Šaltojo sezono išgyvenimo strategija – vilna

vilnonis pledas

Atėjus rudeniui ir orui lauke sužvarbus, dažnas ieškome savo dienoms pagalbininkų, kurie neleistų vėjui čaižyti rankų, peršalti gerklės ar ledėti pėdoms lauke. Tačiau net ir būdami namuose, dažniau nei bet kuriuo kitu metų laiku, delnuose laikome šilto gėrimo puodelį ir lindime po pledu, – ir čia, kur, rodos, savaime miela ir gera, siekiame sušildyti kūną bei mintis. Vienas nepralenkiamiausių pagalbininkų, kuo galima šildytis rudenį, – vilna. Vilnoniais gaminiais save galime ir aprengti, ir apgaubti, ir užkloti, net apauti. Įvairios pluošto apdirbimo technikos leidžia žmogui vilnos atributus prisitaikyti nuo galvos iki kojų. Tai jau tūkstantmečius žinomas ir vertinamas gyvūninės kilmės pluoštas, dažniausiai avių (tradicinė vilna bei merinosų), ožkų (mohera, kašmyras), tačiau taip pat plačiai naudojama ir lamų, alpakų, jakų, triušių (angora), kupranugarių, bizonų vilna. 

Vilna – tvarus pasirinkimas

Vilna – atsinaujinantis resursas, nes ji – ne kas kitas, kaip gyvūnų odą dengiantys plaukai, kuriuos nukirpus jie vėl atauga. Tekstilė, kuri pagaminama iš vilnos, yra vienas tvariausių, mažiausiai žemei, dirvai, atmosferai žalingų, gamtą sekinančių pluoštų, naudojamų tekstilės pramonėje: vilna natūraliai auga ant gyvūno odos, yra nukerpama šiam nenukenčiant, o po kirpimo kasmet atauga. Taip pat, baigusi savo gyvenimą, vilna, būdama natūralus produktas, yra biologiškai skaidoma ir sėkmingai sugrįžta į dirvą.

Nukirpta ar iššukuota (pvz. kašmyras) vilna yra išdirbama ir tampa pluoštu, iš kurio suverpiami siūlai bei mezgami ar audžiami audiniai, o iš šių galiausiai pagaminami labai geromis termoreguliacinėmis savybėmis pasižymintys drabužiai, namų tekstilės gaminiai. Aplankę „Nostra“ parduotuvę rasite platų namų tekstilės asortimentą, gaminių, kurių sudėtyje yra viena ar net kelios skirtingos aukščiausios kokybės vilnos rūšys: tradicinė avies, merinosų avių ir kašmyras. Tokiomis išieškotomis kompozicijomis didžiuojasi rudens sezono super herojai – pledai.

Merinosai, užkariavę vilnos mylėtojų širdis

Populiariausia ir žinomiausia pasaulyje yra avių vilna. Bet ir šią, avies vilną, skirstome į kategorijas pagal storį: plona, pusplonė, pustorė ir stora. Vilnos storį lemia įvairaus tipo ir savybių jos plaukai, jo struktūra. Pati vertingiausia, aukštos kokybės, sudaryta iš smulkiai rangytų plaukelių, yra plonoji, gaunama iš merinosų veislės avių bei kelių mišrių avių rūšių.

Merinosas – avis, gyvenanti kalnuose ir aukštumose, puikiai prisitaikiusi prie aplinkos sąlygų, labiausiai paplitusi Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje. Merinosų avinas, kurio plaukai niekada nesustoja augti, užsiaugina gerokai daugiau vilnos, nei kitų veislių avinai.

Merinosų vilna turi visas gerąsias savybes, ko tikimąsi iš vilnos: dėl lanolino pasižymi antibakterinėmis savybėmis, sugeria ir išgarina drėgmę, puikiai leidžia odai kvėpuoti, palaiko pastovią kūno temperatūrą, tačiau be viso to, ji turi neatremiamą avies vilnos pranašumą – „nekanda“. Merinosų avių plaukas yra itin minkštas ir lankstus, o šios savybės vilnai ir gaminiams iš jos garantuoja įprastai avies vilnai nebūdingą švelnumą ir minkštumą, dėl ko merino vilnos drabužiai, pledai ar aksesuarai idealiai tinka kūdikiams ir vaikams bei jautriems žmonėms. Iš merino vilnos yra gaminami ir ypatingai Skandinavijoje bei Šiaurės-Vidurio Europoje aukštai vertinami kokybiški apatiniai drabužiai.

Gaminiai, pagaminti iš merinosų vilnos, yra ploni ir lengvi, tai taip pat lengvai galima pajusti užsiklojus minkštutėliu merino vilnos pledu: jis lengvas, neslegiantis, tačiau bemat sušildantis ir išlaikantis optimalią kūno temperatūrą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content