Planiniai skiepai vykdomi ir per karantiną

Kasmet paskutiniąją balandžio savaitę minima Europos imunizacijos savaitė. Jos tikslas – didinti supratimą apie viso gyvenimo imunizacijos, leidžiančios sukurti ir išlaikyti kolektyvinį imunitetą visose Europos regiono bendruomenėse, svarbą.

Skiepai – vienas didžiausių laimėjimų sveikatos priežiūros srityje. Skiepijant nuo užkrečiamųjų ligų išgelbstima gyvybių, apsaugoma visuomenė, mažinamas sergamumas ir padedama pailginti tikėtiną gyvenimo trukmę. Kol nebuvo sukurta vakcinų, daug vaikų mirdavo visai maži arba visam gyvenimui tapdavo suluošinti. Dėl vakcinacijos pavyko išnaikinti raupus ir beveik išnaikinti poliomielitą, taip pat užkirstas kelias begalei mirčių nuo daugelio kitų ligų, tokių, kaip tymai, difterija ir kt. Visame pasaulyje skiepais kasmet apsaugoma 2,7 mln. žmonių nuo tymų, 2 mln. – nuo naujagimių stabligės ir 1 mln. – nuo kokliušo. Europoje skiepijant nuo sezoninio gripo, kasmet nuo šios ligos apsaugoma apie 2 mln. asmenų. Taip apsaugomas ne tik kiekvienas žmogus, bet ir sukuriama saugi aplinka visuomenei.

Didėjant mikroorganizmų atsparumui antimikrobiniams preparatams, vakcinacija pripažįstama kaip veiksminga priemonė ne tik kovojant su užkrečiamosiomis ligomis, jų komplikacijomis ir mirtimis, bet ir mažinant antibiotikų vartojimą bei mikroorganizmų atsparumą antimikrobiniams vaistams.

Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, naujagimiai, kūdikiai ir vaikai skiepijami valstybės lėšomis nuo tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, tymų, epideminio parotito, raudonukės, B tipo Haemophilus influenzae, pneumokokinės, žmogaus papilomos viruso (tik mergaitės), rotavirusinės ir B tipo meningokokinės infekcijos. Traumas patyrę asmenys valstybės lėšomis vakcinuojami nuo stabligės (aktyvi imunizacija), nuo pasiutligės skiepijami asmenys, nukentėję nuo pasiutusių ar įtariamai pasiutusių gyvūnų. Valstybės biudžeto lėšomis suaugusieji taip pat gali pasiskiepyti nuo keturių infekcijų: gripo ir pneumokokinės infekcijos (rizikos grupėms priklausantys asmenys), difterijos ir stabligės (visi suaugusieji asmenys).

Kiekviena vakcina yra skiriama apsaugoti žmogaus organizmą nuo konkrečios ligos (infekcijos) visą gyvenimą arba tam tikrą laikotarpį (pavyzdžiui, gripo vakcina – vieną gripo sezoną, difterijos vakcina – 5–10 metų).

Per karantiną Lietuvoje planiniai skiepai nėra atidedami, tačiau dalis tėvų svarsto, kaip elgtis.

Skiepai ir per karantiną vykdomi pagal skiepų kalendorių. Dėl kiekvieno skiepo atidėjimo irgi turi spręsti gydytojas, atsižvelgdamas į konkretaus vaiko amžių, kitus atliktus skiepus, sveikatos būklę, vakcinos apraše nurodytas skiepijimo amžiaus ir intervalų indikacijas. Tėvai ar globėjai nuotoliniu būdu turi susisiekti su savo vaiko šeimos gydytoju ir konsultuotis dėl vizito skiepui.

Rekomenduojama, kad su vaiku į gydymo įstaigą vyktų vienas iš tėvų. Šiuo metu tėvams būtina dėvėti medicininę kaukę ir rekomenduojama mūvėti vienkartines pirštines. Gydymo įstaigos viduje reikia laikytis 2 m atstumo nuo kitų žmonių.

Įsidėmėtina tai, kad užkrečiamosios ligos kasmet sudaro iki 20 proc. visų registruotų ligų Lietuvoje, o vakcinomis šiandien galima kontroliuoti net 28 ligas.

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content