Šienapjūtei nesibaigus prasidėjo javapjūtė
Daupariškis ūkininkas Rytis Kernagis pirmadienį pabandė kulti žieminius kvietrugius. Prikūlęs vieną priekabą nusprendė, kad grūdai dar drėgni – lauks, kol išdžius.
Miestiečiai susirūpinę, kaip karantino šešėlyje saugiau ir įdomiau praleisti vasaros atostogas, o ūkininkai pluša iš peties. Kai kuriuose rajono grūdininkystės ūkiuose prieš kelias dienas pradėta kulti žieminius miežius, rapsus, o gyvulių augintojams tęsiasi šienapjūtė: skuba džiovinti šieną, gaminti šienainį, nes antroji žolė dabar vešlesnė už pirmąją. Anot žemdirbių, javapjūtė šiemet nevėluoja.
Kulia žieminius miežius ir rapsus
Vieni iš pirmųjų rajone pradėjusiųjų javapjūtę – Kretingalės kooperatinė žemės ūkio bendrovė. Prieš savaitę išriedėję į javų laukus kombainai nukirto 21 ha žieminių miežių, o dabar skuba kulti žieminius rapsus. „Juk šią savaitę sinoptikai žadėjo lietingą orą“, – nerimavo bendrovės vadovas Gerardas Liorenšaitis. Jis pridūrė, kad iš viso reikės nukulti 2 100 ha javų bei kitų kultūrų. Pernai kretingališkiai pora savaičių anksčiau pradėjo javapjūtę.
Anot G. Liorenšaičio, šiemet miežių derlius geras: 5 tonos iš hektaro, o apie rapsų ir kitų javų derlių dar negalėjo pasakyti. Tai priklausys ir nuo oro sąlygų. Kretingališkiai atsisakė galvijų, todėl savo technika padeda ūkininkams presuoti šieną – tebevyksta šienapjūtė.
Daupariškis Petras Montvydas nuo sekmadienio kulia žieminius rapsus. „Iš hektaro – apie 3 tonos, o pernai – 4 t, – atskleidė ūkininkas. – Jeigu išeitų vidurkis, būtų gerai.“ Anot jo, dorojant derlių, išryškėjo praėjusio rudens sėjos problemos, nepalanki buvo ir šilta žiema. Pavasarį žieminiams javams labai trūko drėgmės.
P. Montvydo teigimu, javapjūtė nevėluoja: šiemet jis trimis dienomis vėliau pradėjo nei praėjusiais metais. „Pasitaikė, kad tik rugpjūčio pradžioje išvažiavau į laukus“, – sakė daupariškis. Jis augina 120 ha rapsų, o iš viso – 550 ha javų ir kitų kultūrų.
Grūdininkystės ūkio šeimininkas Giedrius Lapinskas iš Girininkų dar laukia, kol prinoks žieminiai rapsai. Kada pradės doroti derlių, negalėjo pasakyti. „Jeigu bus karšta, kulsiu greitai“, – dėstė jis. Rapsus augina 90 hektarų, juos nukūlęs važiuos į žieminių kviečių laukus – 160 ha. Tada eilė ateis pupoms, kurių net 100 ha. „Tai labai geras priešsėlis, dirvožemį tausojanti kultūra, ją lengva auginti ir patogu, kad vėliau kuliama“, – atskleidė ūkininkas.
Apie 360 ha javų ir kitų kultūrų auginančiam G. Lapinskui optimizmą kelia tai, kad mūsų krašte pasėlių nenusiaubė liūtys, neišguldė vėjai. „Atrodo, derlius turėtų būti neblogas“, – vylėsi girininkiškis.
Teberuošia pašarą
Venckų kaimo ūkininkas Gintautas Prišmontas žieminių rapsų neturi, o žieminiai kviečiai ir kvietrugiai dar neprinokę. „Pernai javapjūtę pradėjau liepos 24 d., o šiemet gal tik paskutinėmis liepos dienomis“, – kalbėjo ūkininkas, kartu su sūnumi Mantu auginantis apie 300 ha javų. Pasak jo, žieminiai neblogai atrodo, o vasarojui atsiliepė sausra, bet yra ir neblogų plotų. „Investuoji daug, tik ne visada gali atsiimti, – prasitarė ūkininkas. – Bet kiek duos Dievulis, tiek užteks, kad tik grūdų supirkimo kainos būtų normalios.“
Pieno ūkio šeimininkė Vaidutė Leonauskienė iš Šilėnų kaimo galėtų pradėti kulti žieminius miežius, tačiau dar nebaigusi javapjūtės: iš atolo žolės intensyviai ruošia šienainį. „Pašaro dar trūksta, todėl bus ir trečia šienapjūtė, o gal ir ketvirta“, – sakė ūkininkė.
Mėsinių galvijų augintojo Vidmanto Buivydo ūkyje irgi tęsiasi šienapjūtė. „Šienaujame, vežame iš laukų ritinius, – pirmadienį jis kalbėjo „Bangai“. – Pjausime ir trečią, ir ketvirtą atolą. Javapjūtę pradėsime rugpjūčio pradžioje.“
Virginija LAPIENĖ
A. VALAIČIO nuotr.