Šiukšlės palengvės pensininkams ir privatiems namams

Praėjusiais metais Klaipėdos rajono gyventojai išmetė 19 327,1 tonos atliekų, kurių civilizuotas šalinimas atsiėjo 4,357 mln. Lt (1,26 mln. Eur). Auga ir teršėjų mokumas – pernai VšĮ „Gargždų švara“ susimokėjo 88 proc. visų rinkliavos mokėtojų, o tai 9 proc. daugiau nei užpernai.

Deja, visiškai patenkinti atliekų šalinimo poreikius rajono Savivaldybei sekasi sunkiai: rūšiavimo konteineriai individualiems namams vėluoja, o sausį priimtas Savivaldybės tarybos sprendimas supriešino rinkliavos mokėtojus daugiabučiuose ir individualiuose namuose.

Teismai tebesitęsia

Pernai Klaipėdos rajone atliekų iš gyventojų surinkta 450,74 tonos daugiau nei 2013 m. Augimą atliekų vežėjai sieja ne tik su rajone didėjančiu gyventojų skaičiumi, bet ir su vėl išaugusiu vartojimu.

Nepaisant to, Klaipėdos rajono savivaldybė jau pernai įrodė pasiekusi rinkliavos tikslą – atliekų kiekis pamečiui normalizavosi. Deja, išaugo atliekų šalinimo kaštai. Pernai jie siekė 4 357 400,06 Lt, o 2013 m. tebuvo 3 025 044,71 Lt.

Suteikus lengvatas, rinkliavos skirtumą padengti tenka Savivaldybės biudžeto lėšomis. 2013 m. lengvatų suteikta už 18 tūkst. Lt, o štai pernai – beveik už 140 tūkst. Lt. Neabejojama, kad, priimdama populiarų politinį sprendimą, Taryba įsipareigojo kitąmet biudžete rasti gal net kelis kartus didesnę sumą.

Tokį išlaidų augimą sukėlė padidintas „vartų mokestis“ Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centre. Dėl jo rajono gyventojams pernai kilo ir metinis rinkliavos mokestis už atliekų surinkimą. Tačiau „vartų mokesčio“ šoktelėjimu nepatenkinta Savivaldybė su KRATC tebetęsia teisminius procesus ir bando įrodyti, kad mokestis padidintas neteisėtai. Kol teismai nesibaigę, Savivaldybė KRATC nėra sumokėjusi padidintos mokesčio dalies – daugiau kaip 1 mln. Lt. Šie pinigai teismo sprendimo laukia Savivaldybės administracijos ižde.

Rūšiuoti neduoda priemonių

Be finansinių ginčų, Klaipėdos rajono savivaldybė sprendžia, kaip rajono gyventojams užtikrinti atliekų rūšiavimo galimybę. Dar pernai VšĮ „Gargždų švara“ pranešė, kad Aplinkos ministerija iki 2016 m. Klaipėdos rajono individualių namų savininkams per ES paramą suteiks 1 700 individualių rūšiavimo konteinerių komplektų, o atliekas rajone vežanti UAB „Ekonovus“ įsipareigos savo ruožtu neatlygintinai skirti dar 1 700 tokių komplektų. Deja, „Gargždų švaros“ direktorius Rimantas Martinkus patvirtino, kad kol kas išdalinta tik 500 konteinerių. Likusieji vėluoja.

Stringa ir rūšiavimo „varpelių“ atnaujinimas. „Viešose vietose pastatyti spalvotieji rūšiavimo konteineriai dėvisi, todėl vietoje 130 turimų realiai gatvėse stovi tik 112 komplektų. Jų trūkumas didžiulis, papildomai įsigyti reikėtų 76 komplektus, tačiau Aplinkos ministerija negali patenkinti mūsų poreikių. Neaišku, ar tam lėšų ryšis skirti Savivaldybė“, – kalbėjo R. Martinkus. Preliminariais skaičiavimais, 76 konteinerių komplektų įsigijimas atsieitų beveik 100 tūkst. eurų.

2016 m. – nauja tvarka

Atliekų rūšiavimui prioritetas turėjo būti skiriamas ir dėl to, kad Vyriausybės nutarimu Savivaldybėms dar 2013 m. nurodyta įvesti dvinarę rinkliavą, sudarytą iš pastoviosios ir kintamosios dedamųjų. Savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Virgilijus Liepinis patvirtino, kad rinkliavą mokėtojams ketinama perskaičiuoti jau nuo 2016 m. sausio 1 d. Tai reikštų, kad kiekvienas rinkliavos mokėtojas jau kitąmet gaus sąskaitą iš dviejų dalių: nustatyto bendro tarifo ir kintamo, t. y. priklausančio nuo to, kiek ir kokių atliekų mokėtojas pašalino. Kol kas laukiama vyriausybinių išaiškinimų ir Aplinkos ministerijos rekomendacijų.

Pensininkai mokės per pusę

Klaipėdos rajono savivaldybės taryba rajono gyventojams sausį priėmė palankų sprendimą. Anksčiau lengvatų taikymo tvarkos apraše nebuvo numatyta galimybė lengvatą gauti nedirbantiems senatvės pensininkams, kai turto objekte tokių gyvena ne daugiau kaip du. Pensininkams buvo taikomas mažesnis rinkliavos tarifas. Užtarti pensininkus ėmėsi Tarybos narys Laimonas Strauka, kuris parengė Tarybai naują sprendimo projektą. Jame politikas teigė, kad pensininkams neužtikrinamas socialinis teisingumas, taigi jiems (jei turto objekte gyvena vieni) reikia skirti 50 proc. lengvatą. Tam Taryba pritarė.

Deklaruos ar piktnaudžiaus?

Rajono gyventojai, įsikūrę individualiuose namuose, ateityje irgi mokės mažiau. Jie galės deklaruoti išvežamą atliekų kiekį. Tokį sprendimą sausio pabaigoje irgi priėmė Taryba. Anot Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjo V. Liepinio, individualaus namo savininkas galės deklaruoti turintis ne mažesnį kaip 120 l talpos asmeninį konteinerį, o jį tuštinti privalės ne rečiau nei numato atliekų vežimo grafikai. Šiuo metu tokių turto objektų savininkai moka 78,20 Eur (270 Lt) mieste arba 55,03 Eur (190 Lt) kaime. „Gargždų švaros“ vadovas R. Martinkus šioje situacijoje įžvelgia grėsmę. „Sutaupyti norintys žmonės deklaruos mažiausią galimą atliekų kiekį, bet iš tikrųjų iš jų vešime tiek pat šiukšlių. Jie mokės mažiau, o mes nesurinksime lėšų išlaidoms padengti“, – mano jis. Tiesa, kol kas deklaruoti norinčiųjų antplūdžio nesulaukta.

Be didesnių privilegijų

Tokia nauja tvarka kaip reikiant nuskriaudžia daugiabučių gyventojus – jiems nėra galimybės deklaruoti atliekų kiekį. Kol kas rajono daugiabučiuose mažesnę rinkliavą gali mokėti pensininkai (ne daugiau kaip 2 gyvenantys turto vienete), neįgalieji, taip pat vieni gyvenantys asmenys. Visi jie savo statusą turi įrodyti dokumentais.

Sausį Tarybos priimti rinkliavos mokėjimo pakeitimai įsigaliojo nuo vasario 1 d., tačiau jais pasinaudoti galintys asmenys šiemet mažesnių sąskaitų už šiukšles dar nesulauks. Pagal galiojančią dokumentų pateikimo tvarką deklaracijas ir dokumentus lengvatoms privaloma pateikti einamaisiais metais už ateinančius metus.


  • „Tik privačių namų gyventojai gali turėti individualų konteinerį. Daugiabučiuose tokios galimybės nėra. Deja, tie, kurie gyvena daugiabučiuose, turi susitaikyti su tam tikromis netektimis, čia nieko jau nepadarysi“, – „Bangai“ sakė Tarybos narys L. Strauka. Siūlydamas atliekas deklaruoti individualiuose namuose, jis teigė siekęs, kad atliekas civilizuotai šalintų ir konteinerius gautų naujakurių kvartalai, kuriuose daug neįregistruotų namų. Anot politiko, deklaruotojų piktnaudžiavimui kelią užkirsti turės VšĮ „Gargždų švara“, inicijuodama kontrolinius patikrinimus. Beje, pats L. Strauka gyvena daugiabutyje.
  • Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kęstutis Cirtautas tikina, kad individualūs namai nusipelnę atliekas deklaruoti. „Einama link to, kad visi individualūs namai ateityje vis tiek turės galimybę rūšiuoti atliekas. Taigi sumažės jų išmetamų buitinių atliekų kiekis. Pats namie turiu rūšiavimo konteinerius ir matau, kad buitinių atliekų daug nebeprikrauname“, – sakė vicemeras.

    Nors iki šiol rajone rūšiavimo konteinerius gavo tik 500 gargždiškių namų, K. Cirtautas viliasi, kad savo įsipareigojimus įvykdys ir Aplinkos ministerija, ir vežėjų įmonė, rajonui dar „skolingos“ 2 900 konteinerių komplektų. Visame rajone yra apie 12 000 namų valdų, kurias konteineriais aprūpinti viliamasi per kelerius metus.

    Savivaldybė, anot K. Cirtauto, žino apie spalvotųjų rūšiavimo konteinerių poreikį miesto viešose teritorijose. „Yra įvairių gamintojų konteinerių, o paskutiniu metu rekomenduojami ne varpelio formos, bet stačiakampiai ir pan. Informaciją analizuojame. Žinote, yra toks posakis, kad nesu toks turtingas, kad galėčiau pirkti pigų daiktą. Geriau rimtai apsvarstyti ir pirkti patikimus, ilgalaikius konteinerius“, – dėstė vicemeras.

    Apie tai, kad iki naujų savivaldos rinkimų likus mėnesiui Taryba priėmė pensininkams palankią lengvatą, K. Cirtautas atsiliepė teigiamai. „Nemanau, kad tai blogas dalykas. Tai socialinė grupė, gaunanti mažas pajamas, pagalba tokios kategorijos žmonėms nėra prabanga. Jie to nusipelnę“, – tikina vicemeras.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content