Pradėjo gaminti granules su perdirbta žaliava
Klaipėdos LEZ veikianti PET gamintoja UAB „Neo Group“ šių metų pradžioje pagamino ir klientams bandymams išsiuntė pirmąsias PET granules, kurių gamyboje panaudota 25 % perdirbtos žaliavos. Kompanija prognozuoja, kad šios tvaresnės produkcijos komercinis taikymas klientų gaminamose pakuotėse prasidės jau gegužę. Ateinančių 3–5 metų perspektyvoje „Neo Group“ planuoja, kad perdirbtas PET sudarys 25–30 % visos pagamintos produkcijos.
„Neo Group“ vadovas Ruslanas Radajevas komentuoja, kad šis pasiekimas bendrovei svarbus dėl keleto priežasčių: kompanija prisideda prie tvarumo ir aplinkosaugos tikslų, suteikia savo klientams galimybę iš anksto pasiruošti ateities reikalavimams, leidžia klientams naudoti tvaresnę žaliavą nekeičiant esamos įrangos, o rPET naudojimo gamyboje technologija buvo ne nupirkta, o 100 % sukurta Klaipėdos inžinierių, technologų ir mokslininkų. Todėl „Neo Group“ ne pirko teises į patentą, o šiuo metu pati ES patentuoja savo sukurto proceso technologiją.
Pasak jo, kitų dviejų gamybos linijų įdarbinimas gaminant 25–30 % rPET turinčias granules planuojamas 2023–2025 m., priklausomai nuo antrinės žaliavos prieinamumo bei klientų paklausos augimo greičio: didieji Europos gėrimų gamintojai 2025 m. įsigaliosiančiai ES direktyvai ruošiasi jau dabar, tačiau dalis gamintojų svarstymus pradės tik 2023 ar net 2024 m.
„Informacija dėl naująjį produktą testuojančių mūsų klientų yra konfidenciali, bet galime pasidžiaugti, kad pirmieji komercinę gamybą su mūsų žaliava pradės mūsų grupės narė, PET ruošinių gamintoja UAB „RETAL Lithuania“. Todėl galime didžiuotis, kad Lietuvoje sukurtos ir pagamintos išskirtinės PET granulės bus panaudotos Lietuvoje veikiančios įmonės PET ruošinių gamyboje ir tik tuomet pateks į kitas rinkas“, – sako „Neo Group“ vadovas.
„Neo Group“ pasiekimą sveikina aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Pasak jo, tai yra puikus lietuviškos pramonės pavyzdys, kai imamasi realios žaliojo kurso lyderystės bei sukuriamos antrinės žaliavos panaudojimo inovacijos gerokai anksčiau nei reikalauja ES.
Klaipėdos universiteto rektoriaus Artūro Razbadausko teigimu, „Neo Group“ pasiekimas siunčia stiprų signalą miesto akademinei bendruomenei dėl žaliosios ekonomikos krypties plėtros praktinių galimybių. „Džiugu, kad ši prasminga inovacija gimė Klaipėdoje, o „Neo Group“ ne perka svetimus patentus ir išradimus, o patentuoja Lietuvos protų vaisius. Taip pat „Neo Group“ pasiekimas vystomas prioritetinėje ir ES palaikomoje žiedinės ekonomikos srityje. Tai – impulsas toliau stiprinti akademinę bendruomenę šioje srityje bei įvairias partnerystes su verslumu“, – sako prof. dr. A. Razbadauskas.