Piketavę antkoptiškiai pasieks ir Vilnių

Antkopčio kaimo bend­ruomenė penktadienį piketavo prie telekomunikacijų bendrovės UAB „Tele2“ salono Gargžduose. Mat įmonė pradėjo statyti 60 m aukščio bokštą Antkopčio kaimo centre. Nepaisydama gyventojų skundų ir peticijos, telekomunikacijų bendrovė 5G bokštą statys. Antkoptiškiai nusileisti neketina ir prireikus kreipsis į Strasbūro teismą.


Išplatino peticiją
Praėjusiais metais „Bangoje“ rašėme apie Antkopčio kaimo bendruomenės kreipimąsi į įvairias valstybines institucijas ir jos išplatintą peticiją „Prieš mobiliojo ryšio bazinės stoties statybą Antkopčio kaime Vėžaičių seniūnijoje“. Antkoptiškiai tada nerimavo dėl padarinių savo sveikatai ir pabrėžė, kad bendruomenė nebuvo deramai informuota apie būsimą bokšto statybą, nebuvo atliktas poveikio aplinkai tyrimas, todėl, jų manymu, tokia statyba yra neteisėta.
Peticiją prieš mobiliojo ryšio bazinės stoties statybą Antkopčio kaime pasirašė 52 gyventojai. 2021 metų duomenimis, Antkoptyje buvo 45 sodybos, gyveno 114 žmonių. Artimiausia gyvenamoji sodyba, esanti šalia numatomos statybos, yra nutolusi 80 m, kitos sodybos – apie 170 m. Antkoptiškiai peticijoje dar pažymėjo, kad antena patenka į Veiviržo ichtiologinio draustinio teritoriją NATŪRA 2000, o tai yra zoologinis draustinis retoms bei nykstančioms laukinių gyvūnų rūšims, jų bendrijoms ir buveinėms saugoti.

UAB „Tele2“ pradėjo statyti 60 m aukščio bokštą Antkopčio kaimo centre, nepaisydami gyventojų skundų ir peticijos.


Gyventojai skelbimų nepastebėjo
Nuvykusią į Antkopčio kaimą „Bangos“ korespondentę pasitiko Antkopčio bendruomenės seniūnaitis Tadas Mockus. Pasiteiravus, kaip telekomunikacijų milžinas atsirado jų gyvenvietėje, pašnekovas sakė, kad viena antkoptiškė išnuomojo jai priklausantį sklypą bendrovei „Tele2“ ir apie tai nepranešė kaimynams. „Pati gyventoja niekam nesakė, bet, aišku, ji turėjo visišką teisę daryti su savo nuosavybe ką nori. Dabar bendrovė nuomojasi tik kelis arus žemės ir tame mažame plote per kelias savaites, manau, atsiras didžiulis bokštas“, – teigė T. Mockus. Didžiausia problema, anot jo, buvo per mažas viešinimas apie būsimą mobiliojo ryšio bazinės stoties statybą. Seniūnaitis pasakojo, kad skelbimas atsirado privačiame sklype, keli metrai nuo kelio, tačiau skelbimas greitai nuvirto. Pandemija, kai gyventojai negalėjo susitikti, nes sambūriai buvo draudžiami, irgi pakišo koją. Taip pat niekas iš antkoptiškių neprisijungė prie nuotoliniu būdu vykusio projekto pristatymo, nes kaime gyvena vyresni žmonės, kuriems naudojimasis šiuolaikinėmis technologijomis – tikras iššūkis.


Mero pasiūlymą atmetė
Minėtame „Bangos“ straipsnyje praėjusių metų gruodį kalbinta bendrovės „Tele2“ atstovė spaudai Asta Buitkutė tikino susipažinusi su antkoptiškių priekaištu dėl neaiškios informacijos paskelbimo. Ji atsakė, kad viešumo standartai buvo išlaikyti. Jokių pažeidimų neužfiksavo ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos. „Atlikus patikrinimą šių metų sausio 19 d., surašytas statybos patikrinimo aktas, kuriame pateikta patikrinimo išvada – pažeidimų nenustatyta. Patikrinimo metu statybos darbai nebuvo vykdomi“, – rašoma atsakyme „Bangai“.
Seniūnaitis T. Mockus neslėpė, kad bendrovė „Tele2“ pasiūlė skirti 5 tūkst. eurų bendruomenės reikalams. Pašnekovas pasidžiaugė Klaipėdos rajono savivaldybės mero Broniaus Markausko pozicija, nes jis susitikimų metu su antkoptiškiais ir „Tele2“ atstovais siūlė skirti Savivaldybei priklausantį sklypą bokšto statybai, bet telekomunikacijų bendrovė šiuo pasiūlymu nesusidomėjo.


Kovos toliau
Ankoptiškiai, nepaisydami lietaus, stovėjo su plakatais ir vieningai laikėsi savo pozicijos. Meras B. Markauskas dalyvauti pikete negalėjo, tačiau gyventojų palaikyti atėjo mero patarėja Toma Tuzovaitė-Markūnienė. Seniūnaitis T. Mockus teigė, kad gyventojai važiuos piketuoti ir į Vilnių, prie bendrovės „Tele2“ pagrindinės buveinės, o jei ir tai nepadės, kreipsis į Strasbūre įsikūrusį Europos žmogaus teisių teismą. Antkoptiškius palaikė ir Vėžaičių seniūnas Alvydas Mockus. „Labai tikiuosi, kad įmonei ir bendruomenei pavyks rasti taikų šios problemos sprendimo būdą. Jei bendruomenė tvirtai nuspręs išsakyti savo poziciją prie įmonės būstinės Vilniuje, palaikysiu ir keliausiu kartu“, – sakė A. Mockus.
Po piketo bendrovės „Tele2“ atstovė ryšiams su visuomene Asta Buitkutė antkoptiškius pakvietė pasivaišinti kava ir raguoliais. Bendrovės „Tele2“ „Bangai“ atsiųstame pranešime teigiama, kad ryšio bokštas kyla laikantis visų reikalavimų, o statybos per šį laikotarpį jau yra gerokai pasistūmėjusios, atliktos reikšmingos investicijos, todėl koreguoti bokšto įrengimo vietos galimybės nebėra. „Planuojama stotis yra visiškai saugi ir nekelia jokios grėsmės gyventojų sveikatai. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tyrimų rezultatai rodo, kad radijo bangos neturi neigiamo poveikio sveikatai, kai neviršijama leidžiama norma. Taip pat – mobiliojo ryšio antenos spinduliuoja bangas į šonus nuo savęs, o ne į apačią. Taigi, stovint po mobiliojo ryšio antena, radijo bangos yra stipriai slopinamos, o radijo bangoms tolstant nuo stoties jos irgi greitai slopsta – taip užtikrinamas saugumas visoje zonoje aplink stotį“, – rašoma atsiųstame pranešime.

***

KOMENTARAS

Mero patarėja T. Tuzovaitė-Markūnienė: „Meras B. Markauskas palaiko Antkopčio kaimo gyventojus. Savo iniciatyva organizavome susitikimus tarp kaimo bend­ruomenės ir bendrovės „Tele2“ atstovų, tačiau rasti sprendimo, kuris tenkintų abi puses, nepavyko. Šis atvejis galėtų paskatinti peržiūrėti įstatymus ir rasti būdus, kaip apsaugoti gyvenamąsias teritorijas nuo tokių statinių.“


Augustė JAŠINAUSKIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių