Premija socialinę darbuotoją motyvuoja stengtis

Socialinė darbuotoja Z. Butkevičienė: „Mano darbe daug kas pasikeitė, paslaugų sritis išsiplėtė, bet stengiuosi palaikyti savo klientus – jie pasitiki manimi“.

Daugiau nei prieš porą dešimtmečių profesiją pakeitusi ir įsidarbinusi Sendvario seniūnijoje socialine darbuotoja Zita Butkevičienė ne iš karto suprato, jog spręsti socialines žmonių problemas – ne svajonių darbas, kokia tai plati sritis. Tačiau išmoko išklausyti, pastebėti ir atrasti geriausią išeitį žmogaus gyvenime. Šiemet Klaipėdos rajono savivaldybė, pirmą kartą įvertinusi socialinių darbuotojų darbą, profesinės šventės dieną metų socialinio darbuotojo premiją (1 500 eurų) įteikė Z. Butkevičienei. „Tai man buvo staigmena, nes visose seniūnijose kolegės gerai dirba“, – sakė ji.

Pagalbos prašančiųjų daugėja

Ši premija –nebe pirmas socialinio darbo specialistės Z. Butkevičienės įvertinimas: prieš kelerius metus ministrė įteikė apdovanojimą nominacijoje „Už darbą bendruomenėje“.

Prieš 23 metus socialine darbuotoja įsidarbinusiai buvusiai pedagogei atrodė, jog tai paprastesnis darbas už aną, kurį 16 metų dirbo ugdymo įstaigose. Tada ji nežinojo, kad ši profesija reikalauja žinių ir kompetencijų, taip pat iniciatyvumo, kūrybiškumo. Dirbti socialinį darbą – tai ir nuolat tobulėti, mokytis. Z. Butkevičienei teko Klaipėdos universitete baigti socialinio darbo bakalauro studijas, ji kasmet aktyviai dalyvauja konferencijose, mokymuose – tobulina savo žinias.

„Per šiuos dešimtmečius mūsų darbe daug pokyčių: techniškai palengvino  naujosios technologijos“, – patikino pašnekovė. Pasikeitė ir aplinka – beveik prieš metus seniūnijos administracijai persikėlus į naujas patalpas, socialinio darbo specialistei sukurta šiuolaikiška erdvė.  

Z. Butkevičienė dirba su vienišais senjorais, neįgaliais, įvairių priklausomybių varginamais žmonėmis, šeimomis, kuriose yra auklėjimo sunkumų – daug kam reikia socialinės pagalbos, reikia padėti rasti geriausią išeitį žmogaus gyvenime, atstovauti jo teisėms.

Besikreipiančiųjų daugėja, nes Sendvario seniūnija pučiasi kaip ant mielių: čia gyvenamąją vietą deklaravę daugiu nei 16 tūkst. gyventojų – darbo krūvis didžiulis.

Paslaugų prireikė karo pabėgėliams

Šiuo metu, kaip ir kitose seniūnijose, didelis lankytojų antplūdis – gyventojai skuba pateikti dokumentus šildymo išlaidų kompensacijai. Z. Butkevičienė pastebėjo, jog rajono Savivaldybei sukūrus programėlę, galima registruotis elektroniniu būdu interneto svetainėje – nebėra chaotiškų eilių, bet lapkričio mėnuo jau užimtas. „Kasdien priimu po 15 žmonių, – kalbėjo Sendvario seniūnijos socialinė darbuotoja. – Bet dar per dieną sulaukiu iki 27 telefono skambučių bei elektroninių laiškų. Prireikia ir namuose aplankyti ligonį, kurio artimieji prašo integralios pagalbos. Gyventojai kreipiasi ir dėl socialinių išmokų bei kitų dalykų. Tenka namo keliauti galvojant, kaip padėti žmogui“.

Socialinė darbuotoja patikino, jog šildymo kompensacijas gaus visi, kuriems priklauso (atitinka įstatyme numatytus reikalavimus), jeigu iki kitų metų balandžio 1 d. pateiks dokumentus.

„Atlaikėme pandemiją – aptarnavome nuotoliniu būdu, neliko nepriimtų gyventojų, bet šie metai itin sudėtingi, – dėstė Z. Butkevičienė. – Ukrainiečiams – karo pabėgėliams reikia visokeriopos pagalbos: mūsų seniūnijoje  200 asmenų gavo vienkartinę paramą po 267 eurus, o 46 gyventojų šeimos, priėmusios pabėgėlius, sulaukė vienkartinės paramos po 250 eurų“.

Istorinės infliacijos metais padaugėjo besikreipiančiųjų paramos maisto produktais: šiemet paskutinio dalijimo metu ją gaus apie 200 žmonių, tarp jų ir ukrainiečiai.

Z. Butkevičienė neslėpė, jog pasitaiko sudėtingų situacijų: žmogus blogai nusiteikęs, pyksta ant viso pasaulio, kad pabrango maistas, kuras, šildymas. „Išmokau klausytis, reaguoti – užtenka gero žodžio, palaikymo, kad kliento nuotaika pasitaisytų – konfliktų išvengiu“, – sakė pašnekovė. Specialistė patenkinta, kad žmonės ja pasitiki, vadina Zitele.

Dėkinga už įvertinimą

Visuomenė senėja – daugėja prašymų gauti paslaugas į namus (lankomosios priežiūros). „Gerai, kad Priekulės socialinių paslaugų centras teikia integruotas paslaugas – net 15 seniūnijos gyventojų jas gauna. Tai labai svarbi pagalba – šioje komandoje dirba ir medikai, ir socialiniai darbuotojai, ir psichologė“, – dėstė Z. Butkevičienė.

Ji prisipažino, jog būna liūdna išgirdus vaikų prašymą tėvus apgyvendinti globos namuose, nes  labai užimti, pervargę. Jie atiduoda tėvus į svetimą aplinką, svetimųjų globai, nors Z. Butkevičienė siūlo galimybę patiems prižiūrėti – integralią pagalbą į namus.

Z. Butkevičienė dėkinga, kad buvo pastebėta ir įvertinta, bet kartojo, jog visose seniūnijose socialinio darbo specialistės stengiasi, dirba sunkų darbą. „Ačiū, kad palaikė, įvertino. Tai motyvuoja dirbti. Tikėkimės, kad geriausio socialinio darbuotojo rinkimai rajono Savivaldybėje taps tradicija“, – kalbėjo premiją pelniusi socialinė darbuotoja. Ją labai nudžiugino gyventojų sveikinimai, malonūs komentarai.

Sendvario seniūnė Karina Novikova seniūnijai vadovauja kelis mėnesius, tačiau socialinę darbuotoją Z. Butkevičienę ji spėjo pažinti anksčiau. „Buvau priversta kreiptis dėl problemos šeimoje. Mane gražiai priėmė, paaiškino – viskas buvo išspręsta, – atskleidė seniūnė. – Šį rudenį sužinojusi, kad galima teikti socialinę darbuotojo metų premijai kilo mintis pasiūlyti mūsų Z. Butkevičienę. Džiaugiuosi, kad ji pagerbta ir paskatinta“.

Virginija LAPIENĖ

Asmeninio archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių