Seniausiame Gargždų daugiabučių kvartale –pokyčių dvelksmas

Susipažinti su būsimais pokyčiais seniausiame miesto daugiabučių kvartale atėjo tik keli gargždiškiai.

Gargždų seniausias daugiabučių kvartalas (tarp Klaipėdos g., J. Janonio g., Žemaitės g., Kvietinių g.) jau seniai prašosi būti atnaujintas. Čia stovintys daugiabučiai modernizuoti, tačiau kiemai mena gūdžius laikus: vietų automobiliams katastrofiškai trūksta, o šaligatviai, įvažiavimai tokios būklės, kad būtina atida kiekviename žingsnyje.
Praėjusį pirmadienį Klaipėdos rajono savivaldybėje vyko šio kvartalo infrastruktūros projektinių pasiūlymų pristatymas. Deja, susidomėjimas buvo itin menkas, susipažinti su būsimais pokyčiais atėjo tik keli žmonės.
Susidomėjimas menkas
Gargždiškė Brigita, gyvenanti viename iš kvartalo daugiabučių, „Bangai“ sakė pamačiusi planą, pakabintą prie namo, tad akyliau panagrinėjo, pasidomėjo, kas ir kaip planuojama: „Mums pasirodė, kad planuojama per daug automobilių stovėjimo aikštelių. Viena, kita eilė, kas ten dėsis, kai visi žiemą pradės šildyti automobilius. Koks bus oras? Tai labiausiai jaudina, ar bebus kuo kvėpuoti“, – savo nerimą išsakė moteris. Į projektinių pasiūlymų pristatymą atėjęs Juozas atvirai sakė per daug nenagrinėjęs būsimų sprendinių, tad specialiai ir atėjęs, kad viską išgirstų tiesiogiai, kas domina, galėtų paklausti. Abu stebėjosi, kad tiek mažai žmonių domisi, kaip kvartalas galimai atrodys ateityje. Kita vertus, pristatymas prasidėjo 16 val., tad galimai yra ir dirbančiųjų, kuriems šis laikas buvo tiesiog neparankus.
Klaipėdos g., J. Janonio g., Žemaitės g., Kvietinių g. kvartalo projektinius pasiūlymus pirko Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Statybos ir kelių priežiūros skyrius, o juos už kiek daugiau nei 9 tūkst. eurų parengė UAB „Nemuno deltos projektai“ architektė Birutė Gedrimienė. Pirmą kartą Savivaldybei pasiūlymai pristatyti praėjusių metų lapkritį – vyko diskusijos su architektais, inžinieriais ir ieškota geriausių sprendimų. Galutiniai sprendiniai gyventojams pristatyti būtent praėjusį pirmadienį.
Išsaugos ir žaliuosius plotus
Pristatyme architektė B. Ged­rimienė informavo, kad prie kiekvieno kvartale esančio daugiabučio namo numatytos išplėsti esamos kiemo aikštelės didinant automobilių statymo vietų skaičių, atsižvelgiant į teritorijoje esančius saugotinus želdinius ir aplink. Kiemo aikštelės projektuojamos prie daugiabučių namų įėjimų, paliekant didesnius apželdintus plotus prie pastatų fasadų su balkonais. Taip pat prie daugiabučių namų numatytas esamų pėsčiųjų takų platinimas išsaugant žaliuosius plotus tarp pastatų ir takų, kuriuose numatomas apželdinimas pagal gyventojų poreikius. „Ar tai bus gyventojų gėlynai, ar priimtas vieningas sprendimas užsodinti gyvatvore, kaip, pavyzdžiui, Klaipėdos g., bus galima spręsti pagal poreikius“, – sakė architektė. Anot jos, kai kuriuos medžius reikės pašalinti, nes dalis buvo per tankiai susodinti, dalis buvo netinkamai genimi ar yra sugedę, kai kurie trukdo infrastruktūros sprendiniams įgyvendinti. Tačiau architektė užtikrino, kad medžiai, kur įmanoma, bus išsaugoti maksimaliai. Ji akcentavo, kad kvartale numatoma ir nauja susisiekimo jungtis, skirta pėstiesiems, dviratininkams, prie kurios siūloma įrengti žaidimų ir poilsio aikštelę gyventojų laisvalaikio poreikiams.

Anot architektės B. Gedrimienės, iki viešo susirinkimo pradžios suinteresuotų visuomenės atstovų pasiūlymų pateiktiems projektiniams pasiūlymams negauta.

Anot architektės B. Gedrimienės, iki viešo susirinkimo pradžios suinteresuotų visuomenės atstovų pasiūlymų pateiktiems projektiniams pasiūlymams negauta. Telefonu gautas skambutis iš visuomenės atstovo, kuris teigė, jog viename iš tvarkomoje teritorijoje esančio daugiabučio namo rūsyje kaupiasi gruntinis vanduo. Gyventojas pasiūlė projekte numatyti ne tik lietaus surinkimo tinklus paviršinio vandens surinkimui, tačiau pageidavo, kad šiuo projektu būtų numatytas drenažo įrengimas teritorijos nusausinimui. Gyventojas buvo informuotas, kad galimybė įrengti drenažo tinklus yra ir jie bus numatyti rengiant techninį darbo projektą pagal išduotas tinklų prisijungimo sąlygas.
Į pristatymą atvykę gyventojai atkreipė dėmesį, kad jiems svarbu, jog būtų išsaugotos ir drabužių džiovyklės. „Čia įsikūrusios jaunos šeimos gal ir mažiau jomis naudojasi, tačiau seniesiems gyventojams tai labai reikalinga“, – kalbėjo jie. Architektė atsakė, jog į tai būtų galima atsižvelgti, džiovykles palikti tam tikrose vietose.
Iki įgyvendinimo – daug darbų
Kada šie kvartalo atnaujinimo planai virs realybe? Klaipėdos rajono savivaldybė informavo, kad dar laukia daug pasiruošimo darbų. Turi būti parengtas techninis darbo projektas, atlikta bendroji projekto ekspertizė, dar turės būti gautas ir statybą leidžiantis dokumentas bei pasirašyta rangos darbų sutartis. Todėl tikslius terminus kol kas sunku įvardyti.
Gargždų miesto seniūnė Indrė Žiedienė „Bangai“ sakė, kad Gargždų seniausio daugiabučių kvartalo (Klaipėdos g., J. Janonio g., Žemaitės g., Kvietinių g.) vystymo planus, pristatytus gyventojams, vertina labai pozityviai, labai laukia pokyčio. „Susisiekimo infrastruktūra šioje teritorijoje įrengta kvartalo statybos metu – apie 1970 metus. Šiandien ji nebeatitinka šių dienų reikalavimų: kyla daug nepatogumų ir konfliktinių situacijų dėl prastos takų būklės bei automobilių statymo vietų trūkumo“, – informavo ji.
Gargždų seniūnė džiaugiasi, kad buvo atsižvelgta į kvartalo istorinę vertę ir kultūrinį paveldą (atsiranda sinagogų takas), į vietos bendruomenės poreikius ir interesus (padidintas automobilių statymo vietų skaičius). Maksimaliai išsaugoti žalieji plotai. „Tikiuosi, kad šis jaukus kvartalas miesto centre netruks tapti patrauklus ir patogus miesto gyventojams ir svečiams“, – viliasi ji.
Agnė ADOMAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių