Rajono seniūnijų gėlynai vėl džiugins spalvomis ir įvairove

Gargždų seniūnė Indrė Žiedienė ir seniūnijos apželdinimo specialistė Norgailė Verbaitė džiaugiasi pirmaisiais hiacintų žiedais.

Orams šylant ir skleidžiantis pirmiesiems žiedams, „Bangos“ redakcija nusprendė pasidomėti, kaip šiais metais Klaipėdos rajono seniūnijos ruošiasi šiltajam sezonui, kokius gėlynus išvysime ir kiek tai kainuos. Taip pat teiravomės, ar yra rekomendacijų gyventojams, kaip puošti privačius sklypus, kad šie derėtų prie bendro gyvenamosios vietos vaizdo.
Agluonėnuose – daugiau daugiamečių augalų
Agluonėnų seniūnijos seniūnė Laima Tučienė „Bangai“ pasakojo, kad šiltajam sezonui seniūnija ruošiasi kaip ir įprastai. Šluojamos gatvės, tvarkomi žalieji plotai, nubalinti vaismedžiai, nugenėtos senosios sodo obelys. Naujų drastiškų sprendimų nėra numatyta. „Prieš Motinos dieną įprastai gyvenvietę papuoš našlaitės, vėliau jas gėlynuose pakeis vasarinės gėlės. Artimiausiu metu užbaigsime dar pernai pradėtą naują gėlyną priešais seniūniją. Stengiamės po truputį daugiau sodinti daugiamečių augalų“, – sakė L. Tučienė.
Anot jos, šiuo metu nedrąsiai pievelėje priešais seniūnijos pastatą pražydo rudenį sodinti krokai, laukiama pražystant taip pat rudenį sodintų narcizų. Be abejo, vėliau atsiras ir vazonuose sodintos kompozicijos. Želdynams, augalams planuojama skirti iki 1 000 eurų.
Džiaugiamasi, kad gyventojai puoselėja savo sodybas ir jas puošia įvairiaspalvėmis gėlėmis tiek pakabinamuose, tiek pastatomuose vazonuose, tiek pasodintomis darželiuose. To paties tikimasi ir šiemet. „O gyventojų, ir senbuvių, ir ypač naujakurių, norėtume paprašyti nestatyti aklinų aukštų tvorų, kurios tikrai nepuošia mūsų gražių Agluonėnų, o savo sodybas apsodinti tujomis, gyvatvorėmis ir pan. Būtų labai gražu, jei gyventojai tęstų jau prieš kelis dešimtmečius pradėtą tradiciją sodinti būtent gyvatvores, o ne statyti tvoras…“ – pastebėjo Agluonėnų seniūnijos seniūnė.
Kretingalėje atnaujins žaliąsias teritorijas
Kretingalės seniūnijos seniūnė Asta Monstavičienė patikino, kad Kretingalės seniūnija tikrai ruošiasi atnaujinti žaliąsias teritorijas: „Pasistengsime jas praturtinti spalvomis, suteikiančiomis teritorijoms gyvumo bei žaismingumo. Labai norėtųsi pasiekti tokį tikslą, kad ir vietinius, ir pravažiuojančius žmones džiugintų akiai miela aplinka.“
Bus performuotas prieš seniūniją esantis raugerškių skverelis, nes jį labai nepraktiška ir sunku prižiūrėti. Pasirinkti augalai suvešėjo, o aplinkos tvarkytojos, ravėdamos ar rinkdamos šiukšles, tiesiog fiziškai žalojasi rankas. „Labai norėtųsi, kad ir grožį prižiūrintys darbuotojai galėtų dirbti saugiai, kad darbas jiems taip pat teiktų pasitenkinimą, o ne vargą“, – kalbėjo A. Monstavičienė.
Pasak jos, susitikus su seniūnaičiais ir bendruomenių pirmininkais bus aptarta, kokias savo bendruomenių žaliąsias zonas jie norėtų pagyvinti ar atnaujinti. Būtų labai malonu seniūnijos ribose išlaikyti kažkokį bendrą elementą, kuris nors kažkuo vienytų visas teritorijas į visumą. Gyventojai raginami tvarkytis savo aplinkas taip, kad pirmiausia malonu būtų jiems ir jų artimiausiems kaimynams.
Kiek tam bus skirta lėšų? „Kol kas sunku pasakyti, tačiau Kretingalės seniūnija dar nuo praėjusių metų turi galiojančią sutartį su MB „Aplinkos grožio kūrėjai“, kurioje nurodytos lėšos nėra išnaudotos. Apie tai, kiek tų lėšų panaudosime, paaiškės aptarus žaliųjų teritorijų atnaujinimo detales“, – atsakė Kretingalės seniūnijos seniūnė.

Vasarą Priekulė pakeri savo rožėmis, kurias itin mėgo rašytoja Ieva Simonaitytė.


Judrėnuose – kalvystės darbo gėlinės
Judrėnų seniūnijos seniūnas Zigmantas Siminauskas teigė, kad gėlynai ir toliau planuojami puoselėti ankstesnėse vietose. Tik šiais metais pastatytos dvi kalvystės darbo gėlinės Endriejavo ir Liepos gatvėse Judrėnuose. Šias gėlines vasarą naudos gėlėms sodinti, o Kalėdų, Velykų ir valstybinių švenčių metu – dekoracijoms. Šiemet gėlynams ir želdiniams planuojama skirti 500–1 000 Eur. Gyventojams rekomenduojama puošti savo privačias erdves taip, kad džiaugtųsi pačių širdys ir mūsų visų akys.
Gargžduose tęs pertvarkymo projektą
Gargždų seniūnė Indrė Žiedienė informavo, kad Gargždų seniūnijos komanda 2024 m. tęsia Klaipėdos g. želdinių pertvarkymo projektą ir įrengs naują gėlyną atkarpoje tarp J. Janonio g. ir Vasario 16-osios g. Šalia jau augančių spygliuočių masyvo bus formuojamas melsvų atspalvių teminio gėlyno fragmentas. Gėlyne komponuojami spalvingi, besikeičiantys per sezonus daugiamečių gėlių ir viksvinių augalų plotai bei žvirgždo (gargždo) plotai, kaip miesto pavadinimo priminimas. Vyraus vietos landšaftui būdingos plastiškos linijos. Pasirinkta melsva spalvų paletė atliepia Minijos upės bei Baltijos jūros spalvas.
Gėlių vazonai ir loveliai miestą puoš kaip visada. „Parinkome ryškias geltonos spalvos kompozicijas, kad gargždiškiams netrūktų saulės ir šviesos. Atsižvelgdami į gyventojų pastabas, lovelius prie Klaipėdos g., ant atitvarų, rinksimės kompaktiškesnius, kad prie perėjų nesuprastėtų matomumas“, – sakė I. Žiedienė.
Naujų gėlynų įrengimui, esamų priežiūrai, medžių bei krūmų sodinimui Gargždų mieste numatyta skirti 30 tūkst. Eur. Šiemet suplanuota atsodinti Laugalių g. medžių alėją, papildyti ąžuoliukų alėją Kretingos Plento g.
„Gyventojams palinkėčiau leisti savo kūrybiškumui lietis ir kurti gėlyną, kuris atspindėtų jūsų asmeninį skonį ir poreikius“, – šypsodamasi kalbėjo Gargždų seniūnė.


Priekulėje pirks ir profesionalų paslaugas
Priekulės seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė atvirai sakė, kad dar ne visus planus susidėliojo, tačiau gali pasidalinti dalimi informacijos. Planuojama apželdinti teritoriją prie būsimo fontano Turgaus g. Priekulėje. Pagal parengtą projektą bus pasodinta 20 m ilgio ir apie 2 m aukščio augalų gyvatvorė, siekiant atskirti privatų sklypą ir statinį nuo visuomenei skirtos viešosios erdvės. Taip pat apželdins ir skverą prie būsimo fontano: sodins daugiametes gėles. Šios teritorijos sutvarkymui pirks profesionalią paslaugą, kur apželdinimo ekspertai turės paruošti ir gruntą, ir mulčiuoti bei sodinti augalus, taip pat čia bus įrengta ir laistymo sistema. Visiems šiems darbams atlikti numatyti 18 tūkst. eurų.
Taip pat Priekulės mieste ir kitose seniūnijos gyvenvietėse bus sodinami vienmečiai augalai esamuose vazonuose, galbūt kuriami nauji modeliai, taip pat ieškoma naujų sprendimų, idėjų viešųjų erdvių apželdinimui. „Esame numatę atsodinti iš pernai neprigijusius arba pažeistus medelius. Šiems darbams planuojame skirti apie 5 tūkst. eurų“, – teigė D. Bliūdžiuvienė.
Daugiabučių namų savininkus seniūnija kviečia puošti balkonus žydinčiomis gėlėmis ar įvairių augalų kompozicijomis. Seniūnija atvira diskusijoms dėl augalų parinkimo, daugiamečių augalų sodinimo miesto centre, gyvenvietėse. Tai aktualu prie pagrindinių gatvių esantiems pastatams, sklypams, nes pasodinti augalai formuoja bendrą kraštovaizdį.

Agnė ADOMAITĖ
„Bangos“ archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių