Pirčių malonumai – ne visada sveiki
Atsipalaiduoti pirtyje – daugelio mėgstama pramoga po sunkios darbo dienos ar savaitgaliais, per atostogas. Kaitinantis siekiama pailsėti tiek fiziškai, tiek dvasiškai. Deja, vis dar pasitaiko, jog kai kurie Klaipėdos rajono pirčių savininkai stokoja atsakomybės ir jų teikiamos paslaugos nėra saugios sveikatai.
Tyko infekcinės ligos
Anot Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vyriausiosios specialistės Jolantos Šertvytienės, lankydamiesi pirtyse turime atkreipti dėmesį į patalpų švarą: „Kur nesilaikoma higienos, galima užsikrėsti įvairiomis infekcinėmis ligomis: niežais, odos ir nagų grybeliu, legionelioze ir kt.“ Paslaugų teikėjai turi užtikrinti pirčių švarą. Ant sienų, lubų, grindų, įrenginių ar inventoriaus neturi būti pelėsių, įskilimų, atsiklijavusių plytelių ar kitų defektų. „Pirties lankytojai turėtų atkreipti dėmesį į prausimuisi naudojamų priemonių kokybę. Prausimosi dubenys turi būti iš nerūdijančios medžiagos, neįskilę, nepažeistais paviršiais. Visi daugkartinio naudojimo prausimosi reikmenys po kiekvieno panaudojimo turi būti išplaunami ir dezinfekuojami. Po kiekvieno pirties panaudojimo patalpas būtina išvalyti. Grindys, įrenginiai, inventorius turi būti išplaunami, išvalomi valikliais, turinčiais dezinfekantų, ir išdžiovinami. Pirties patalpos taip pat išdžiovinamos ir išvėdinamos. Persirengimo ar poilsio patalpoje lankytojams matomoje vietoje turi būti naudojimosi pirtimi instrukcija, pirmosios pagalbos rinkinys“, – reikalavimus dėstė J. Šertvytienė.
Dėmesys – baseinams ir kubilams
Ypatingą dėmesį pirties lankytojai turėtų atkreipti, jeigu pirtyje įrengtas baseinas ar kubilas.
Jei pastebėjote, kad pirtyje teikiamos nesaugios paslaugos, netvarkingas inventorius, netinkamai valomos ar nevėdinamos patalpos bei nesilaikoma kitų higienos normos reikalavimų, galite raštu apie tai informuoti Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Gargždų skyrių (Gargždai, Kvietinių g. 8, faksas (8 46) 45 23 01, el. paštas gargzdai@klaipedosvsc.sam.lt).
Vėsinamųjų baseinų be recirkuliacinės sistemos ar kubilų vanduo ne dezinfekuojamas, o po kiekvieno panaudojimo turi būti išleidžiamas, baseinas ar kubilas išvalomas, dezinfekuojamas ir pripildomas vandens. Jeigu pirtyje įrengtas baseinas su recirkuliacine sistema, vandenį svarbu filtruoti ir dezinfekuoti, privaloma įrengta chemikalų dozavimo ir filtravimo įranga. Taip pat turi būti periodiškai atliekami vandens mikrobiologiniai, parazitologiniai bei cheminiai tyrimai. „Jeigu pirtyje prausimuisi, vandens procedūroms naudojamas atviro gamtinio vandens telkinio (tvenkinio, ežero ar upės) vanduo, prieš pradedant eksploatuoti pirtį, vėliau vieną kartą per ketvirtį turi būti atliekami šio vandens kokybės tyrimai“, – akcentavo Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vyriausioji specialistė J. Šertvytienė.
Anot jos, pirties lankytojai, pasirinkdami pirtį, turėtų pasidomėti, ar pirties savininkas pirties paslaugų veiklai turi leidimą – higienos pasą.
Nustatė pažeidimų
– Klaipėdos rajone leidimus – higienos pasus turi 24 pirtys.
– Per 2013 m. ir iki 2014 m. rugsėjo 1 d. atlikti 22 pirčių patikrinimai.
– Keturiose pirtyse nustatyti pažeidimai: pirčių darbuotojai dirbo nepasitikrinę sveikatos, neišklausę higienos įgūdžių ir pirmosios medicinos pagalbos teikimo mokymo kursų, nesukomplektuoti pirmosios pagalbos rinkiniai, netinkama patalpų ir įrangos priežiūra.
– Visose tikrintose pirtyse paimti ploviniai nuo dušinių paviršių koliforminėms bakterijoms, mielėms ir pelėsiniams grybeliams nustatyti. Dviejose pirtyse, atlikus tyrimus, rasta pelėsinių grybelių. Atlikus grįžtamąją visuomenės sveikatos saugos kontrolę, pažeidimai buvo pašalinti.
– Per 2013 m. ir iki 2014 m. rugsėjo 1 d. gauti du skundai dėl netinkamos pirčių patalpų ir įrangos priežiūros. Abiejų pirčių savininkai neturėjo leidimų – higienos pasų pirčių paslaugų veiklai. Pirčių šeimininkams surašyti administracinės teisės pažeidimo protokolai ir paskirtos administracinės nuobaudos.
- Račkauskų sodybos (Agluonėnų sen.) savininkų dukra Vytautė RAČKAUSKAITĖ: „Skiriame labai didelį dėmesį švarai, higienai. Kadangi esame daug investavę į baseinų sistemas, jų priežiūra nėra tokia sudėtinga. O žmonių būna pačių įvairiausių. Patirtis rodo, kad visi elgiasi lygiai taip pat kaip ir namuose. Vienus priimti ir išlydėti yra miela, malonu, o kiti būna ir ne tokie tvarkingi. Nuolatiniai pirčių mėgėjai dažniausiai vanojasi ąžuolinėmis, beržinėmis vantomis. Kad būtų populiaru pirtyje išsitrinti odą kavos tirščiais ar medumi, nepastebėjome. Vienas, kitas atvejis.“