Savivaldybė visuomenininkus kviečia suremti pečius

Aut. nuotr.: forumo-diskusijos dalyviai: vicemerė V. Riaukienė, Tarybos narys V. Macijauskas, prabilusi net žemaitiškai ministro patarėja K. Paulikė, Lapių bendruomenės pirmininkė L. Karbauskienė, Tarybos narys D. Šatkus.

 

Kokią reikšmę demografinei situacijai, kuri neatsiejama nuo visuomenės sveikatos būklės, gali turėti nevyriausybinių organizacijų veikla? Pasirodo, pasitelkus politinę valią kryptingai stiprinant tarpsektorinę veiklą galima pasiekti gerų rezultatų sveikatos apsaugos srityje, − kad žmonės mažiau sirgtų, kad būtų geresnė daugelio žmonių emocinė būklė ir pozityvesnis žvilgsnis į ateitį.

Tokios mintys skambėjo praėjusį ketvirtadienį Vėžaičių kultūros centre vykusioje diskusijoje „Bendruomenė šiandien ir ateities perspektyvoje“.

„Visi atėjome su tam tikrais lūkesčiais. Iš nevyriausybinių organizacijų laukiame pasiūlymų, kokios temos, mokymai domintų“, – apibendrindama renginį kalbėjo Sveikatos skyriaus vedėja L. Kaveckienė.74 NVO

Klaipėdos rajone registruotų nevyriausybinių organizacijų yra 74, iš jų 61 bendruomenė ir 13 kitų nevyriausybinių organizacijų (NVO). Jose registruotų narių – 1935.

Į susitikimą su bendruomenininkais atvažiavo Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja, NVO tarybos pirmininkė Violeta Riaukienė, mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė, Administracijos direktorius Sigitas Karbauskas, jo pavaduotoja Ligita Liutikienė.

Renginį organizavęs Sveikatos apsaugos skyrius pakvietė dvi viešnias iš Vilniaus. Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja šeimos politikai, NVO, bendruomenių reikalams Kristina Paulikė pristatė ministerijos priemones NVO sektoriui. NVO teisės instituto direktorė Aurelija Olendraitė kalbėjo apie tarpbendruomeninį ir tarpsektorinį bendradarbiavimą, akcentuodama bendruomenės ir Savivaldybės santykių lygiavertiškumą.

Rengiama programa

Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė forume akcentavo, jog būtina visiems suremti pečius ir pradėti vieningai dirbti, ugdyti nevyriausybines organizacijas. Pranešime ji susirinkusiuosius išsamiai supažindino su demografine situacija rajone.

Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Karbauskas pažadėjo bendruomenėms kuo palankesnes sąlygas bendradarbiaujant su Savivaldybe. Darbui su NVO ir bendruomenėmis nuo liepos mėnesio į Sveikatos skyriaus vedėjo pavaduotojos pareigas priimta dirbti Jolanta Polekauskienė kvietė aktyviau bendradarbiauti ir žadėjo netrukus visą dominančią ir naudingą informaciją skelbti vienoje vietoje ir pasirūpinti, kad visos bendruomenės gautų reikalingą informaciją laiku. Šiuo metu rengiama Bendruomenių veiklos stiprinimo programa.

Bendruomenes koordinuojančio specialisto atsiradimu Savivaldybėje pasidžiaugė ir kvietė sklandesniam darbui susivienyti Savivaldybės tarybos narė, bendruomenės „Smilgynai ir kaimynai“ pirmininkė Rasa Petrauskienė. Nevyriausybininkai ir bendruomenininkai diskusijoje kalbėjo pasigendantys palankaus valdžios požiūrio, skundėsi informacijos stoka, pagalbos trūkumu pildant sudėtingas konkursines paraiškas.

Darbo metu, 15 val., į bendruomenių forumą sukviesti NVO ir bendruomenių atstovai apgailestavo, kad ne visi norintieji galėjo išsiprašyti iš darbų ir dalyvauti pirmame tokiame renginyje. Tad Vėžaičių kultūros centro salėje buvo pakankamai laisvų vietų.

Reikia kalbėtis

„Turėtų nebelikti požiūrio, kad bendruomenė yra „jūs“: jūs darote, jūs nekviečiate. Bendruomenė yra „mes“. Kaip išvengti „jūs“ ir kad liktų tik „mes“. Pagrindinis tikslas, kad būtume „mes“. Pradedant nuo mažiausios kaimo bendruomenės ir baigiant rajono Savivaldybės taryba“, – ragino Tarybos narys V. Macijauskas.

15 metų Lapių bendruomenei vadovaujanti L. Karbauskienė kalbėjo, jog NVO taryba, į kurią ji išrinkta, turi įdomesnių naujų tikslų, artimų bendruomenėms: „Kad žinotume, ko reikia bendruomenėms, reikia su jomis kalbėtis, nes visų bendruomenių skirtingi tikslai ir norai. Ruošiamės daryti išvažiuojamuosius posėdžius į seniūnijas. Reikia visiems galvoti, kaip mes norime gyventi.“

D. Šatkus papasakojo, kaip gargždiškiai kūrė Gargždų VVG strategiją ir su kokiais sunkumais susidūrė. „Teko susipažinti su programos gairėmis ir geros praktikos pavyzdžiais. Turėjome gražių idėjų, bet kai perskaitėme lietuvių valdininkų parašytas taisykles, nusivylėme. Man gaila ES lėšų ir sugaišto laiko. Atgraso tokie dalykai“, – nusivylimo neslėpė politikas.

Vėžaitiškis Valensas Ežerinskas forume papasakojo vienąkart net buvęs jėga išvesdintas iš Vėžaičių bendruomenės susirinkimo už nepatogius klausimus apie viešumo stoką bendruomenės veik­loje.

Galvoti apie žmones

„Šiandien forume skambėjo gaida, ką mes galime gauti, ką galime paimti iš NVO tarybos. Niekas turbūt nesusimąstė, jog visgi didžiausia bėda yra skurdas. Žmonės, kurie skursta, kurie pradeda vartoti alkoholį, tie, kurie smurtauja, kurie yra smurto aukos, jie yra aplinkui mus. Mes turime būti pilietiški ir juos pamatyti. Iš bendruomenių labai tikiuosi, kad mes bendrai pradėsime matyti, bendrai daryti, ne tik galvoti apie gražią mūsų aplinką. Pirmiausiai turėtume galvoti apie žmones. Atsakomybę turime prisiimti visi. Kaip sakė V. Macijauskas, nebūkime „jūs“ ir nebūkime „mes“. Visi atėjome su tam tikrais lūkesčiais. Iš nevyriausybinių organizacijų laukiame pasiūlymų, kokios temos, mokymai domintų“, – apibendrindama renginį kalbėjo Sveikatos skyriaus vedėja L. Kaveckienė.

Mero pavaduotoja V. Riaukienė pasidžiaugė, kad renginys iš tiesų buvo labai naudingas ir prasmingas tiek bend­ruomenių, tiek savivaldos atstovams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content