Savivaldos rinkimai: išankstiniuose rajonas atsilieka nuo šalies vidurkio

Išankstiniuose savivaldos rinkimuose, kuriuose buvo galima balsuoti bet kurioje šalies savivaldybėje, savo pilietine teise pasinaudojo 2 552 Klaipėdos rajono rinkėjai, kurių sąraše iš viso yra 52 733. Tai sudaro 4,84 proc. nuo bendro rinkėjų skaičiaus rajone. Lietuvos vidurkis – 5,7 proc.

Rinkimų dieną – kovo 5-ąją – balsuoti bet kurioje Lietuvos savivaldybėje jau nebebus galimybės, rinkėjai turės atvykti į tos savivaldybės, kurioje yra deklaravę gyvenamąją vietą iki 2023 m. sausio 4 d., rinkimų apylinkes 7–20 valandomis. Rinkėjams einant balsuoti reikia pasiimti tik asmens dokumentą.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad per tris išankstinio balsavimo dienas Lietuvoje iš viso balsavo daugiau kaip 137 tūkstančiai rinkėjų. Tai yra beveik 5,7 proc. nuo bendro visų Lietuvoje balsuojančių rinkėjų skaičiaus.

Aktyviausi kol kas Neringos savivaldybėje gyvenamąją vietą deklaravę asmenys. Jų balsavimo aktyvumas pasiekė beveik 29 proc. Spėriai buvo balsuojama ir Lazdijų rajone, čia balsuoti atvyko 13,3 proc. rinkėjų. Nedaug atsilieka Birštonas (12,6 proc.), Ignalinos rajonas (12,1 proc.), Varėnos rajonas (11,4 proc.).

Pasyviausi išlieka Kauno rajono (2,4 proc.), Panevėžio rajono (2,8 proc.), Vilniaus rajono (3 proc.), Šiaulių rajono (3,1 proc.) ir Klaipėdos miesto (3,4 proc.) rinkėjai.

Agitacija baigiasi vidurnaktį

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad likus 7 valandoms iki balsavimo rinkimų dieną pradžios įsigalioja rinkimų agitacijos draudimo laikotarpis.

Agitacijos draudimas prasideda kovo 5 d. 00.00 val. ir tęsis iki 20 val. – balsavimo rinkimų dieną pabaigos.

Įsigaliojus Rinkimų kodekso nuostatoms, sutrumpėjo agitacijos rinkimų savaitgalį draudimo laikotarpis. Dabar rinkimų agitacija, neatsižvelgiant į jos būdus, formas ir priemones, draudžiama likus 7 valandoms iki balsavimo rinkimų dieną pradžios ir rinkimų dieną iki balsavimo pabaigos.

Išimtys taikomos išorinei politinei reklamai, ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną iki prasidedant šiam rinkimų agitacijos draudimui iškabintai ne arčiau kaip 50 metrų atstumu aplink pastatą, kuriame yra balsavimo patalpa.

Tokiu atveju, kai rinkimų agitacijos stendai, tentai, plakatai ir pan. yra arčiau kaip 50 metrų nuo pastato, kur yra balsuojama, jie turi būti pašalinti.

Rinkėjai gali neatlygintinai skelbti įrašus, kurie nelaikomi rinkimų agitacija. Publikuoti socialiniuose tinkluose, kad rinkėjas ruošiasi balsuoti, kviečia balsuoti kitus arba jau pabalsavo, taip pat galima.

Sekmadienį budės prokurorai

Kovo 5-ąją – savivaldybių tarybų ir merų rinkimų dieną – nuo 6.00 iki 21.00 val. budės prokurorai ir Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus specialistė.

Paskirti rinkimų metu budėti prokurorai pasirengę užtikrinti savalaikį ir efektyvų ikiteisminių tyrimų organizavimą bei prireikus teikti informacinę-konsultacinę pagalbą rinkimų komisijų nariams bei policijos pareigūnams aktualiais rinkimų metu įstatymų pažeidimų klausimais.

Siekiant spartaus susižinojimo apie įstatymų ir rinkimų tvarkos pažeidimus rinkimų apylinkėse bei tinkamo visuomenės informavimo apie galimai padarytus teisės aktų pažeidimus, savivaldybių tarybų ir merų rinkimų dieną nuo 6.00 iki 21.00 val. budės Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Rita Stundienė, mob. tel. 8 618 13 739.

VRK partneriai – Lietuvos policija – sustiprino pajėgas, tad į pranešimus apie rinkimų pažeidimus bus reaguojama maksimaliai operatyviai. Turinčius informacijos apie galimus balsų papirkimus ar kitus pažeidimus, susijusius su rinkimais, raginama pranešti teisėsaugai numeriu 112 arba VRK trumpuoju telefono numerius 1855.

Parengė Vita VITAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių