Ruošti jaunimą krašto gynybai

Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešojoje bibliotekoje V. Rakutis neseniai pristatė savo knygą „Prieš panyrant į sutemas: Lietuva XVIII amžiuje: kai ir Lenkija, ir Varšuva buvo mūsų“ ir diskutavo su bibliotekos skaitytojais apie požiūrį į savo valstybę.

Seimo nario Valdo Rakučio, Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) ir LŠS Vlado Putvinskio-Pūtvio klubo iniciatyva Seimo Konstitucijos salėje neseniai vyko seminaras „Ne vien tik ginklu ginsi savo tėvų žemę“. Aptarta Lietuvos valstybės vykdoma jaunimo rengimo visuomenės gyvenimui politika, jaunimo pilietinio-patriotinio ir fizinio ugdymo klausimai.


„Labai svarbu, kad jaunimo pilietinis ir patriotinis ugdymas būtų lavinamas stiprinant intelektinį, kūrybinį ir fizinį ugdymą. Šiuo metu iš atliktų tyrimų matome, kad turime kur tobulėti ir fiziškai stiprinti mūsų jaunimą. Beveik pusė jaunuolių netinka karinei tarnybai. Patyriminiai procesai sukuria patirtis, kurios yra gilios. Vėliau jų įgijimas lemia, kaip elgiasi ir renkasi suaugę žmonės. Kokybiškai veikianti ugdymo sistema gali būti esminis dalykas. Kad sistema veiktų, reikia stipriai ją išgryninti“, – teigė V. Rakutis.
Renginyje dalyvavęs Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovas Ignas Gaižiūnas tikino, kad Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme viskas gerai reglamentuota, tačiau kyla klausimas, ar jis veikia. Anot I. Gaižiūno, veikia pavienės iniciatyvos, tačiau ne sistema. Šiandien ministerija viliasi, kad Švietimo įstatymas būtų įgyvendinamas realybėje: kai kalbama apie priemones, reikia kalbėti ir apie jų įgyvendinimą. Pagrindinis tikslas yra remti konkrečias iniciatyvas, kurios yra rengiamos šiuo metu.
Šaulių sąjungos vado pavaduotojas, Jaunųjų šaulių vadas Tadas Venskūnas akcentavo jaunimo motyvaciją išlikti Šaulių sąjungoje ir nuolatos ruoštis krašto gynybai. Akivaizdi probleminė terpė – tai jaunuoliai, kuriems įdomu dalyvauti Šaulių sąjungoje, bet jos veikloje jie vėliau pradingsta. Todėl, pasak T. Venskūno, mūsų visų tikslas – išlaikyti juos ir ruošti krašto gynybai. Apie 6 tūkst. šaulių dalyvauja sportiniuose renginiuose ir nuolat aktyviai gyvena.
Jaunimo, šaukiamųjų į privalomąją pradinę karo tarnybą sveikatos būklę seminare pristatė Lietuvos sporto universiteto profesorius Arūnas Emeljanovas. Anot pranešėjo, beveik pusė jaunuolių netinka karinei tarnybai. Svarbus faktorius, kad didžioji dalis tinkančių tarnybai – tai sportuojantys, nerūkantys, sveikai besimaitinantys jaunuoliai. Fizinis aktyvumas yra labai svarbus faktorius, su sveikata susijęs dėmuo. 80 proc. šauktinių neišlaiko fizinio pajėgumo testo. Jei nebus nieko daroma šioje srityje, numatoma, bus didžiulė bėda ateityje. Vizija – būtų gerai, jeigu sukurta sistema apie sveikatą būtų susieta su krašto apsaugos sistema, kurioje matytųsi fizinė jaunuolių sveikata.
Renginyje vyko diskusija, kurios metu buvo aptarta rezoliucija. Diskusijoje dalyvavo Seimo Pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius, LŠS Vlado Putvinskio-Pūtvio klubo prezidentas Stasys Ignatavičius, Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento Patriotinio ugdymo skyriaus vedėjas Karolis Zikaras, Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie KAM direktorius Virginijus Vitalijus Vilkelis, kitų organizacijų ir valstybės institucijų atstovai. Diskusijos dalyvius vaizdo skambučiu pasveikino Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas. Paruoštą rezoliuciją planuojama pasirašyti ateityje.
Diskusijos įrašą galima rasti Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“.


Parengė Laima ŠVEISTRYTĖ
Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *