Rajono socialinių paslaugų įstaigose – pagalba pažeidžiamiausiems

Aut. nuotr.: Viliaus Gaigalaičio globos namų direktorius G. Harneris teigė, jog labai svarbu, kad įstaiga atitiktų patvirtintas socialinės globos normas, tad kitąmet bus įrengti liftai 3 ir 4 korpuse, projektas jau ruošiamas.

Klaipėdos rajono socialinių paslaugų įstaigose nepilnamečiai, senyvo amžiaus žmonės ar neįgalieji gali gauti įvairiapusę pagalbą. Nors praėję metai nebuvo lengvi, kalbinti įstaigų vadovai tikina, kad stengiasi kuo greičiau spręsti iškilusias problemas ir suteikti kokybiškas paslaugas visuomenės pažeidžiamiausioms grupėms.


Priims daugiau lankytojų
Priekulės socialinių paslaugų centre socialinės globos paslauga teikiama neįgaliems suaugusiems bei vaikams, senyvo amžiaus žmonėms, praėjusiais metais ją gavo 76 asmenys, o socialinės priežiūros paslaugų prireikė 98 vaikams iš 62 šeimų. Centre padaugėjo lankytojų, kurie susidūrė su sunkumais ir negalėjo nusipirkti maisto produktų, nes 2022 m. 141 žmogui buvo įteikti maisto produktų paketai iš „Maisto banko“, 2021 m. – 119, ypač padaugėjo asmenų, kurie buvo aprūpinti paskutinės dienos galiojimo maisto produktais, pernai tokių gyventojų buvo net 127, o 2021 m. – tik 64. Iš viso centro paslaugų pernai prireikė 572 lankytojams.
Priekulės socialinių paslaugų centro direktorė Vilija Lingienė teigė, nors įstaiga susidūrė su keliomis problemomis, visos jos yra sėkmingai sprendžiamos. Štai centrui priklausančios transporto priemonės „Mercedes Benz“ techninė būklė buvo labai prasta, 2022 m. jos remontui išleista 5 291,35 Eur, todėl praėjusių metų rugsėjį Klaipėdos rajono savivaldybės administracija pasirašė pirkimo-pardavimo sutartį su transporto firma UAB „Transmitto“ ir naujasis automobilis centrą pasieks birželio mėnesį. Direktorė tikino, kad centrui trūko ir patalpų, kuriose turėtų būti teikiamos paslaugos asmenims, turintiems autizmo sutrikimą ar cerebrinį paralyžių, dienos socialinė globa. „Labai džiaugiuosi šiais metais pradėtais remonto darbais šalia esančiame mūsų pastate, laukiu jų pabaigos ir tikiuosi, kad bus daugiau erdvės darbuotojams, galėsime priimti dar daugiau lankytojų ir suteikti jiems reikalingą pagalbą“, – sakė V. Lingienė.


Trūksta tik patalpų
Klaipėdos rajono paramos šeimai centre socialinės globos paslaugos pernai buvo suteiktos 75 gyventojams, o socialinės priežiūros paslaugos 342 asmenims. Įstaigoje sumažėjo socialinę riziką patiriančių šeimų, praėjusiais metai jų buvo 113, 2021-aisiais 141, tačiau padaugėjo atvejo vadybos šeimoms – 134 šeimos, 2021 m. jų buvo 102. Iš viso centro paslaugomis naudojosi 887 lankytojai. Pasak direktorės pavaduotojos Jolantos Poškaitės, įstaiga susiduria tik su patalpų trūkumu, mat trūksta erdvės, kur galėtų vykti vaiko ir jo tėvų susitikimai, psichologo ir kitų specialistų konsultacijos, atvejo vadyba. Šią problemą laikinai pavyko išspręsti Klaipėdos rajono savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorei Tomai Stonkei, kuri susitarė su Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos vadovybe dėl vietos susitikimams. „Šiuo metu tik viena šeima su specialistais susitinka bibliotekos patalpose, savo susitikimus ten planavo dar viena šeima, bet dėl man nežinomų priežasčių susitikimų ten nebuvo. Šiai mūsų teikiamai paslaugai nėra didelio poreikio“, – teigė J. Poškaitė.


Įsteigė naują padalinį
Socialinės globos paslaugos Gargždų socialinių paslaugų centre suteiktos 66 asmenims, pernai padaugėjo žmonių, kuriems prireikė laikino apnakvindinimo, jų buvo 15, o 2021 m. – 6, krizių įveikimo centre skaičiai per pastaruosius dvejus metus nepasikeitė – socialinę riziką patiriančių vaikų yra 5, šeimų taip pat liko 5. Pernai padaugėjo vaikus globojančių, prižiūrinčių ir įsivaikinusių asmenų – 164, 2021 m. jų buvo 134, taip pat daugiau buvo besirengiančių tapti globėjais, rūpintojais ar budinčiais globėjais – 50 gyventojų, o 2021 m. – 33. Iš viso 2022 m. socialinės paslaugos buvo suteiktos 639 gyventojams ir 29 šeimoms. Klaipėdos rajono savivaldybės taryba 2022 m. leido Gargždų socialinių paslaugų cent­rui įsigyti naują autobusą, skirtą vežti neįgaliuosius. Jį centras jau įsigijo, tačiau itin prastos būklės yra kitas automobilis – „Volkswagen Crafter“. Šiuo autobusu vežami 8 lankytojai, moksleivių atostogų metu 4–6 vaikai, kurie lanko dienos centrą. Pasak centro direktorės Viktorijos Lygnugarienės, pernai automobilio remontas kainavo per 10 tūkst. eurų, todėl artimiausiu metu planuojama susitikti su Klaipėdos rajono savivaldybės atstovais ir aptarti ne tik dar vieno automobilio įsigijimą, bet ir naujų patalpų nuomos klausimą, mat įstaigoje grupiniai renginiai gali būti vykdomi tik po darbo valandų, nes darbo dienomis aktų salėje yra teikiamos kitos socialinės paslaugos. Direktorė „Bangai“ sakė, kad praėjusiais metais lengva nebuvo. „Išbandymų tikrai netrūko, ypač kai rajono politikai priėmė sprendimą steigti centralizuotą buhalteriją ir įstaigoje buvo panaikintos buhalterio bei apskaitininko pareigybės, be to, įsteigėme naują Pagalbos vaikui ir šeimai padalinį. Reorganizavus Lapių pagrindinę mokyklą mūsų įstaiga perėmė Bendruomeninius vaikų globos namus“, – pasakojo V. Lygnugarienė.


Įrengs liftus
Viliaus Gaigalaičio globos namuose teikiama trumpalaikė ir ilgalaikė socialinė globa. Pernai globos namuose gyveno 242 gyventojai, daugiausia vyresnio amžiaus – nuo 85 m. Ilgalaikės globos daugiausia reikėjo sunkią negalią turintiems asmenims – 107 žmonėms, mažiausiai senyviems žmonėms – 12. Per 2022 metus atvyko 39 nauji gyventojai, o išvyko arba numirė 38. Viliaus Gaigalaičio globos namų direktorius Ginteris Harneris teigė, kad įstaigoje kartu gyvena penkios skirtingos žmonių grupės – senyvo amžiaus, psichinę, protinę negalią turintys gyventojai, fiziškai neįgalūs, kuriems reikalinga slauga, ir sergantys demencija, todėl jo siekis ateityje steigti atskirus korpusus, kuriuose kiekvienos grupės gyventojai galėtų gauti išgrynintas paslaugas. „Mažais žingsneliais judame link to ir manau, kad pavyks sėkmingai įgyvendinti šią idėją. Tikrai turiu pasidžiaugti Klaipėdos rajono politikais, kurie įsiklauso į mūsų siūlomas idėjas, problemas, bando jas suprasti“, – gero žodžio negailėjo G. Harneris. Labai svarbu, kad įstaiga atitiktų patvirtintas socialines globos normas, tad kitąmet bus įrengti liftai 3 ir 4 korpuse, projektas jau ruošiamas, šiuo metu daroma jo ekspertizė, po ekspertų išvadų bus pradėti rangos darbai. Pasak įstaigos vadovo, kiekvienais metais iškyla įvairių problemų ir 2022 m. nebuvo išskirtiniai. „Kai pabrango komunalinės paslaugos, maisto produktai, paslaugų plėtros planus teko atidėti ateičiai. Iškilus sunkumams, perdėliojame prioritetus, ir tiek“, – kalbėjo G. Harneris.
Augustė JAŠINAUSKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių