Rajono rinkėjams įtiko D. Grybauskaitė ir tvarkiečiai
LR prezidentė Dalia Grybauskaitė šaliai vadovaus dar penkerius metus. Jos pergalė LR prezidento rinkimuose pavadinta istorine, mat D. Grybauskaitė tapo pirmąja prezidente, antrą kartą iš eilės išrinkta atkurtos Lietuvos valstybės istorijoje. Socialdemokratui Zigmantui Balčyčiui beliko nuryti liūdesio kartėlį ir pripažinti metų pralaimėjimą.
Tą patį sekmadienį vykę rinkimai į Europos Parlamentą labai didelių staigmenų nepateikė. Deja, kelialapio į Briuselį neiškovojo mūsų rajone dirbanti LR Seimo narė, konservatorė Agnė Bilotaitė, taip pat Liberalų ir centro sąjungos narys, Radailių bendruomenės pirmininkas Aivaras Vasylius. Per vieną žingsnį nuo Europos Parlamento liko parlamentaras, partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Petras Gražulis, tačiau jam dar yra vilties.
Rinkėjų aktyvumas LR prezidento rinkimuose – 47,31 proc. (pirmajame ture dalyvavo 52,23 proc.), Europos Parlamento – 47,28 proc.
Pergalę prilygino įsipareigojimui
Už D. Grybauskaitę savo balsą atidavė 57,87 proc. rinkėjų, už Z. Balčytį – 40,14 proc. LR Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, Klaipėdos rajone pilietinę pareigą atliko ir prezidento rinkimų nepraleido 45,24 proc. rinkėjų. Už D. Grybauskaitę balsavo 66,86 proc. Klaipėdos rajono rinkėjų, už Z. Balčytį – 31,37 proc.
„Priimu šį rinkimų rezultatą kaip didžiulį įsipareigojimą ir įsipareigojimą jums visiems“, – dar sekmadienio naktį teigė D. Grybauskaitė. Tuomet jau buvo aišku, kad Lietuvos Prezidentūroje jos laukia dar penkeri metai. Pergalei paminėti buvo atneštas didžiulis tortas, skambėjo Marijono Mikutavičiaus daina „Aš tikrai myliu Lietuvą“, pastarąją atliko Girmantė Vaitkutė.
Lemtingąją naktį Prezidentės rinkimų štabe pasirodė ir socialdemokratas Z. Balčytis, nešinas glėbiu raudonų rožių. Jis pasveikino antrą kartą išrinktą LR prezidentę D. Grybauskaitę. Tuo metu Z. Balčyčio rinkimų štabe sklandė nusivylimo nuotaikos. Kai kurie socialdemokratai neabejojo, kad buvo praleista istorinė galimybė turėti prezidentą socialdemokratą, jei būtų kandidatavęs dabartinis ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius.
Pirmavo „Tvarka ir teisingumas“
Rinkimuose į Europos Parlamentą savo valią išreiškė 45,25 proc. Klaipėdos rajono rinkėjų. Jei būtų jų valia, pirmoji vieta atitektų partijai „Tvarka ir teisingumas“ (24,04 proc. galiojančių biuletenių), antroji – Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžiui (21,23 proc.), trečioji – Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams (15,34 proc.), ketvirtoji – Lietuvos socialdemokratų partijai (14,65 proc.). Tačiau susumavus visų Lietuvos gyventojų, balsavusių rinkimuose, rezultatus, lyderiai skiriasi.
Partijų sąrašus koregavo ir kandidatų reitingavimas. Pavyzdžiui, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų priešrinkiminiame sąraše LR Seimo narė A. Bilotaitė buvo 7. Rinkėjai ją išreitingavo į 6-ąją poziciją. „Už mane balsavo per 56 tūkst. rinkėjų, kurie mane reitingavo. Ryškios rinkiminės kampanijos nedariau, tad tas per 56 tūkst. žmonių pasitikėjimas man yra labai svarbus ir įpareigojimas dirbti. Vadinasi, žmonės pasitiki, tiki, tad laukia daug darbų ir naujų iššūkių“, – įsitikinusi parlamentarė A. Bilotaitė.
Seimo narys Petras Gražulis gavo per 42 tūkst. pirmumo balsų ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąraše iš 9 vietos pakilo į 3-iąją. Jei aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, kuris antras sąraše, atsisakys Europos Parlamento mandato, pastarasis gali atitekti P. Gražuliui.
Įtaria 38 pažeidimus
Pilietinė iniciatyva „Baltosios pirštinės“ kvietė ir tebekviečia piliečius pranešti apie galimus rinkimų pažeidimus. Savanorė Valdonė Daugėlaitė informavo, kad Klaipėdos rajone per abu rinkimų turus buvo užfiksuoti 38 galimi rinkimų pažeidimai, pastaruosius, anot jos, tirs policija.
„Šis skaičius nėra mažas. Mat visoje Lietuvoje per abu turus buvo užfiksuoti 288 galimi rinkimų pažeidimai, iš jų 38 – Klaipėdos rajone“, – „Bangai“ kalbėjo „Baltųjų pirštinių“ savanorė V. Daugėlaitė. Pasak jos, Klaipėdos rajone daugiausia skųstasi dėl galimai neteisėtos politinės agitacijos (18 pranešimų), dėl balsavimo, komisijų darbo (13 pranešimų), dėl balsų papirkinėjimo (1 galimas atvejis). „Jei užfiksavote pažeidimų, galite apie juos pranešti el. p. info@baltosiospirstines.lt arba tel. 8 633 13177. Pasisakome už skaidrią politiką ir sąžiningus rinkimus, todėl norime sutelkti žmones kovoti už skaidresnę Lietuvos ateitį. Rinkimų procesų stebėjimas ir pažeidimų fiksavimas yra vienas iš būdų tai padaryti“, – akcentavo V. Daugėlaitė.
Tačiau jokių skundų teigė negavęs dar vakar kalbintas Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Zigmas Bitinas. Anot jo, antrasis rinkimų į LR prezidentus turas ir rinkimai į Europos Parlamentą praėjo sklandžiai: „Per pirmąjį turą strigo kompiuterinės sistemos, o šįkart to nebuvo, sistema buvo techniškai sutvarkyta Vilniuje. Jokių skundų negavome, net malonu… O jei „Baltosios pirštinės“ kažką užfiksavo, bet mums neperdavė, tai galės turėti prisiminimui.“
- „Džiaugiuosi, kad Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai rinkimuose į Europos Parlamentą pasirodė geriausiai ir nušluostė nosis skeptikams, kurie prognozavo daug blogesnius rezultatus konservatoriams, tą rodė ir apklausos. Tai yra mūsų pergalė“, – po rinkimų „Bangai“ telefonu komentavo LR Seimo narė A. Bilotaitė.
- Patenkinamai Europos Parlamento rinkimų rezultatus vertina Liberalų ir centro sąjungos narys, Radailių bendruomenės pirmininkas A. Vasylius: „Atsižvelgiant į tai, kad sąraše buvo kandidatas iš Klaipėdos rajono, balsų galėjo būti daugiau. Tačiau Klaipėdos rajono gyventojai turbūt nusprendė, kad aš pirmiausia duoklę turiu atiduoti rajonui, čia atlikti gerų darbų, o po to pretenduoti į parlamentą. Jei atvirai, dalyvavau galvodamas ir apie artėjančius Savivaldybių tarybų rinkimus. Tiek mano, tiek mūsų komandos dėmesys yra sutelktas į juos. Reikia kelti rajono tiek politinį, tiek visuomeninį gyvenimą į aukštesnį lygį.“
A. Vasyliui rinkimuose atiteko 865 pirmumo balsai, iš 19 pozicijos sąraše jis pakilo į 15-ąją. „Nuoširdžiai dėkoju visiems mane palaikiusiems“, – sakė radailiškis.
- Seimo nariui P. Gražuliui iki mandato Europos Parlamente pritrūko per 5 tūkst. pirmumo balsų – tiek jis atsiliko nuo aplinkos ministro V. Mazuronio, kuris partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąraše po reitingavimo liko antras (pirmas – Rolandas Paksas). „Smagu, kad mane taip reitingavo, juolab kad per daug pastangų šiems rinkimams neskyriau. Tad vertinu neblogai. Neišrinko – neverkiu, vis tiek dirbsiu rajono žmonėms. O jei būtų išrinkę, greičiausiai būčiau važiavęs į Briuselį“, – sakė parlamentaras. Paklaustas, kokios kalbos sklando partijos užkulisiuose, ar V. Mazuronis atsisveikins su Aplinkos ministerija, o gal mandatą Europos Parlamente perduos būtent jam, atsakė nesidomėjęs, bus tariamasi.
Pašnekovas akcentavo, kad partijos „Tvarka ir teisingumas“ pasirodymą rinkimuose vertina gana neblogai, kadangi net didžiosios partijos gavo irgi tik po du mandatus: „Socialdemokratams prognozavau keturias, konservatoriams tris vietas, tačiau abi partijos gavo po dvi.“