Sezoninis darbas: jaunuolių pažintis su darbo rinka

Pradėjus dirbti pasikeičia suvokimas apie save ir finansinę laisvę

Dažniausiai jaunuoliai pirmosios darbo patirties pradeda ieškoti sulaukę 16-os ar net 14-os metų. Vienas didžiausių motyvų – savi finansai, jų valdymas. Įvairios įmonės pajūryje siūlo daugybę sezoninio darbo pozicijų jaunuoliams, o įsidarbinti gali padėti Užimtumo tarnyba. „Banga“ kalbina darbo rinkos atstovus, kokios jaunimo įdarbinimo galimybės šią vasarą bei ko tikimasi iš potencialių darbuotojų.

Nedirbančių jaunuolių rajone – per 500

Kaip „Bangai“ pasakoja Užimtumo tarnybos Gargždų skyriaus vedėja Marta Seminavičienė, per šių metų sausio-gegužės mėnesius Klaipėdos rajone užregistruoti 513 darbo neturinčių 16–29 m. jaunuolių. Tai 31 asmeniu mažiau nei praėjusiais metais, bet daugiau nei 2019 m., kai registruoti 460. „Daugiau jaunuolių registruojama ne tik dėl karantino, bet ir dėl įstatymo pakeitimo – 2020 m. gegužės 8 d. įsigaliojus Užimtumo įstatymo 22 straipsnio pakeitimams, darbo ieškantiems ir Užimtumo tarnyboje registruotiems studentams yra suteikiamas bedarbio statusas“, – atskleidžia M. Seminavičienė.

Vyrauja įvairios pozicijos, kuriomis domisi jaunuoliai, vis dėlto didžioji dalis – 14 proc. – pageidauja dirbti pagalbiniais darbininkais. 3,5 proc. jaunuolių nori įsidarbinti pardavėjais, 3 proc. – administratoriais, 2,4 proc. – barmenais-padavėjais, 2,3 proc. – padavėjais. „Taip pat pageidauja dirbti prekybos salės darbuotojais, automobilio vairuotojais, apskaitininkais, automobilių mechanikais, kirpėjais ir kt.“, – statistiką apibendrina M. Seminavičienė.

Šiais metais birželio 1 d. Užimtumo tarnyboje iš viso registruoti 3 418 darbo neturintys Klaipėdos rajono gyventojai. Jaunimas sudaro 22 proc. darbo neturinčių asmenų skaičiaus.

Šiais metais įdarbinti 505 darbo neturintys jaunuoliai. Palyginti su praėjusiais metais, kai įdarbinti 225 darbo neturintys jaunuoliai, tai yra dvigubai daugiau.

Susitikimai su Užimtumo tarnybos darbuotojais vykdomi nuotoliniu būdu, kontaktinį aptarnavimą ketinama atnaujinti liepos 1 d. „Daugiausia bendraujama telefonu, pagal grafiką vienam klientui skiriama apie 20 min., bet jei reikia daugiau laiko, aptarnaujama pagal poreikį. Taip pat bendraujama per „Teams“ programą. Sezoninių darbų pasiūla didelė, susirasti tokį darbą galima labai greitai“, – dalijasi M. Seminavičienė.

Registruotis galima internetu ir telefonu (8 46) 350031. Po kontaktinio aptarnavimo atnaujinimo klien­tai bus priimami pagal iš anksto suderintą grafiką ir laikantis visų nustatytų saugumo reikalavimų. Registracija bus tęsiama telefonu ir internetu.

Vasarą dirbti naudinga

Darbas vasarą jaunuoliams – pamatas jų ateičiai. „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė teigia, kad darbo patirtis padeda geriau susipažinti su pinigais, kaip jie uždirbami, kiek energijos reikalauja – tai ypač svarbu jauname amžiuje. „Užsidirbti pinigai visuomet vertinami gerokai rimčiau, nei tėvų duoti, tad tampa puikia priemone mokantis planuoti biudžetą, leisti ir taupyti lėšas“, – pasakoja J. Cvilikienė pridurdama, kad tėvai gali patarti, kaip panaudoti pinigus, bet pats jaunuolis turėtų priimti sprendimus: „O jeigu ir suklys, klaidos yra mokymosi proceso dalis.“

Pasak „Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorės Ernestos Dapkienės, sezoninis darbas jaunimui leidžia save išbandyti, įgyti pirmosios darbo patirties ir profesinių kompetencijų bei atrasti karjeros kelią. „Jaunimą mielai priimame į savo komandą – suteikiame visas reikiamas žinias, apmokome, skatiname jų tobulėjimą ir atveriame plačias karjeros galimybes. Džiaugiamės, kad turime ne vieną įkvepiantį pavyzdį, kai jauni žmonės, įsidarbinę vasarą, vėliau sėkmingai tęsia karjerą ir net pakyla iki aukščiausių pozicijų bendrovėje“, – dalijasi E. Dapkienė.

 Gargždiškis abiturientas 
J. Kasparavičius atskleidžia, jog pagerino koordinuoto komandinio darbo žinias, gebėjimą valdyti susidariusias situacijas: „Išmokti teko daug.“ Gargždiškis abiturientas Justas Kasparavičius dalijasi, jog pirmasis jo darbas – žinomame restorane, kuris tiekia pusryčius 4 žvaigždučių viešbučiui Palangoje. Paklaustas, kokių savybių įgijo pirmojo darbo metu, Justas atskleidžia, jog pagerino koordinuoto komandinio darbo žinias, gebėjimą valdyti susidariusias situacijas: „Išmokti teko daug. Nuo virtuvės tvarkos iki patiekalų gaminimo specifikos, tačiau kartu dirbantys profesionalai labai aiškiai viską papasakodavo ir parodydavo, todėl didelių sunkumų nekildavo, bet būdavo situacijų, kai tekdavo suktis pačiam su savo dar tada mažu žinių bagažu.“

Įdarbinimo galimybių yra

„Swedbank“ Finansų instituto vadovė J. Cvilikienė atskleidžia, kad darbas yra ne tik būdas uždirbti pinigų, bet ir galimybė ugdyti įgūdžius ir asmenines savybes. Finansų instituto vadovė akcentuoja, kad pagerinamas suvokimas apie darbo rinką, sužinoma, kiek atsakomybės, pareigingumo reikalaujama. „Kartu jie susipažįsta ir su tarpusavio ryšiais – kaip bendrauti su klientais, bendradarbiais, vadovais. Galiausiai, kaip susitvarkyti su emocijomis, kai pavargstama, dirbti tingisi ar nesiseka“, – akcentuoja J. Cvilikienė pridurdama, jog jaunuoliai atranda save, sužino savo stipriąsias ir silpnąsias vietas, kas ir yra vienas svarbiausių darbo aspektų.

Pasak Užimtumo tarnybos Gargždų skyriaus vedėjos M. Seminavičienės, Klaipėdos rajono savivaldybėje registruotos 456 laisvos darbo vietos. Ji priduria, jog dar laukiama, kol moksleiviai baigs mokslo metus ir pradės ieškoti sezoninio darbo, visgi darbdaviai labiau linkę darbinti asmenis, sulaukusius 18 metų. „Nuo gegužės mėn. pradžios sezoniniam ar terminuotam darbui Klaipėdos rajone daugiausia pasiūlymų registruota nekvalifikuotiems augalininkystės ūkio darbininkams, pagalbiniams darbininkams, medinių gaminių dažytojams. Klaipėdos mieste – pagalbiniams darbininkams, nekvalifikuotiems sezoniniams ūkio darbininkams, valytojams. Palangoje – virėjams, padavėjams, valytojams“, – pasakoja M. Seminavičienė.

„Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė E. Dapkienė teigia, jog vasarą papildomai yra numatyta priimti apie 600 darbuotojų, darbui pajūryje – 200. „Daugiausia ieškome darbuotojų parduotuvėse – kasininkų, salės darbuotojų, pardavėjų sveriamuose skyriuose, o didesnėse „Maximos“ parduotuvėse stipriname maisto gamybos cechų komandas, taip pat ieškome darbuotojų logistikos padaliniuose“, – atskleidžia departamento direktorė ir papildo, jog pozicijos vasaros darbui ir yra vienos patraukliausių jaunimui, ieškančiam veiklos po mokyklos baigimo ar studijų atostogų.

„Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė dalijasi, jog siūlo įdomią galimybę. „Jau ne pirmus metus prioritetą teikiame „Lidl“ darbuotojams iš kitų miestų ir suteikiame jiems galimybę vasaros sezonu darbuotis pajūryje. Šiems darbuotojams visiškai apmokamas apgyvendinimas, taip pat papildomai mokami dienpinigiai už kiekvieną darbo dieną, – akcentuoja L. Skersytė papildydama, jog pasibaigus vasarai darbuotojas gali grįžti į savo darbo vietą kitame mieste. – Pastoviam darbui tiek pajūryje, tiek ir kituose miestuose taip pat ieškome parduotuvių darbuotojų.“

„Palangos vasaros parkas“, „Van Wurst“, „Kurortų pramogos“ administracijos vadovė Gintarė Drungilienė teigia, jog vasaros sezonu įdarbina apie 60 jaunuolių.

Svarbu atkreipti dėmesį

Ieškant sezoninio darbo svarbu atkreipti dėmesį ir į keletą dalykų, ypač jei jaunuolis neturi 18 metų. „Swedbank“ Finansų instituto vadovė J. Cvilikienė akcentuoja, kad jaunimas turėtų atsižvelgti į netinkamas darbo sąlygas, socialinių garantijų trūkumą ar neteisėtai ir nesąžiningai mokamą atlygį. Taip pat paauglio darbas privalo būti įformintas darbo sutartimi, nes taip įgyjamos socialinės garantijos bei užtikrinamas įstatymų laikymasis tiek iš jaunuolio, tiek iš darbdavio pusės. „Tuo atveju, jei darbdavys nevykdys šio susitarimo, bus pagrindas ginti savo pažeistas darbuotojo teises darbo ginčų komisijoje. Kartu jaunuoliams teks atsidaryti sąskaitą, išmokti ją valdyti elektroniniu būdu. Visi šie įgūdžiai padės palaipsniui tapti savarankišku suaugusiu žmogumi“, – teigia J. Cvilikienė.

„Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė E. Dapkienė tikina, jog vasaros darbas – puiki galimybė laiką leisti prie Baltijos jūros, nes „Maxima“ siūlo lankstų darbo grafiką – keturios darbo dienos ir keturi laisvadieniai. Įsidarbinusiems Palangoje ir Nidoje, pagal pageidavimą, suteikiamas nemokamas apgyvendinimas, o darbo metu darbuotojai gauna karštus pietus. „Vasarai įsidarbinusieji kaip ir nuolatiniai „Maximos“ darbuotojai yra apdraudžiami nuo COVID-19 ligos. Darbuotojams kas mėnesį pagal pasiektus rezultatus yra mokamos skatinamosios premijos, kurios gali siekti nuo 10 iki 50 proc. darbo užmokesčio. Taip pat visiems „Maximos“ darbuotojams priklauso kolektyvinėje sutartyje įtvirtintas platus socialinių naudų paketas“, – darbo privalumus vardija E. Dapkienė.

„Palangos vasaros parkas“ „Van Wurst“, „Kurortų pramogos“ administracijos vadovė G. Drungilienė akcentuoja, kad pagrindinis iššūkis darbinant jaunimą yra tai, kad mokslo metai baigiasi vėliau nei prasideda vasaros sezonas. „Dėl to sudėtinga atrasti jaunuolių, kurie galėtų pradėti dirbti nuo sezono pradžios, nes nesinori, jog dėl darbo kentėtų mokslai. Taip pat nepilnamečiams ribojamos darbo valandos, taikomi kiti apribojimai, dėl ko sudėtingiau paskirstyti darbo procesą, tad visada labiau linkstame į tuos, kuriems jau suėjo 18 m. ar daugiau“, – teigia G. Drungilienė papildydama, kad šiais metais pastebi tendenciją, jog darbo ieško daugiau merginų nei vaikinų, nepaisant to, kad darbas kai kuriais atvejais reikalauja daugiau fizinių pastangų.

Gabrielė ČIUNKAITĖ

Reklama – Darbas Švedijoje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content