Švietimo griovimo dirigentai buvo iš sostinės

Patraukė dėmesį šalies spaudoje Seimo nario, Kultūros komiteto pirmininko Ramūno Karbauskio interviu, kuris vadinosi „Kita Lietuva pagal R. Karbauskį“. Parlamentaras platesniu žvilgsniu mąsto apie Lietuvos ateitį. Tai nepaprastai džiugina daugumą žmonių ir mane patį. Atsiranda viltis.

Šiame mūsų gyvenimo šurmulyje politiko požiūris yra labai svarbus: „Jei mes siekiame išsaugoti valstybę, reikia mažinti emigracijos srautus, kurti laimingą ir saugią aplinką, pirmiausia imtis kultūros. Nuo jos viskas prasideda.“ Džiugu, kad tas mažas eksperimentas Naisių gyvenvietėje pasiteisino ir suteikia Lietuvos žmogui vilties išbristi iš atsiradusio pelkyno ir kurti šalies šviesesnę ateitį. Tokią, kad žmogui galima būtų normaliai gyventi – visai Lietuvai net pirštu rodyti, kad šis eksperimentas ne iš užsienio atvežtas, o savas – lietuviškas. R. Karbauskis kalba apie Naisių gyvenvietę, kurioje kultūra su blaivybe žengia koja kojon ir keičia kasdieninio gyvenimo vaizdą: šeimose daugėja vaikų. Politikas mato tos gyvenvietės perspektyvą, bus atidaromas net vaikų darželis. Gi mūsų gyvenimo kasdienybėje nuolat girdėjome ir girdime įprastinį leksikoną: mokyklų ir darželių likvidavimas, optimizacija ir kiek lėšų bus sutaupyta. Įprastiniai atgarsiai kaime liūdino žmones ir, savaime aišku, kad moksleivių keliai ilgėjo į mokyklas, darželius. Kai kas didžiavosi ir viešai skelbė, kiek eurų sutaupome pasislėpę viešai nesakydami, kad tai kaimo vaikų sveikatos sąskaita. Lietuvos kaimo žvyruotais duobėtais keliais kasryt rieda nauji geltonieji autobusiukai, kurie vaikelius neišmiegojusius krato dešimtis kilometrų. Vaikai ne geležiniai, pavargsta dar neprasidėjus ugdymo procesui. Vaiko nervų sistema ištampyta, keliantis iš šilto patalo šeštą valandą ryte. Įvairiausi nepatogumai erzina vaikus, todėl natūralu, kad kyla konfliktai tarp pačių moksleivių, pedagogų, o kartais auklėtiniai yra nesuvaldomi. Mane stebina ir liūdina, kai iš politikų išgirstu žodį „optimizacija“, nes jokio optimizmo nė su žiburiu nerasi. Žmonės taikliai pastebi, jau kažką nurėš, likviduos. Protingas R. Karbauskio pastebėjimas, jog mokyklų tinklo optimizavimas negali išvirsti į beatodairišką švietimo įstaigų naikinimą. Išsaugoti jas – valstybės reikalas. Neįmanoma išgelbėti kaimo, kuriame uždaroma mokykla, nelieka kultūros namų.

Tačiau nenoriu pritarti Seimo nariui R. Karbauskiui, kad savivaldybės savo valia griovė švietimo, kultūros sistemą. Jos kurį laiką spardėsi, nepasidavė. Tie, kurie priešinosi, buvo beveik viešai kalami prie kryžiaus. Tad priverstinai turėjo nusileisti ir skaudančia širdimi sutikti, kad būtų uždarytos negausios mokinių mokyklos, ikimokyklinės įstaigos. Esu šio proceso liudininkas. Tai iš arti mačiau, stebėjau ir vykdžiau mokyklų „krepšelizacijos“ procesą, kuris aktyviai buvo taikomas savivaldybių švietimo įstaigose. Rezultatas: kapitališkai buvo naikinamas Lietuvos kaimas, o atokiuose miesteliuose neliko vidurinių, pagrindinių, pradinių mokyklų, net vaikų darželių. Prie šio proceso griovimo prisidėta ir mūsų Klaipėdos rajono savivaldybėje, nes atsakingi Švietimo ir mokslo ministerijos darbuotojai, remdamiesi atseit Vyriausybės programa, taip padėjo optimizuoti kaimo mokyklų tinklą, kad neliko pagrindinių, pradinių mokyklų kaime. Gargždų miesto buvusias tris vidurines mokyklas pavertė pagrindine, progimnazija, gimnazija. Tai visai sujauktas mokyklų tinklas. Kombinatu virto „Vaivorykštės“ gimnazija, į kurią ateina pagrindinės ir progimnazijos moksleivija. Ypač nemaža dalis nemotyvuotų moksleivių taip apsunkina ugdymo proceso ritmą, kad mokytojui nei šaukt, nei rėkt. Niekas nepadės, nes gimnazijoje atsirado po šešias septynias aukštesniųjų moksleivių klases be jokios atrankos. Ir jis, tas procesas, ne Savivaldybės rankomis sugriautas, sujauktas liko Švietimo ir mokslo ministerijos spaudimu, kokio neteko patirti man per visus dvidešimt vadybinio darbo metų. Ministerijos tuometiniai specialistai, klerkai taikė tos pačios ministerijos vadovybės griežtas sankcijas. Esą jeigu nebus sutvarkytas mokyklų tinklas mieste, tai tuometinei Gargždų „Kranto‘‘ vidurinei mokyklai nebus skirta lėšų renovacijai. O renovuoti mokyklą verkiant reikėjo. Pinigų iš ministerijos būsią skirta su sąlyga, jei abi vidurinės mokyklos bus reorganizuotos į progimnaziją ir pagrindinę mokyklas. Reikėjo nusileisti, nes visoje šalyje taip buvo „reorganizuojamos“ rajonų vidurinės mokyklos, likviduojamos kaimo mokyklėlės. Neuždarei reikiamo skaičiaus kaimo mokyklų – negausi geltonojo autobusiuko. Dirigentai buvo Švietimo ir mokslo ministerija, todėl kaltinti ar priekaištauti savivaldybėms, kaip teigia Seimo narys R. Karbauskis, būtų nesąžininga.

Šiuo metu sunku būtų atrinkti kaltininkus. Galima konstatuoti patį faktą „Dabar kaip yra, taip yra“. Kaimo beveik neliko. Tačiau šią padėtį blaiviai vertina Seimo narys R. Karbauskis, tai teikia vilčių. Griauti švietimo sistemą galbūt didelio proto ir nereikėjo, kas kita dabar atstatyti ir prikelti kaimą, provinciją gyvenimui. Džiugina, kad politikas labai aukštai vertina bibliotekas, knygą.

Tik per stebuklą neišsivaikščiojo Jonavoje įkurta Kaimo rašytojų sąjunga, kurios nariai leidžia kaimo žmonėms savo kūrinius, išmaldavę vieną kitą eurą iš verslininkų, pridėdavę iš savo kuklių lėšų. Valstybė nusiplovusi rankas, jokios paramos kaimo literatams, kaimo kultūrai neskyrė. Jau daugiau nei dvidešimt metų gyvuoja ši gabių šalies literatų sąjunga. Tai poeto, literato, ilgamečio šios sąjungos pirmininko Kosto Federavičiaus nuopelnas. Jis subūrė draugėn iš visos Lietuvos kaimo literatus. Tai prilygsta šviesos spindulėliui tokioje tamsos karalystėje, tai prilygsta žygdarbiui – atlikti tai, kad niekieno neremiamas įtaigus žodis keliautų iš pirkios į pirkią ir neštų šviesos žiburėlį iš gryčios į gryčią. Puiku, kad tokių žmonių yra keli šimtai Lietuvos provincijoje. Jie bus labai reikalingi, kai bus sprendžiami Lietuvos valstybės socialiniai klausimai, susiję su Lietuvos kaimo atgaivinimu.

Albinas KLIZAS

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys, Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos narys, Gargždų miesto garbės pilietis

P. S. Šiomis dienomis į mano laišką gautas Lietuvos Seimo Kultūros komiteto pirmininko Ramūno Karbauskio atsakymas: „Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komitetas susipažino su Jūsų kreipimusi ir dėkoja Jums už išsakytą nuomonę“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content