Su Ąžuolu – apie kalbą

L. Aidokas su Ąžuolu ir didesniu robotu Peperiu.

Lietuvių kalbos dienų baigiamasis renginys šiemet vyks Gargždų kultūros centre gegužės 5 d. 14.30 val. Kviečiame visus dalyvauti ir pasidžiaugti, kad mūsų valstybinė lietuvių kalba ne tik seniausia, tačiau nenugalėta pačiais sunkiausiais okupacijų laikais, bet ir drąsiai žengianti į ateitį kartu su moderniomis technologijomis.


Įvairius renginius Lietuvių kalbos dienoms šiemet organizavo rajono mokyklos, vaikų darželiai, J. Lankučio viešoji biblioteka ir jos filialai, Gargždų krašto muziejus ir jo filialai, Gargždų ir Priekulės socialinių paslaugų centrai. Surengta diktantų ir dailyraščių konkursų, Lietuvos poetų ir I. Simonaitytės apsakymų skaitymų popiečių, konkursų, viktorinų, parodėlių ir kitų renginių.
Baigiamajame renginyje bus apdovanoti Klaipėdos rajono įmonių ir įstaigų gražiausių lietuviškų pavadinimų konkurso ir mokinių piešinių konkurso „Piešiu kalbą“ laureatai ir Klaipėdos rajono įmonių ir įstaigų gražiausių lietuviškų pavadinimų konkurso nugalėtojai. Pati didžiausia dovana visiems – susitikimas su pirmuoju lietuviškai kalbančiu robotu Ąžuolu, kurį pristatys, apie lietuvių kalbą ir kalbos technologijas papasakos Vilniaus universiteto Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų instituto mokslo darbuotojai Gediminas Navickas ir Linas Aidokas.
Konkurse „Piešiu kalbą“ mokiniai buvo pakviesti pavaizduoti savo santykį su gimtąja kalba, parodyti jos grožį, svarbą, išreikšti įspūdžius iš literatūros kūrinių, kurie jiems tapo artimi galbūt ir dėl sąsajų su mūsų kraštu. Pristatyta per 50 mokinių darbų, iš kurių iš tiesų buvo nelengva atrinkti 15 geriausių (po 5 iš kiekvienos amžiaus grupės). Visgi komisija atrinko laureatus, kurių parodėlė veiks Gargždų kultūros centre.
Įmonių ir įstaigų gražiausių lietuviškų pavadinimų konkursas Klaipėdos rajono savivaldybėje surengtas pirmą kartą. Komisija pagal nustatytus kriterijus, iš kurių svarbiausi – pavadinimo lietuviškumas ir taisyklingumas, − iš kelių šimtų atrinko 10 gražiausių pavadinimų, už kuriuos dar balsavo ir visuomenė. Dėl pirmųjų vietų nuomonės sutapo. Gražiausiais pavadinimais išrinkti UAB „Drugio bučinys“, MB „Princesė ir varlius“ ir MB „Pievų vaikai“. Jie bus apdovanoti dip­lomais ir atminimo dovanomis renginio metu. Į dešimtuką taip pat pateko pavadinimai UAB „Ievos sodas“, UAB „Nendrių paslaptis“, UAB „Kopa vilkui“, MB „Šarkos“, MB „Šypsenų klubas“, MB „Vėsutis“, UAB „Šlapias šilas“.
Renginyje savo kūrybos eilėraštį paskaitys Klaipėdoje prieglobstį radusi charkivietė Jelena Ibrahimova. Jelena, patyrusi karo baisumus, tačiau gana anksti palikusi Charkivą, sako: „Eilėraštis parašytas dviem kalbomis: dalis eilėraščio yra rusų kalba, kadangi esame iš Charkivo, Rytų Ukrainos, kur daug rusakalbių gyventojų, bet mes mokame savo gimtąją ukrainiečių kalbą ir mylime Ukrainą. Eilėraštyje norėjau išsakyti tiesą rusams, ką jie padarė Ukrainoje. Sakoma, kad jie atėjo išlaisvinti būtent rusakalbių gyventojų, tačiau mūsų nereikia išlaisvinti iš mūsų tėvynės… Kita dalis eilėraščio – ukrainiečių kalba, ji skirta mūsų stipriems žmonėms, mūsų šaliai! Vieningų ir pasiryžusių vienų kitiems padėti žmonių negalima palaužti ar nugalėti! Rusija mus puolė manydama, kad gali suskaldyti Ukrainą, bet priešingai – suvienijo ukrainiečių tautą ir pasirūpino, kad visi žmonės Ukrainoje pradėtų kalbėti tik ukrainiečių kalba. Iki šiol mylėjome savo šalį, – kad ir kokia kalba kalbėtume (rusų ar ukrainiečių). O dabar mes besąlygiškai mylime savo šalį ir norime bendrauti tik ukrainiečių kalba ir kad tai sužinotų ir išgirstų visas pasaulis! Ukrainiečių kalba tampa mūsų iš naujo atrandamos tapatybės ryškiausiu ženklu.“
Žemaitiškai pasakos ir dainuos „Kranto“ pagrindinės mokyklos mokiniai Jonas Žąsytis ir Noja Valaikaitė.


Klaipėdos rajono savivaldybės informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių