiai pablogino ir taip baisią humanitarinę padėtį, ypač rytiniuose šalies rajonuose. Dar prieš paaštrėjant situacijai Ukrainoje, daugelis vaikų Rytų Ukrainoje jau buvo per daug išsigandę, kad galėtų lankyti pamokas, nuolat pergyveno dėl ginkluotų kareivių buvimo jų mokyklose ir jų apylinkėse.

Organizacija „Save the Children“ ragina visas konflikto šalis nutraukti atakas prieš mokyklas bei susilaikyti nuo bet kokio švietimo įstaigų naudojimo kariniais tikslais. Mokyklos turi būti saugomos kaip saugios erdvės, suteikiančios prieglobstį, galimybę mokytis bei žaisti. 

Steigia skaitmeninius mokymosi centrus slėptuvėse visoje Ukrainoje

Ukrainoje likusiems vaikams organizacija „Save the Children“ pristato mokymosi rinkinius, kad vaikai mokytųsi kur tik įmanoma, taip pat dalija rinkinius su žaislais ir edukacinėmis priemonėmis vaikams, besiglaudžiantiems metro stotyse ir kitose slėptuvėse. 

„Save the Children“ taip pat bendradarbiauja su Ukrainos Švietimo ir mokslo ministerija, vietos valdžios institucijomis ir partneriais, siekdama steigti skaitmeninius mokymosi centrus slėptuvėse visoje šalyje. Jose vaikams užtikrinamos saugios erdvės ir galimybė naudotis skaitmeniniais įrenginiais bei toliau mokytis.

Padedama vietos partnerių, „Save the Children“ nuo bombardavimų besislapstančias ir gyvenamąją vietą palikusias šeimas su vaikais aprūpina pastoge, maistu, pinigais, kuru, teikia psichologinę pagalbą, kūdikių ir higienos rinkinius.

„Save the Children“ Ukrainoje veikia nuo 2014 m – šalyje teikia humanitarinę pagalbą vaikams ir jų šeimoms. Dabar organizacija remia pabėgėlių šeimas visoje Europoje ir padeda vaikams gauti jiems reikalingas, taip pat ir nuotolinio mokymosi, paslaugas. 

PASTABOS:

Ukrainos švietimo ir mokslo ministerijos gegužės 28 d. duomenimis, bombarduotos ir apšaudytos 1888 švietimo įstaigos, iš jų – 1708 apgadintos ir 180 (10,5 proc. arba viena iš 10) sugriautos. Jungtinės Tautos šių skaičių nepatvirtino.

Rytų Ukrainoje, kur šiais metais įvyko 57 proc. visų mokyklų išpuolių Ukrainoje, gegužės 28 d. duomenimis, apgadintų mokyklų skaičiai atitinkamoje vietovėje yra šie:

– Luhanskas: 143

– Charkovas: 372

– Dniepropetrovskas: 20

– Zaporožė: 14

– Doneckas: 433

Renata Keršienė, „AR Consulting“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių