Sėlenuose savarankiško gyvenimo namuose žmonės atrado tikrus namus

Kaimo bendruomenės „Smilgynai ir kaimynai“ Sėlenuose įkurti pirmieji Klaipėdos rajone savarankiško gyvenimo namai jau pilni gyventojų. Jų kasdienybė teka bendraujant vieni su kitais, tvarkant savo aplinką, o dabar svarbiausias jų rūpestis, kad šiltnamyje vešėtų neseniai pasodinti pomidorai ir agurkai. Kol kas įkurtuvėmis džiaugsis aštuoni gyventojai, tačiau bendruomenė, pajutusi tokios paslaugos poreikį, jau kuria ateities planus: visiškai pabaigus projektą čia turėtų pastogę rasti net 19 žmonių.
Gyventojai pajuto globą
Savarankiško gyvenimo namuose gyventojams suteiktos patalpos atskiruose 17 kv. m moduliniuose nameliuose, kuriuose yra kambarys, virtuvėlė ir sanitarinis mazgas. Čia gyvenantys žmonės patys tvarkosi patalpas ir gaminasi maistą, o prireikus gali konsultuotis su socialinės darbuotojos padėjėja. Savarankiško gyvenimo namuose įrengtos ir bendro naudojimo patalpos susirinkimams ir laisvalaikiui, taip pat – skalbimo patalpa.
Jau antra savaitė Sėlenuose gyvenanti Vijolė Sakalauskienė „Bangai“ sakė, kad šiuose savarankiško gyvenimo namuose jaučiasi tarsi rojuje. „Esu labai patenkinta! Pasaka! Vieną vakarą net apsiverkiau pagalvojusi, kiek daug yra gerų žmonių. Jaučiuosi kaip tikruose namuose. Pirmiausia man pasiūlė čia apsigyventi seniūnijos darbuotoja, o čia pajutau širdingą bendruomenės pirmininko globą“, – braukdama džiaugsmo ašarą ir glausdama prie savęs aplankyti atvažiavusią anūkėlę Pauliną sakė Vijolė. Ji, 6 anūkų močiutė, anksčiau viena tvarkėsi savo ūkelyje Šilalės rajone, tačiau pusę metų sunkiai sirgo. „Tada vaikai nebenorėjo, kad ūkininkaučiau, išnuomojo butuką Gargžduose. Aš nenoriu būti vaikams „ant galvos“. Štai dabar pasitaikė galimybė apsigyventi savarankiško gyvenimo namuose. Čia man veiklos nestinga, prisodinome šiltnamyje agurkų, pomidorų. Dar planuoju pasodinti kitokių daržovių. Atvažiuokit į svečius, pavaišinsime derliumi“, – šypsodamosi kvietė Vijolė.


Plečiasi socialinės paslaugos
Pasigėrėti kaimo bendruomenės „Smilgynai ir kaimynai“ atkaklumu, darbštumu, pareigingumu vystant socialinių paslaugų plėtrą Klaipėdos rajone praėjusį vėjuotą antradienį susirinko gausus būrys svečių. Sėlenų kaime įkurti savarankiško gyvenimo namai – dar vienas svarbus žingsnis plečiant Klaipėdos rajone teikiamų socialinių paslaugų sąrašą ir dalį jų perduodant į bendruomenių ir nevyriausybinių organizacijų rankas.
„Išties galime pasidžiaugti, kad esame tas rajonas, kuris daug dėmesio skiriame socialinei apsaugai. Veikia ne vienas socialinių paslaugų centras, teikiamos ne tik dienos socialinės globos, bet ir integralios pagalbos paslaugos. Turime ir globos namus, įkurtas ne vienas naujas vaikų dienos centras. O savarankiško gyvenimo namų atsiradimas svarbus ne tik gyventojams, kuriems reikalinga tokia pagalba. Džiugina tai, kad jau turime ne vieną bendruomenę, kurios tampa Savivaldybės socialiniais partneriais, kuriančiais žymius pokyčius visuomenėje. Taip žengiame svarbų žingsnį link tikslo kai kurias socialines paslaugas perduoti į bendruomenių rankas“, – akcentavo Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas.
Šiuo metu aštuoniems vienišiems senyvo amžiaus bei socialinę atskirtį patiriantiems žmonėms galimybė rasti užuovėją savarankiško gyvenimo namuose suteikta įgyvendinus VVG „Pajūrio kraštas“ ir Klaipėdos rajono savivaldybės finansuotą projektą.
Bendruomenė „Smilgynai ir kaimynai“ nupirko ne tik 9 modulinius namelius ir juos įrengė, bet ir susitvarkė aplinką: įsirengė takelius, pasirūpino teritorijos apželdinimu, kiemo apšvietimu, vandens filtrų, priešgaisrinės sig­nalizacijos ir kamerų įrengimu ir netgi pastatė šiltnamį.
Klaipėdos rajono savivaldybė projekto įgyvendinimui skyrė kiek daugiau nei 160 tūkst. eurų. LEADER projekto vertė iš viso yra 263 767 eurai.
Darbščios bendruomenės indėlis
Savarankiškų gyvenimo namų įkurtuvėse it vijurkas sukosi kaimo bendruomenės „Smilgynai ir kaimynai“ pirmininkas Algirdas Žemgulis. Su įkurtuvėmis sveikinę rajono vadovai Bronius Markauskas, Vytautas Butkus, Violeta Riaukienė, Tarybos nariai, Savivaldybės administracijos, Dauparų–Kvietinių seniūnijos, rangovų, kitų bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų atstovai atkreipė dėmesį į išskirtinį projektą ir bendruomenės pirmininko nuoširdų rūpestį, kad būtų įgyvendintas užsibrėžtas tikslas. Bendruomenės lyderis A. Žemgulis, dėkodamas už Savivaldybės finansinę pagalbą, taip pat VVG „Pajūrio kraštas“, pačius nuoširdžiausius žodžius skyrė savo kaimo bendruomenės nariams, neskaičiavusiems savanoriško darbo valandų, širdingai padėjusiems įgyvendinti projektą. „Jie dirbo šimtus valandų, instaliavo vaizdo kameras, tvarkė teritoriją, rūpinosi apželdinimu ir kt. Labai dėkoju G. Vainauskui, A. Račkauskui, O. Lingiui, B. Lukauskui, N. Dačkauskaitei, Č. Steponaičiui, R. Ruskevič, R. ir A. Kazlauskams, L. Kvecienei, V. ir V. Stripeikaičiams ir daugeliui kitų mūsų bendruomenės narių, kurie prisidėjo prie projekto įgyvendinimo“, – neslėpdamas jaudulio kalbėjo A. Žemgulis, kukliai nutylėdamas, kad jam visada padėjo žmona Jūratė ir dukros.
Anot bendruomenės pirmininko, jiems pasisekė ir su rangovais: laiku namelius pagamino ir pristatė UAB „EasyboxLT“ (direktorius O. Agafonovas), UAB „Elmeka“ (direktorius S. Maslauskas) tiesė inžinerinius tinklus, A. Valančiaus įmonė elektrifikavo visą kompleksą, A. Armalis įrengė kiemo takus, privažiavimą, o MB S. Lukšo architektūros studija projektavo darbus.
„Idėją kurti savarankiškus gyvenimo namus parsivežėme iš Vilkaviškio rajono Gudkaimio kaimo. Džiaugiuosi, kad mūsų projektas pavyko. Bet visada reikia turėti ir daugiau svajonių. Kol kas turime 8 gyvenamuosius namelius, o norėtume išsiplėsti iki 19. Užbaigėme pirmąjį projekto etapą, o dabar bandysime jį tęsti ir toliau. Turime didelį žemės plotą, kuriame jau įrengtos visos komunikacijos, tad belieka spręsti tolesnės plėtros klausimus“, – planuoja kaimo bendruomenės „Smilgynai ir kaimynai“ pirmininkas A. Žemgulis.
Vilija BUTKUVIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių