Policininkų garbę skandina alkoholis
Kelyje jie baudžia kitus, o patys girti prie vairo sėja mirtį. Tokį šleifą šią savaitę Lietuvos policijai vėl metė dviejų pareigūnų skandalai. Panevėžyje girtas kriminalistas perėjoje mirtinai partrenkė garbaus amžiaus sutuoktinius, o Klaipėdos AVPK Kretingos rajono policijos komisariate pareigūnė darbo vietoje į alkotesterį įpūtė net 2,38 promilės. Incidentus griežtai pasmerkusi policijos vadovybė pavaldiniams ateityje žada taikyti polinkio į alkoholį testus ir garsiai kviečia įduoti kolegas, kurie dirba ar vairuoja apsvaigę.
Pirmąjį pusmetį – 15 girtų
Policijos bendruomenę sudrebinęs pražūtingas įvykis Panevėžyje vėl iškėlė daug klausimų. Kaip pareigūnas gali elgtis ne tarnybos metu? Ko imtis, kad būtų išvengta skaudžių nelaimių? Ar padėtų griežtesni reikalavimai priimant į tarnybą?
Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) ir Policijos departamento atstovų teigimu, problemos slypi kur kas giliau ir vien draudimais nelaimių išvengti nepavyks.
„Kad ir kokie pareigūno nuopelnai ir stažas būtų, savo neblaiviu poelgiu jis nubraukia visą karjerą“, – teigia Klaipėdos AVPK viršininkas A. Motuzas.
Savo ruožtu Lietuvos policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis tvirtina, jog po skausmingų nelaimių patys pareigūnai nelieka abejingi neblaiviems kolegoms ir išgyvena dėl teršiamo policijos vardo. „Skatiname policijos darbuotojus netoleruoti neblaivių kolegų. Džiugu, kad sulaukiame vis daugiau pranešimų. Pažeidimus, susijusius su alkoholio vartojimu, vadovai vertina kaip šiurkščius darbo tvarkos pažeidimus, į juos reaguoja principingai ir prasižengusius darbuotojus šalina iš tarnybos“, – pranešime teigia S. Skvernelis.
Vien šiemet šalyje užfiksuota 15 neblaivių policijos pareigūnų sukeltų incidentų kelyje ar darbe. LR Policijos departamentas tokius skaičius sieja su sustiprinta prevencijos programa. Viena iš priemonių – komisariatuose nuolat vykdomi tiksliniai blaivumo tikrinimo reidai. Tai daryti pavesta Imuniteto valdybos pareigūnų grupei, bet kuriuo metu galinčiai apsilankyti pasirinktame komisariate. Be to, pareigūnams organizuojami susitikimai su psichologais, visuomeniniais pagrindais šia linkme dirba net policijos kapelionai.
Pernai nuskambėjo Gargždai
Klaipėdos apskrities vyriausiajam policijos komisariatui priklauso 8 miestų ar rajonų policijos komisariatai (Klaipėdos, Palangos, Neringos miestų, Klaipėdos, Plungės, Rietavo,
„Tikrai stengiamės, bet turbūt suprantate, kad nėra galimybės kiekvieną sužiūrėti“, – rizikos darbe užtikti apsvaigusių pavaldinių neatmeta Klaipėdos rajono PK viršininkas R. Vaitkevičius.
Kretingos ir Skuodo rajonų). AVPK Vidaus tyrimų poskyrio viršininkas Gediminas Savickas visgi teigia, kad Klaipėdos apskritis ganėtinai pavyzdinga. „Per dvejus metus turėjome du girtumo atvejus. Pernai iš pareigų už šiurkštų tarnybos pareigų pažeidimą atleistas vienas Klaipėdos rajono policijos komisariato pareigūnas. Praėjusią savaitę Kretingos rajone, Salantuose, įkliuvo neblaivi viešosios policijos pareigūnė. Ji buvo girta darbo vietoje“, – įvardijo G. Savickas. Jis neneigė, kad tiek Gargžduose, tiek Klaipėdos rajone neblaivius kolegas nustatė čia pat dirbantieji. Anot poskyrio viršininko, kretingiškė kaip ir visi gailėjosi poelgio, prašė neatleisti. „Tačiau praktika tokia, kad jei yra šiurkštaus tarnybinio nusižengimo požymių, įstaigos vadovas visada priima vienareikšmišką sprendimą pavaldinį atleisti. Visi – nuo žemiausios iki aukščiausios grandies pareigūnų – tai žino. Nors pareigūnas bus ir auksą sugebantis kasti, jis vis tiek bus atleistas. Prieš keliant taurelę reikia apsispręsti“, – kategorišką nuostatą gina G. Savickas.
Beje, 2011-aisiais Klaipėdos rajono PK taip pat išgyveno skandalą, kai patrulis Drevernoje ne tarnybos metu įvažiavo į namą ir į alkotesterį įpūtė daugiau kaip 4 promiles.
Tikrina atvykus į darbą
Klaipėdos rajono policijos komisariato pareigūnams į alkotesterį pūsti kartais tenka ir ryte atvykus į darbą, ir vakare išvykstant. Tokias priemones ne pirmus metus vykdo komisariato vadovybė. „Nebūtinai turime laukti iš uostamiesčio atvykstančių tikrintojų, priemones organizuojame ir patys. Stengiamės tai daryti bent kartą per du mėnesius – kartais dažniau ar rečiau. Stabdome automobilius ir prašome pasitikrinti blaivumą“, – apie kovą su išgėrinėjimu darbe kalba komisariato viršininkas Raimondas Vaitkevičius. Anot jo, nėra buvę, kad kuris nors pareigūnas ar pareigūnė įpūstų nors ir leistiną normą.
Apie draudimą vartoti alkoholį darbe policininkai nuolat įspėjami žodžiu, jie pasirašę ir po generalinio komisaro įsakymu.
Klaipėdos AVPK viršininkas Alfonsas Motuzas taip pat akcentuoja, kad neblaivus darbe užtiktas pareigūnas akimirksniu netenka darbo – šią nuostatą tuometis generalinis komisaras įvedė jau prieš 5 metus. „Tad šios pozicijos ir laikomės – kad ir kokie pareigūno nuopelnai ir stažas būtų, savo neblaiviu poelgiu jis nubraukia visą karjerą“, – teigia A. Motuzas.
Klaipėdos AVPK viršininkas priminė, kad pareigūnai per padidinamąjį stiklą vertinami net jei skaudžių pasekmių eismo įvykį sukelia blaivūs: „Vis tiek atliekame tarnybinį patikrinimą ir žiūrime, kiek įvykyje pareigūno kaltės. Nematau problemos, kad neblaivių pareigūnų atvejai viešinami. Jei slėptume, būtų didesnis rezonansas.“
- Per 2013-uosius metus Lietuvoje dėl piktnaudžiavimo alkoholiu iš tarnybos atleisti 32 policijos pareigūnai. 24 nusižengimai išaiškėjo policininkams patekus į eismo įvykius ar vykdant eismo priežiūros kontrolę, 8 įkliuvo jų blaivumą patikrinus darbe. Per pirmąjį šių metų pusmetį dėl polinkio į taurelę jau atleista 15 policininkų.