Savivaldos rinkimuose politikai rikiuojasi prie starto linijos

A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.

Šiemet kovo 5 d. – savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Iki praėjusių metų pabaigos politinės kampanijos dalyviai Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) turėjo teisę teikti pareiškinius dokumentus. Šia teise Klaipėdos rajone pasinaudojo 8 partijos ir vienas politinis komitetas.


Naujokams reikia parašų
Politikos senbuviams lieka daugiau laiko rinkimų kampanijai ruoštis, mat jiems rinkti palaikymo parašų nereikia. O štai naujokai ir politiniai komitetai, kuriems pagal pasikeitusį jų teisinį statusą rinkti parašus privalu, turi įveikti parašų rinkimo iššūkį.
Rinkimų kodeksas numato, kad toms politinėms partijoms, kurios praėjusiuose savivaldybių tarybų rinkimuose kėlė kandidatą į merus ir kandidatų sąrašą bei šiuose rinkimuose kelia kandidatą į merus ar/ir kandidatų sąrašą, parašų rinkti nereikės.
Likusiems politinės kampanijos dalyviams teks surinkti reikalingą juos palaikančių rinkėjų parašų skaičių, kuris kiekvienoje savivaldybėje skiriasi priklausomai nuo tos savivaldybės gyventojų skaičiaus.
Klaipėdos rajone kandidatuojantiems politikams privalu surinkti ne mažiau nei 350 galiojančių parašų.
Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininko Zigmo Bitino, 2019-aisiais metais rinkėjų skaičius rajone buvo apie 47,5 tūkst., o dabar – apie 52,8 tūkst. „Dar neaišku, koks skaičius bus tvirtinant galutinius sąrašus, gal apie 53 tūkst.“, – sakė Z. Bitinas.


Ir elektroniniai, ir popieriniai
Partijų, komitetų keliamus kandidatus parašais gali paremti tik Klaipėdos rajono savivaldybės rinkėjai, kuriems yra sukakę 18 m. Rinkėjas savo parašu gali palaikyti ne vieną kandidatų sąrašą. Jeigu nori, gali pasirašyti visų partijų ir rinkimų komitetų sąrašus, bet kiekviename sąraše tik vieną kartą. Rinkėjai savo palaikymą kandidatams gali išreikšti pasirašydami tiek popieriniuose rinkėjų parašų rinkimų lapuose, tiek ir elektroniniu būdu portale „Rinkėjo puslapis“.
Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Z. Bitinas informavo, kad parašų rinkimo lapai išduoti Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ (VRK duomenimis, iki sausio 12 d. buvo surinkti 43 elektroninio rėmimo parašai, vis dar pildomi parašų lapai), Laisvės partijai (VRK duomenimis, iki sausio 12 d. surinkta 140 elektroninio rėmimo parašų) bei politiniam komitetui „Bendrai geriau“ (VRK duomenimis, iki sausio 12 d. surinkti 56 elektroninio rėmimo parašai).
Pasak Z. Bitino, elektroniniai parašai bus sumuojami prie popieriniuose lapuose surinktų parašų. Elektroninio rėmimo parašų paprastai nebūna daug. Tradiciškai daugiausia parašų surenkama lapuose, kuriuos Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisija yra išdavusi. Laiko iki sausio 19 dienos liko nedaug, netrukus sužinosime, kaip sekėsi parašų rinkėjams įtikinti gyventojus pasirašyti už jų sąrašą.


Pretendentų gretos sumažėjo
Kandidatuoti į savivaldą intensyviai ruošiasi ir Klaipėdos rajono politikai, nors, VRK duomenimis, šiais metais konkurencija mažesnė. Mat kandidatų skaičius rajone sumažėjo. 2019-aisiais į rajono Savivaldybės tarybą kandidatavo 389 asmenys (7 partijos ir 3 politiniai komitetai), o dabar – 328 asmenys (8 partijos ir 1 politinis komitetas). Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje yra 27 nariai. Taigi šiemet kandidatuoja 12 pretendentų į vieną vietą. Z. Bitinas akcentavo, jog galutinai dar neaišku, ar visi stos prie starto linijos, nes bus tikrinami surinktų parašų lapai, kandidatų sąrašai. Pasak jo, labiausiai rizikuoja iškristi mažiausias komandas subūrę Klaipėdos rajone politikai: Darbo partija (14 narių sąrašas) ir Laisvės partija (16 narių sąrašas).
Galutinis registruotų kandidatų sąrašas VRK interneto svetainėje bus skelbiamas iki rinkimų likus ne mažiau kaip 30 dienų, t. y. ne vėliau kaip 2023 metų vasario 3 dieną. Tuomet VRK paskelbs kandidatų informaciją: biografijas, turto, pajamų, privačių interesų deklaracijas ir kt.


Į merus – 8
Klaipėdos rajone į mero postą 2019-aisiais pretendavo 9, dabar planuoja kandidatuoti 8 asmenys. Į rajono Savivaldybės tarybą kandidatuoja šios partijos, sąjungos, komitetai: Darbo partija (sąrašo pirmas Nr. Gediminas Radzevičius, o kandidatas į merus Algirdas Virvičius), Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ (kandidatas į merus Edmundas Zbarauskas), Laisvės partija (sąrašo pirmas Nr. Šarūnas Balnys, o kandidato į merus neteikia), Liberalų sąjūdis (kandidatas į merus Justas Ruškys), Lietuvos socialdemokratų partija (kandidatė į merus Ligita Liutikienė), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (kandidatas į merus Bronius Markauskas), politinis komitetas „Bendrai geriau“ (kandidatas į merus Vaclovas Macijauskas), Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai) (kandidatas į merus Sigitas Karbauskas), Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (kandidatas į merus Vytautas Tamašauskas).
VRK skelbia, kad dalyvauti savivaldos rinkimuose pareiškinius dokumentus Lietuvoje iš viso pateikė 14 tūkst. 34 būsimi kandidatai, kuriuos kelia partijos, politiniai komitetai arba jie siekia išsikelti savarankiškai.
VRK duomenimis, likus mažiau kaip 2 mėnesiams iki savivaldybių tarybų ir merų rinkimų, rinkimų politinėms kampanijoms finansuoti visoje Lietuvoje politinės kampanijos dalyviai jau yra gavę 2 mln. 268 tūkst. 376 eurus. Remiantis politinės kampanijos iždininkų pateiktais duomenimis, didžiausią dalį šios sumos – 1 769 256 eurus – sudaro lėšos, kurias pervedė pačios politinės organizacijos.


Dana LUKAUSKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių