Sukčiavimo naujovė – kompiuteryje iššokantis policininkas
Interneto sukčiai jau ir Lietuvoje užčiuopė naują aukso gyslą – elektroninius pinigus. Neseniai į Klaipėdos rajono policijos pareigūnus kreipėsi verslininkas, iš kurio kompiuterinis virusas išviliojo 300 Lt. Esą naršant internete prieš akis iškilo grėsmingas langas, pranešantis, kad Lietuvos policija jo kompiuterį identifikavo pirataujant: iš jo nemokamai siunčiami filmai, muzika, žaidimai. Vyras įvykdė reikalavimą ir į nurodytą langelį suvedė kelių šimtinių vertės PIN kodą. Paaiškėjo, kad pinigus pasisavino tarptautiniu mastu veikiantys sukčiai.
Suveikė antivirusinė
Neseniai Klaipėdos rajono policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas aiškinantis, kas iš Ginduliuose gyvenančio verslininko išviliojo 300 Lt. Nukentėjusysis kriminalistams pasakojo įprastai naršęs internete, kai staiga perspėjimo ženklus ėmė rodyti antivirusinė programa – ši užfiksavo virusą. Kompiuterio ekrane akimirksniu iškilo langas su perspėjimu, kurį esą siunčia Kriminalinės policijos biuras. Ekrane iškilo ir vieno per televiziją dažnai rodomo pareigūno nuotrauka su pareigybėmis ir įtikinančiu tekstu apie pažeidimus. Kompiuterio naudotoją tekstas perspėjo, kad kompiuteris identifikuotas kaip atliekantis nusikalstamas veikas. Neva vartotojas piratauja nemokamai siųsdamasis muziką, filmus, žaidimus ir kt. Galiausiai ekrane ėmė tiksėti laikas, per kurį asmuo turi sumokėti 300 Lt baudą. Tam jis turėjo 48 valandas.
Įtikino formalumas
Ginduliškis perskaitė, kad į mirksintį langelį kompiuterio ekrane turi suvesti specialų PIN kodą, kurį gaus loterijos „Perlas“ terminale įsigijęs 300 Lt vertės „PaySafeCard“ elektroninio atsiskaitymo kortelę. Artimiausiame „Perlo“ terminale vyras įsigijo nurodytą kortelę, suvedė joje išspausdintą PIN kodą, tačiau šis nesuveikė. Tik tuomet vyras susisiekė su nurodytu Kriminalinės policijos biuru ir išgirdo: policija neatlieka jokių tokio pobūdžio tyrimų ir internetu baudų neskiria. Tai naujausios atmainos kompiuterinis virusas, kurį per įvairias svetaines platina sukčiai.
Klaipėdos rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus viršininkė Kristina Antanavičienė akcentavo, kad sukčiavimai elektroninėje erdvėje pareigūnams pažeria vis naujų iššūkių. „Nei pavieniai policijos pareigūnai, nei komisariatai ar Policijos departamentas nebaudžia asmenų internetiniais pranešimais. Gavus įtartiną kreipimąsi ar prašymą pervesti pinigus, pirmiausia reikėtų įsitikinti pranešimo tikrumu. Policija visada pasiruošusi suteikti informaciją“, – sakė K. Antanavičienė.
Įvykį tirianti Klaipėdos rajono PK Kriminalinės policijos skyriaus tyrėja Silvija Šilinskė akcentavo, kad ekrane atsiradęs pranešimas buvo sukurptas ypač profesionaliai – be gramatinių klaidų, juridiškai išaiškinta gresianti atsakomybė, nepamažinta ir formalios atributikos. Esą mulkinimams šiaip jau atsparus verslininkas dėl to neabejojo pranešimo tikrumu. Tyrimą kiek apsunkina tai, kad ginduliškis nenufotografavo pranešimo kompiuterio ekrane. „Nukentėjusiojo teigimu, kompiuteris nereagavo į jokias komandas, jo nebuvo galima perkrauti. Į Kriminalinės policijos biurą jis skambino kontaktus radęs kitame kompiuteryje. Tačiau blogiausia tai, kad skambinti jis sugalvojo jau suvedęs kortelės kodą“, – teigė tyrėja.
Pardavėjai – įkaitai
„Perlo“ terminalų ir elektroninio atsiskaitymo kortelės „PaySafeCard“ atstovai taip pat gūžčioja pečiais. Esą pardavėjai irgi tapo sukčiavimo įkaitais. Jie priminė prieš keletą metų paplitusį sukčiavimo būdą, kai į mobiliuosius telefonus buvo siunčiamos žinutės apie laimėjimus loterijose, prašoma pirkti ryšio operatorių išankstinio mokėjimo kortelių papildymus ir padiktuoti jų numerius. Taip sukčiai pildydavosi telefono sąskaitas. Tačiau tokie sukčiavimai – atgyvena.
Kompanijai „PaySafeCard“ Lietuvoje atstovauja bendrovė „Ashburn International“. Kaip „Bangai“ teigė įgaliotas įmonės atstovas, kompanijai buvo žinomas vienas sukčiavimo atvejis Lietuvoje, kai sukčiai, naudodami tarptautinėje rinkoje gerai žinomą virtualių atsiskaitymų vardą, bandė pasipelnyti. „Mūsų atstovaujama tarptautinė kompanija „PaySafeCard“ su sukčiavimu nėra susijusi. Tai patikima ir licencijas teikti mokėjimo paslaugas turinti organizacija. Ir į mus kartą kreipėsi asmuo, patikėjęs kompiuterinio viruso pranešimu. Operatyviai susisiekėme su „PaySafeCard“ atstovybe Austrijoje, padiktavome kliento nurodytą serijinį čekio numerį, kurį jis gavo terminale. Paaiškėjo, kad kodo sukčiai dar nespėjo panaudoti, tad atstovybė jį užblokavo, o žmogus atgavo pinigus“, – pasakojo „Ashburn“ atstovas. Jis akcentavo, kad sukčių aukomis dažniausiai tampa žmonės, nežinantys, kam skirtos virtualaus mokėjimo kortelės. Tiesa, kaip virusą išvalyti, pati Austrijoje registruota įmonė jau yra paskelbusi internete www.paysafecard.com.
Veika – pasaulinė
Manoma, kad Lietuvoje veikia tarptautinis sukčių tinklas, kuris skirtingose šalyse prisidengia vis kitais elektroninių pinigų pardavėjais. Pavyzdžiui, Anglijoje sukčiauta naudojant tokį pat atsiskaitymą siūlančia kompanija „Ukash“.
„Perlo“ terminalų atstovas Kęstutis Gataveckas „Bangai“ teigė, kad terminaluose „PaySafeCard“ čekiais pradėta prekiauti neseniai, tačiau terminalai irgi niekaip su sukčiavimais nesusiję. „Prieš kelerius metus sukčiai ragino žmones pirkti mobiliųjų ryšio operatorių išankstinius sąskaitų papildymus. Tačiau nei operatoriai, nei pardavėjai neturėjo su tuo nieko bendra. Tiesiog buvo pasinaudota žinomų kompanijų vardu“, – komentavo pašnekovas.
Reklama: distributor.lt