Priklausomybės specialistės konsultacijos: gairės pasveikimo link

Konsultantė R. Leonauskienė pasakojo, jog dažniausiai pas ją ateina asmenys, nukreipti kitų institucijų. Neretai pagalbos ieško ir kenčiančiųjų nuo priklausomybės šeimos nariai. O štai patys alkoholio vartotojai kur kas rečiau ieško pagalbos rankos. Nepaisant to, galima pasidžiaugti, kad, kaip rodo visos Lietuvos mastu atliekami suaugusių savivaldybės gyventojų gyvensenos stebėsenos tyrimai, palyginti su 2018-aisiais, 2022 metais Klaipėdos rajono savivaldybėje žymiai padaugėjo asmenų, nevartojančių alkoholio (nuo 17,9 iki 27,4 proc.), ir sumažėjo tų, kurie kartą per savaitę ir dažniau pasiduoda alkoholio pagundai (nuo 22,9 iki 13,6 proc.). Šis tyrimas atliekamas kas ketverius metus, tad kito reikia laukti 2026 metais. Lieka tikėtis, kad padedant priklausomybių konsultacijoms šie skaičiai bus dar labiau džiuginantys.

Nepasitikėjimas savimi, apatija, žema savivertė ir krūtinę gniaužiantis vienišumo jausmas – tai tik trupinėlis to, ką, pasak specialistų, išgyvena nuo alkoholio priklausomi žmonės. Šios bėdos kamuojami asmenys nenoriai pripažįsta turį problemų, o nuspręsti pradėti gydymo procesą padeda tik žiaurios su alkoholiu susijusios pasekmės asmeniniame gyvenime. Tačiau to galima išvengti – tereikia laiku kreiptis pagalbos. Viena jų formų – priklausomybės specialisto konsultacijos.
Nekalta taurelė – didelė
žala

Klaipėdos rajono gyventojams tokias konsultacijas teikia Loreta Mangarovienė ir Rima Leonauskienė – Klaipėdos savivaldybės visuomenės sveikatos biure dirbančios priklausomybės konsultantėmis. R. Leonauskienės teigimu, ši paslauga biure prieinama nuo 2019 metų, tačiau ji žmones dėl priklausomybių pradėjo konsultuoti 2022 metais, kada baigė specialius mokymus.
Per porą metų konsultantė turėjo įvairių patirčių, leidusių iš arti pamatyti, kaip gyvena nuo priklausomybės alkoholiui kenčiantys asmenys, ką išgyvena jų šeimos nariai, kaip jaučiasi kiti jų aplinkos žmonės ir kaip pasikeičia gyvenimas tų, kurie nusiridena nuo savęs naštą, kurią užkrauna alkoholio vartojimas.
Išgujus iš gyvenimo alkoholį, tarsi atsiveria akys. Išsivadavusieji pradeda kitaip matyti pasaulį, kitaip vertinti žmones, kurti kitokį ryšį su jais. Neabejotinai pagerėja ir jų sveikata – tiek fizinė, tiek psichologinė. Ne veltui, kaip aiškino R. Leonauskienė, kenksmingas alkoholio vartojimas yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių visuomenės sveikatai visame pasaulyje.
Nepaisant to, ne vienoje pasaulio šalyje alkoholio vartojimas yra tapęs kultūros, religijos ir socialinės praktikos dalimi. Dažnas be taurės vyno ar alaus bokalo nebeįsivaizduoja eilinio susitikimo su draugais, kolegomis ar švenčių stalo. Tik retas susimąsto, jog iš pirmo žvilgsnio nekalta taurė ar taurelė – pirmas žingsnis skaudžiai kertančios ir iš pagrindų žmonių gyvenimą griaunančios priklausomybės link.
Kiek šeimų išyra dėl alkoholio vartojimo, kiek nusikaltimų padaroma, kiek žmonių žūsta. Miršta ir patys alkoholio vartotojai. Pasak priklausomybių konsultantės, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys byloja, jog kasmet dėl žalingo alkoholio vartojimo miršta 3,3 mln. žmonių.
Priklausomybė, nepaisanti nieko
Alkoholizmas ir priklausomybė nuo kitų svaigiųjų medžiagų yra laikoma psichikos liga, kuri nepaiso nei amžiaus, nei lyties, nei socialinės padėties – su žalingo alkoholio vartojimo rizika gali susidurti kiekvienas.
R. Leonauskienės teigimu, priklausomybė alkoholiui vystosi palaipsniui, todėl labai svarbu laiku pastebėti ar atpažinti rizikingą alkoholio vartojimą ir kreiptis pagalbos. Dažnai pats asmuo linkęs neigti savo prob­lemą, todėl artimųjų indėlis, ieškant pagalbos būdų, yra itin svarbus sėkmingam gydymui.
Gydymas nuo priklausomybės dažnai yra kompleksinis ir apima įvairias pagalbos formas. Tai – ir terapija, ir medikamentai, ir socialinė parama. Kiekvienas būdas turi savo pliusų ir gali padėti, tačiau svarbiausia, anot konsultantės, kad pats asmuo norėtų gydytis ir būtų pasirengęs įdėti pastangų į šį procesą. Dažnai, kai žmogus įstringa vadinamajame priklausomybės rate, pasveikimas jam atrodo neįmanomas. R. Leonauskienės žodžiais, su tinkama pagalba, parama bei didžiuliu noru nusimesti sunkius priklausomybės šarvus ir pasveikti pokyčiai yra įmanomi. Pasiteiravus, ar darbo praktikoje dažni sėkmės atvejai, priklausomybės konsultantė teigė, jog ne tokie dažni, kaip norėtųsi, tačiau jų tikrai yra. Tuomet žmogaus gyvenimas neva pasikeičia iš esmės. „Žmonės įsidarbina, atranda kitų pomėgių, gerėja šeimos santykiai ir patys labiau pasitiki savimi“, – teigė R. Leo­nauskienė.
Pagalba nemokama
Kaip informavo R. Leonauskienė, visiškai nemokamos priklausomybių konsultavimo paslaugos – tai individualios ar grupinės konsultacijos, skirtos padėti asmenims, žalingai vartojantiems alkoholį, mažinti vartojimą arba visiškai jo atsisakyti.
Tiesa, konsultacijos nėra orientuotos tik į nuo priklausomybės kenčiantį žmogų – pagalbos gali tikėtis ir vartojančių asmenų šeimos nariai. Jiems suteikiama informacijos, kaip galima išspręsti jų šeimą užklupusią bėdą. Konsultavimo tikslas yra ne tik sumažinti alkoholio vartojimo žalą asmeniui, bet ir pagerinti jo santykius su aplinkiniais bei visuomene.
R. Leonauskienės teigimu, priklausomybės konsultantai, įvertinę besikreipiančio žmogaus situaciją, gali pasiūlyti konkrečias paslaugas: nuo patarimų ir informacijos teikimo iki trumpalaikių intervencijų ar nuolatinės stebėsenos. Ir svarbiausia – visa tai nemokamai ir skirta visiems. Net nereikia gydytojo siuntimo.
Kitas svarbus dalykas – išlaikomas anonimiškumas ir konfidencialumas, o pačios konsultacijos vyksta tik pagal mokslu pagrįstus metodus. Tačiau iki tol, kol alkoholį žalingai vartojantis žmogus atsiduria konsultanto kabinete, tenka nueiti gana ilgą ir nelengvą kelią – priklausomybės kamuojamas asmuo turi pripažinti turįs rimtą problemą ir pajausti pagalbos poreikį. O tai užtrunka arba apskritai neįvyksta. Kitas etapas pasveikimo link – kreiptis pagalbos, pradedant kad ir nuo tų pačių priklausomybių konsultacijų, po kurių – tolimesnis gydymo kelias, parinktas pagal individualų atvejį, ir pasveikimas, jei tikslingai to siekiama.
Gintarė KARMONIENĖ
Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content