Rūkančius moksleivius policija tramdys ir dronu
Klaipėdos rajono policijos pareigūnai kovoje su elektroninėmis cigaretėmis, kurios šiemet smarkiai paplito tarp moksleivių, pasitelkė naują priemonę – droną. Antradienį toks patikrinimas vyko šalia kelių rajono ugdymo įstaigų, nors nebuvo užfiksuotas nė vienas pažeidimas, pareigūnai perspėja – naudodami droną nepilnamečius stebės ne tik prie mokyklų, bet ir jų pamėgtose vietose, kur jaunuoliai susirenka rūkyti elektronines cigaretes ir vartoti alkoholį.
Vykdo sistemingą prevenciją
Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininkas Ramūnas Stasiulis pasakojo, kad nepilnamečių rūkymas rajono ugdymo įstaigose labai didelė problema – rūkyti pradeda jau ketvirtų klasių moksleiviai, o nelegaliai pirkdami cigaretėms skirtus skysčius paaugliai smarkiai rizikuoja ir savo sveikata, nes jie dažniausiai būna užpildyti įvairiais sintetiniais narkotikais ar neaiškios kilmės medžiagomis, kurių parūkę mokiniai apsinuodija ir atsiduria reanimacijoje. „Praėjusią savaitę vienos mokyklos valytojos buvo paprašyta iš šiukšlinių surinkti plastikinius buteliukus, kuriais yra užpildomos elektroninės cigaretės. Per vieną dieną iš šiukšlinių surinkta maždaug 20 buteliukų, kuriuose gali būti narkotinių medžiagų. Tai pagalvokite, kiek jų būtų rasta per savaitę“, – sakė. R. Stasiulis. Policijos pareigūnai vykdo sistemingą prevencinę veiklą mokyklose – veda paskaitas apie rūkymo žalą, su kitų įstaigų atstovais pasakoja apie neigiamą poveikį sveikatai. Nors viešojoje erdvėje dažnai tenka išgirsti moksleivių tėvų komentarus, kad pareigūnai atvykę su šunimis į mokyklą kelia vaikams stresą, R. Stasiulis tikino, kad prevenciškai ugdymo įstaigose su šunimis pareigūnai paauglių asmeninių daiktų netikrina, nes tokie patikrinimai prieštarauja mokyklos taisyklėms, bet jei policija turi informacijos, kad konkrečioje ugdymo įstaigoje vykdoma nusikalstama veika, į pagalbą pasitelkiami tarnybiniai šunys.
Šiais metais pradėti 2 ikiteisminiai tyrimai dėl narkotinių medžiagų platinimo ir naudojimo, o administracinių nusižengimų teisenų pradėta per 20.
Tėvai nelinkę bendradarbiauti
Policijos dronas gali pakilti į 1 kilometro aukštį ir būti valdomas 8 kilometrų atstumu, todėl jis labai praverčia ieškant dingusių asmenų, ypač jei įtariama, kad žmogus gali būti miškingoje ar pelkėtoje vietoje, taip pat užfiksuoti kitas nusikalstamas veikas, tokias kaip nelegali degtinės gamyba. Pasak komisariato viršininko, šiuo metu dronas visgi naudingiausias kovojant su nepilnamečių rūkymu, nes anksčiau dažnai pasitaikydavo atvejų, kad paauglys cigaretę numesdavo į šoną ar paslėpdavo, kol iki jo ateidavo pareigūnas, ir rūkymo faktą būdavo sunku įrodyti, o tėvai be vaizdinių įrodymų dažnai nesutikdavo su policijos pateikta informacija apie jų atžalą.
„Labai džiaugiuosi, kad su dronu galėsime aiškiai matyti moksleivių veidus ir juos užfiksuoti, parodyti vaizdinę medžiagą jų tėvams, nes turiu pripažinti darbas su paauglių tėvais nelengvas, jie nėra linkę su mumis bendradarbiauti. Esame iš jų net gavę skundų, kad pareigūnai viršijo savo tarnybinius įgaliojimus. Vienas iš absurdiškiausių atvejų buvo, kai mama pareigūno paklausė, ar jis matė vaiką su cigarete, nes ji žino, kad jos vaikas tikrai nerūko ir elektroninę cigaretę jam pakišo klasiokas ar draugas“, – pasakojo R. Stasiulis.
Vasarą pagausėja pažeidimų
Prasidėjus vasarai atostogų nuotaikomis gyvena ne tik moksleiviai, bet ir jų tėvai, o pareigūnams vasarą pats darbymetis. Šiltuoju metų laiku padaugėja viešosios tvarkos ir Kelių eismo taisyklių pažeidimų, smurto atvejų, skundų dėl triukšmo, prie vairo dažniau įkliūva ir neblaivių vairuotojų. Komisariato viršininkas „Bangai“ sakė, kad kartais pareigūnai sulaukia labai keistų pranešimų, bet į juos vis tiek reaguojama. „Drąsiai galiu teigti, kad mūsų pareigūnai 100 proc. reaguoja į iškvietimus, todėl gyventojai tikrai gali jaustis saugūs“, – teigė R. Stasiulis.
Pokalbio pabaigoje pašnekovas akcentavo, kad sistemingai bendradarbiaujama su Klaipėdos rajono savivaldybės meru Broniumi Markausku ir kitais rajono vadovais bei politikais, kurie vertina policijos darbą, įsiklauso į pateiktą informaciją bei kartu sprendžia iškilusias problemas.
Rūkantiems jaunuoliams nuo 16 iki 18 metų skiriamas įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 90 eurų. Jeigu nepilnametis jaunesnis, medžiaga persiunčiama savivaldybės administracijos direktoriui arba surašomas administracinės teisės pažeidimo protokolas nepilnamečio tėvams – jiems taip pat gresia įspėjimas arba bauda iki 100 eurų.
Augustė JAŠINAUSKIENĖ
Aut. nuotr.