Rinkėjų verdiktas – Taryboje šniokš permainų vėjai
Lyg pavasario gūsis į rajoną įsisuko ir gyventojų širdis užvaldė LR liberalų sąjūdis. Anksčiau Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje liberali politinė jėga turėjo vos 2 mandatus, tačiau dabar gavo daugiausia vietų Taryboje – net 6. Liberalai šventė pergalę kavinėje „Lijo“. Pergalingos nuotaikos nestokojo Dainius Šatkus ir A. Vasylius.
Vieni iš pasyviausių visoje Lietuvoje – tokie buvo Lietuvos savivaldybių tarybų rinkimuose Klaipėdos rajono gyventojai. Daugelis noriai kvėpavo pavasariu, vaikštinėjo pajūriu ar šmirinėjo po atbundančius savo namų kiemus, tačiau laiko atiduoti savo balsą nerado. Pasyvumo piktžolė ypač suvešėjo priemiestinėse apylinkėse, besidriekiančiose Klaipėdos link.
Liberalų sąjūdžio triumfas, nuvilnijęs per visą Lietuvą, neaplenkė ir Klaipėdos rajono. Rajono Savivaldybės taryboje jie iškovojo daugiausia mandatų – 6. Vienodai – po 5 mandatus – pasidalijo Lietuvos socialdemokratų partija, partija „Tvarka ir teisingumas“, Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai. 3 mandatai atiteko Žemaičių partijai, po 1 – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai bei Darbo partijai. Akivaizdu, kad valdančioji dauguma gali būti margesnė net už genį.
Iš 43 377 rajone gyvenančių rinkėjų balsavo tik 16 466, t. y. 37,96 proc. Už Klaipėdos rajoną rinkimuose buvo pasyvesnė tik Mažeikių rajono savivaldybė (37,16 proc.) ir Klaipėdos miestas (36,97 proc.). Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Zigmas Bitinas „Bangai“ teigė, jog pasyvumą lėmė nesuprantamos priežastys: „Ankstesniais metais vykusiuose rinkimuose Klaipėdos rajonas nebuvo aktyviausiųjų viršūnėje, bet niekada nesivilkdavo ir gale, kaip atsitiko šįkart. Kandidatų aktyvumo lyg ir užteko, tad sunku pasakyti, kodėl tokie rezultatai.“
Daugiamandatėje apygardoje aktyviausi buvo gargždiškiai – dalyvavo 42,27–47,99 proc. rinkėjų. Iš 4 Gargždų apylinkių trijose lyderiais buvo liberalai, vienoje – socialdemokratai. Aktyviai rinkimuose dalyvavo ir Lapių (46,24 proc.), Endriejavo, Žadeikių kaimų gyventojai (aktyvumas siekė per 44 proc.), taip pat Kvietinių (43,53 proc.). Lapiškiai, žadeikiškiai, kvietiniškiai pirmąją poziciją atidavė partijai „Tvarka ir teisingumas“, endriejaviškiai – Tėvynės sąjungai–Lietuvos krikščionims demokratams. Pats mažiausias aktyvumas užfiksuotas Ketvergių (25,13 proc.), Dituvos (25,66 proc.), Kalotės (27,66 proc.) apylinkėse.
„Priemiesčiuose žmonės mažiau gauna informacijos, todėl ir aktyvumas menkas“, – replikavo „Tvarkos ir teisingumo“ partijos sąrašo lyderis Sigitas Karbauskas. Liberalų sąjūdžio vedlė Audronė Balnionienė pastebėjo, kad rinkimų dieną oras Klaipėdoje, taip pat rajone buvo labai geras, skirtingai nei likusioje Lietuvos dalyje, dėl to dalis žmonių savo balsus galbūt padovanojo pavasariui, aplenkdami rinkimų apylinkes. Juolab kad tądien Klaipėdoje vyko Kaziuko mugė.
Kaip visada atsirado ir tokių, kurie ateina į rinkimus vien tam, kad sugadintų biuletenį. Klaipėdos rajone negaliojančių biuletenių suskaičiuota 5,73 proc., t. y. 944.
Rinkimų vakarą Gargžduose ir Lapiuose įsikūrusius štabus aplankė Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ korespondentai. Daugelio nuotaikos buvo pakylėtos. Tikėtasi kuo geriausių rezultatų, optimizmas liejosi per kraštus. Labiausiai nuo rinkimų karštinės buvo atitrūkęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos iškeltas kandidatas į merus-tarybos narius Bronius Markauskas. Jis su šeima ilsėjosi viename iš Italijos slidinėjimo kurortų. „Kelionė buvo seniai suplanuota, tad ir išvykome“, – telefonu „Bangai“ paaiškino jis.
Vienų rinkimuose dalyvavusių kandidatų viltys pasiteisino, kitų subliuško. Akivaizdu, kad Klaipėdos rajone gyvena skirtingų politinių pažiūrų gyventojai, tad ir Taryba bus itin marga. Šiuo metu pati aktualiausia tema – kas sudarys valdančiąją koaliciją. Vakar kalbintas socialdemokratų partijos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas Vaclovas Dačkauskas sakė, kad šis klausimas yra vis dar atviras: „Svarstome įvairiausius variantus, taip pat ir su liberalais, jei jie neatmes mūsų pasiūlymo. Juolab kad susitikime dar prieš rinkimus liberalai teigė esą nieko prieš, jei reikės kartu dirbti. Tiek jų, tiek mūsų idėjos yra panašios – viskas daroma rajono labui. Manau, daug lems ir mero rinkimų rezultatai. Tada viskas paaiškės.“ Dar prieš rinkimus kalbinta Liberalų sąjūdžio lyderė A. Balnionienė tvirtino, kad jiems svarbiausia – įgyvendinti savo programą, kuriai partijai tai bus priimtina, su ta ir eitų į koaliciją. „Kreipėmės į kitas partijas dėl palaikymo antrajame merų rinkimų ture. Atsakymų tebelaukiame. Nuo jų taip pat priklausys, su kuo galėsime bendradarbiauti“, – replikavo liberalas Algirdas Liaudanskis. Valdančioje daugumoje dirbti taip pat norėtų partija „Tvarka ir teisingumas“, iki šiol buvusi opozicijoje. „Tvarkiečiai“ neatmeta galimybės vienyti jėgas ir su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais. „Svarstomi visi variantai, su mumis tartis paprasčiau, mes mažiausiai norime postų“, – akcentavo partijos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas S. Karbauskas.
Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Z. Bitinas sakė, jog dažniausiai galioja nerašyta taisyklė, kad valdančiąją daugumą formuoja tas, kas gavo daugiausiai mandatų: „Tačiau istorijoje yra buvę ir priešingų atvejų. Viskas paaiškės per pirmąjį naujai išrinktos Tarybos posėdį, kuris vyks balandžio viduryje.“