Spektaklyje „Žuvėdra“ – skrydis asmeninės laisvės link

Vertybės ir svajonės – kiekvieno iš mūsų varomoji jėga. Antradienį Gargždų kultūros centre vykusi spektaklio premjera „Žuvėdra“ kvietė žiūrovus susimąstyti apie mumyse slypinčius troškimus, kuriuos užgesina sustabarėjusi visuomenė ir jos normos. „Bangos“ kalbinti žmonės tikino, kad po šio vakaro giliau pasinėrė į apmąstymus ir pažvelgė kitu kampu į savo kasdienybę.

Iššūkis ir aktoriams, ir režisieriui

„Dažnai pamirštame, kad teisingas socialinio pasaulio vaizdas neegzistuoja. Mūsų vertinimai, kad ir ką apie tai galvotume, yra suformuoti kultūros, laikotarpio, tradicijų, auklėjimo, asmeninės patirties. Vertybės turi kisti. Siekiau, kad per 50 spektaklio minučių kiekvienas žiūrovas savyje atrastų žuvėdrą, kuri trokšta svajoti ir būti laisva“, – pabrėžė spektaklio režisierius bei scenografas Vaidas Kvedaras. Jis kalbėjo, kad ši premjera tiek jam, tiek aktoriams buvo nemenkas iššūkis. „Sudėtingiausia buvo atrasti išraiškos formą, kaip netiesiogiai žiūrovui atskleisti pagrindinę kūrinio mintį. Tam pradžioje pasitelkiau filmo ištrauką, atspindinčią nūdienos materialaus pasaulio grėsmę ir nepastovumą“, – sumanymu dalijosi V. Kvedaras.

Premjeroje vaidino Gargždų miesto teatro aktoriai. Jų gretose – ir vyresnio amžiaus gargždiškiai, ir net dvi 10-metės. Režisierius pasakojo, kad aktoriams vaidmenis skyrė pagal jų asmenines savybes, charakterį.

Spektaklyje atsiskleidė žmogiškumo, meilės, dėkingumo prasmės ir pasipriešinimas standartiniam mąstymui, jog mūsų gyvenimai yra tarsi iš anksto nulemtų įvykių grandinės. Spektaklyje atskleista, kad žmogaus siela, kaip ir sąmonė yra beribė. Ribas apibrėžia ir taisykles diktuoja aplinka bei visuomenė, kurioje žmogus užauga. Laisvę jaučiantys žmonės renkasi laisvą mąstyseną, kurią padiktuoja prigimtinė sielos laisvė ir išsivadavimo troškimas. „Džonatanas gyvena ne tam, kad gyventų, o tam, kad mestų iššūkį prigimčiai ir peržengtų įprastas ribas“, – kalbėjo pagrindinį vaidmenį atlikusi Gargždų miesto teatro aktorė Edita Davidavičienė.

Žiūrovams – emocijų bomba

Premjeros žiūrovai „Bangą“ tikino, kad spektaklis skatino apmąstymams. „Emocijų bomba. Šiuolaikiškai ir įdomiai atskleisti meilės, draugystės santykiai, atstūmimas. Ir grįžę namo dar dalijomės tarpusavyje kilusiomis mintimis. Šį spektaklį būtina pamatyti paaugliams“, – įspūdžiais dalijosi Gargždų miesto bendruomenės pirmininkas Šarūnas Vaičiulis. Jam antrino ir 25-metė dituviškė Enrika. Ji tikino, kad spektaklio premjera privertė susimąstyti, kad iš nemalonios situacijos galima pasimokyti. „Jeigu padarai teisingas išvadas, vadinasi, ne veltui sugaišai laiką. Svarbu suprasti paprastą dalyką: gyvenimo esmė yra tai, kas esi. O prasmė yra tai, kam esi arba kuo gali būti ir tapti. Jei gyveni ateitimi ir nuolat galvoji, o kas gi bus toliau, tada savo tikruosius troškimus, svajones nustumi į šalį, nes joms įgyvendinti tiesiog nebelieka laiko. O jei kovoji, gali būti nesuprastas kaip Džonatanas. Atradau viduje savąją žuvėdrą ir sieksiu savo svajonių, klaidas nuo šiol priimsiu kaip pamokas“, – entuziastingai įžvalgas vardijo mergina.

O štai Iveta pastebėjo, kad spektaklyje atskleista, kad gyvenimo prasmė yra duoti. Ir duoti ne žiūrint, ką gausi atgal, o nieko nelaukiant ir nesitikint, bet turi norėti tai daryti iš savo vidaus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių