Savivalda yra mūsų visų

Tai, kas vyksta Klaipėdos rajono savivaldybėje, verta aštrių piliečių komentarų socialiniuose tinkluose, viešos kritikos, savito pilietinio pasipriešinimo. Tik kas iš to?

Suskaičiavau, kad praėjo 926 dienos, arba apie 2,5 metų, kai prisiekė naujai išrinkta Taryba, meras. Būkim biedni, bet teisingi: per šį laikotarpį daugiau priežasčių kritikuoti valdančiuosius, nei pagirti. Nieko gero nedavė ir valdančiosios koalicijos, savivaldos vadovybės pasikeitimas prieš pusmetį (194 dienas).

Vis blogiau: nutraukti, griauti, uždaryti, centralizuoti, keisti be diskusijų ir prasmės, netiksliai planuoti. Žmonės pyksta, burnoja, gūžčioja pečiais, tačiau pakeisti nieko negali. O bando. Komentuoja, siunčia šimtų piliečių pasirašytus laiškus, kreipiasi į Tarybos narius, susitinka su politikais, kuria peticijas, lipdo besmegenius, kviečia žiniasklaidą ir vis lieka neišgirsti.

Darbai nevyksta, vėluoja, piliečiai ignoruojami, pasirinkta griauti, ne kurti. Kas toliau?!

Prieš mėnesį Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu seniūnijos ir Savivaldybė patyliukais atsisakė aptarnauti žmones kitaip, kaip tik nuotoliniu būdu, arba tik tuos, kurie turi galimybių pasą. Socialiniai darbuotojai liudija, kad daugelis vyresniųjų, atokesnių kaimų žmonės, gyvenantys uždarą gyvenimą, būtent dėl šio reikalavimo grimzta į dar didesnę atskirtį ir skurdą. Susitvarkyti dokumentus dėl socialinės paramos internetu jiems per sudėtinga, o nepaskiepytiems ir nepersirgusiems seniūnijų darbuotojai nebegali suteikti pagalbos – neturi teisės.

O ir piliečių laiškus Savivaldybė jau ilgą laiką tiesiog ignoruoja. Pagal įstatymą į kiekvieną piliečio paklausimą raštu Savivaldybės specialistai privalo atsakyti per 20 darbo dienų. Jei yra rimta priežastis, šį terminą gali pratęsti, informuodami pilietį raštu. Kai išgirdau keletą istorijų, kad į laiškus ir paklausimus neatsakoma, vargiai galėjau patikėti. Šiomis dienomis tokių pranešimų – vis daugiau, todėl prašau Jūsų pagalbos. Rengiu raštą Seimo kontrolieriui, kurio pareiga prižiūrėti, ar valdžios įstaigos vykdo pareigą tinkamai tarnauti žmonėms. Jei susidūrėte su situacija, kai bet kuris Savivaldybės specialistas ar vadovas per pastaruosius metus neatsakė į Jūsų laišką, skundą, paklausimą laiku – per 20 dienų, parašykite man trumpai per FB „messengerį“ ar elektroniniu paštu skarbauskas@gmail.com. Jei jau visuomenės nuomonė jiems nesvarbi, yra institucijų, kurios gali kontroliuoti Savivaldybės darbą, gal suveiks, drausmės ir pagarbos piliečiams bus daugiau?

Anądien paaiškėjo, kad savivaldos vadovų įsakymu iš Savivaldybės „YouTube“ paskyros buvo ištrinti visi komitetų posėdžių vaizdo įrašai, kuriuose politikai prieš Tarybos posėdį diskutuoja apie planuojamus priimti sprendimus. Patikrinau, nė viena savivaldybė taip slėptis nuo žmonių nė nebando. Mūsiškiai, matyt, turi ką slėpti. Ir nesąmonių prišneka, ir viešai išsakytą nuomonę paskui daug kartų keičia. Galit gėdingai trinti iš interneto, bet ar ištrinsit iš žmonių atminties?

Kiekvienas pilietis turi teisę reikšti savo nuomonę, prisidėti prie valdžios priimamų sprendimų bei siekti, kad valdžios darbas vyktų sklandžiai ir tinkamai. Kiekvienos demokratinės valstybės pagrindas yra tauta, todėl suteikti piliečiams galimybę dalyvauti šalies valdyme yra labai svarbu. Valstybės institucijų ir valstybės gyventojų bendradarbiavimas, sutarimas ir kontrolė kuria demokratinę, pilietinę visuomenę, todėl labai svarbu, kad ne tik valdžios atstovai, bet ir gyventojai prisidėtų prie įvairių problemų, klausimų ar įvairių situacijų sprendimų.

Prisidėkite. Nenuleiskime rankų visi. Iki naujų savivaldos rinkimų liko apie pusantrų metų (464 dienos). Visi pilietiški Klaipėdos rajono žmonės privalo pradėti telktis, prisiimti atsakomybę, dalyvauti rinkimuose vienokia ar kitokia forma ir imti keisti tokią valdžią, tokius valdžios veiksmus ir neveikimą, kokį matome šiandien. Prisidėkite, junkitės, veikite.

Ironiška, kad net Klaipėdos rajono savivaldybės feisbuko puslapis, tarsi per klaidą, yra įvardintas kaip verslo įmonės puslapis: „Vietinis verslas“. O savivalda neturi ir negali būti niekieno verslas. Savivalda yra mūsų visų, jei tik dalyvausime.

Sigitas KARBAUSKAS

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių