Priekuliškė kraštiečius sveikatins naujomis terapijomis
Priekuliškė O. Vitkutė: „Vydūnas sakė, kad daug svarbiau sveikatą stiprinti ir tausoti nei ligas gydyti.“
Velse, Kardif Metropolitan universitete, sveikatos priežiūros mokslus baigusi priekuliškė Orinta Vitkutė grįžo į gimtąjį miestą, nors turėjo galimybę rinktis mokslinį darbą. Ji pasiruošusi savo žiniomis ir gebėjimais padėti kraštiečiams. Netradicinės medicinos atstovės sritis – refleksoterapija, klinikinė aromaterapija bei holistiniai masažai – naujos terapijos Lietuvoje.
Pagrįsta tyrimais
O. Vitkutė priminė Hipokrato žodžius, jog liga atsiranda, kai pažeidžiamas žmogaus kūno vientisumas. „Tai kūno struktūros, funkcijos, protas ir dvasia, – akcentavo netradicinės medicinos atstovė. – Pavyzdžiui, medikai migrenos priežasčių ieško galvoje, smegenyse, o iš tiesų ji kyla dėl stiprios psichologinės įtampos, streso.“
Taigi ji sujungia tris skirtingas procedūras: refleksoterapiją, klinikinę aromaterapiją ir holistinį masažą.
„Refleksoterapija buvo žinoma prieš kelis tūkstantmečius Kinijoje. Kojos pėdoje yra apie 7 000 nervų – stimuliuojami taškai, turintys ryšį su tam tikrais organais. Refleksoterapija padeda sušvelninti spazmus ir jų sukeltus skausmus, – aiškino O. Vitkutė. – Nervų sistemai stiprinti – kvapų terapija. Išsirinkus džiaugsmą teikiantį kvapą, atsipalaiduojama, dingsta dirglumas. Holistiniai masažai intensyvesni, susiję su tam tikrų raumenų grupėmis. Šios terapijos pagrįstos moksliniais tyrimais.“
Universiteto baigimo proga Orinta gavo apdovanojimą už geriausią klinikinį darbą.
Didžiausia patirtis – su onkologiniais ligoniais
Studijų metais ji stengėsi kuo daugiau sužinoti ir išmokti apie netradicines terapijas. „Išvargindavau dėstytojus savo klausimais, – prisipažino pašnekovė. – Dalyvavau akcijose onkologinėmis ligomis sergantiesiems paremti. Didžiausią patirtį turiu su šiais ligoniais.“
Studijuodama ji atliko praktiką Onkologijos ligoninėje, paliatyviosios slaugos skyriuje. „Iš pradžių buvo nejauku – esu jautri, galvojau, apsiverksiu, – neslėpė Orinta. – Pirmoji pacientė pasakė turinti 7 auglius ir gyventi jai liko kelios savaitės… Bet moteris tryško optimizmu. Supratau, kad be emocijų privalau palengvinti jos gyvenimą – sumažinti skausmą. Tai buvo pooperacinė refleksoterapija. Kitas plaučių vėžiu sergantis pacientas sakė, kad jo gyvenimo dienos suskaičiuotos, ir prašė padėti.“
O. Vitkutė pasakojo, kad universitete jai siūlė rinktis doktorantūrą. „Bet aš norėjau padėti žmogui savo rankomis, o ne mokslinėmis analizėmis“, – sakė O. Vitkutė.
Ji atskleidė savo planus: norėtų turėti netradicinių terapijų kabinetą ir su gydytojais konsultuodamasi padėti žmonėms. Šiuo metu ji dirba klinikos SG filialuose Plungėje ir Klaipėdoje.
Į netradicinių terapijų specialistę dažniausiai kreipiasi pacientai dėl stuburo patologijos, nevaisingumo, virškinamojo trakto sutrikimų, migrenos skausmų, ligoniai, patyrę insultą, dėl kvėpavimo takų ligų, onkologiniai ligoniai. Pastariesiems refleksoterapija sumažina skausmą – mažiau reikia vaistų. Refleksoterapija ir holistiniai masažai padeda diabetikams reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.
Dirgikliai įrodyti moksliškai
„Konsultuodama pacientus, kalbu ir apie maistą, – sakė O. Vitkutė. – Netinkama mityba skatina susidaryti navikinius darinius. Kai pasakau, kad mėsa ir pienas – sveikatos dirgikliai, iš karto pradeda prieštarauti. Moksliškai įrodyta, kad šie produktai – viena iš onkologinių ligų priežasčių. Jie sukelia rūgštį – esant rūgštinei terpei organizme, didelė tikimybė, kad formuosis onkologiniai dariniai.“
Ji siūlo vasarą iš savo daržo valgyti šarminamuosius produktus: šiuo metu – įvairias salotas. „Auginu kale veislės salotas (sėklų parsisiunčiu iš Anglijos), turinčias daugiau geležies nei jautiena, daug mineralų, vitaminų. Jas valgau kartu su kitų rūšių salotomis, pagardinusi citrinos sultimis.“
Orinta pasakojo, kad kas rytą jos šeima gerianti žaliąjį kokteilį iš špinatų, saliero lapų bei kitų salotų, obuolio, banano, citrinos. Jį gaminant reikia įpilti trečdalį kiekio vandens. Kartais įdeda moliūgų ar saulėgrąžų sėklų. „Papildų nereikia valgyti – viską turėtume gauti su maistu“, – kalbėjo priekuliškė.
Pasak jos, reikia gerti ir kitų daržovių sulčių: „Antai kopūstų gerina inkstų veiklą, morkų – stiprina akis. Raugintuose kopūstuose yra gerųjų bakterijų. Patartina juos valgyti likus pusvalandžiui iki vakarienės – gerina virškinimo sistemą, stiprina imuninę sistemą.“