Tarybos posėdyje – klausimaiapie krepšinį ir Kontrolės komitetą

Birželio mėnesio Tarybos posėdis paskutinį kartą vyko nerenovuotame Savivaldybės pastate. Kol vyks kapitalinis remontas, Tarybos posėdžiai persikelia į Gargždų kultūros centrą.
Klaipėdos rajono savivaldybės taryba prieš atostogas rinkosi į birželio mėnesio Tarybos posėdį, kuris nepasižymėjo ilga darbotvarke, tačiau buvo darbingas – diskusijų sulaukė sprendimo projektai dėl Kontrolės komiteto sudarymo, infrastruktūros plėtros įmokos, nuomos „Senjorų dvarui“. Posėdyje dalyvavo 26 Tarybos nariai, svarstę 34 klausimus ir išklausę 2 informacijas.
Grįšime į krepšinio lygą?
Prieš tvirtinant Savivaldybės tarybos birželio mėnesio posėdžio darbotvarkę, opozicijos atstovas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pirmininkas Martynas Martišauskas Savivaldybės vadovui uždavė klausimą dėl, jo manymu, trūkstamo klausimo darbotvarkėje. „Viešojoje erdvėje labai užtikrintai kalbama, kad Gargždai jau keliauja į Lietuvos krepšinio lygą ir, neišvengiamai, turbūt visi žinome iš praeitų patirčių, kad reikės ir viešųjų lėšų tokiam klubui. Tai norėjau paklausti, jeigu taip jau sakoma, kad užtikrintai einam į LKL, tai kodėl neturim klausimo, susijusio su finansavimu?“ – kalbėjo politikas.
Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas tikino nežinąs, iš kur tokia informacija viešojoje erdvėje keliauja. B. Markauskas akcentavo, jog žino, kad stengiamasi atkurti klubą, tačiau kol jo oficialiai nėra, kol klubas neturi licencijos, apie jokį finansinį prisidėjimą, tuo labiau šių metų biudžete, kalbos negali būti. „Tai, geriausiu atveju, būtų kitų metų biudžetą svarstant. Jeigu komanda žais, tai pagal mūsų aukšto sportinio meistriškumo rėmimo programą turės galimybę pretenduoti į tokią paramą. Žinau, kad vyksta derybos, paieškos, formavimas, bet šiandien aš neturiu tokios informacijos, kad yra apsispręsta“, – teigė meras.

Pokyčiai opozicijos nedžiugino
Tarybos posėdžių salėje pozicijų ir nuomonių išsakymo sulaukė sprendimo projektas dėl Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos 2023 m. gegužės 4 d. sprendimo „Dėl Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos kontrolės komiteto sudarymo“ pakeitimo. Juo siekiama pakeisti valdančiosios daugumos atstovą, komiteto narį, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos narį Audrių Kampą kitu nariu – Tautos ir teisingumo tarybos narių grupės nariu Viktoru Kura, atsižvelgiant į tai, kad Taryboje sudaryta nauja tarybos narių grupė. Taip būtų atliktas tikslinimas dėl pasikeitusios komiteto nario atstovaujamos frakcijos bei įtrauktas naujas komiteto narys ir taip įgyvendintos Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo nuostatos.
Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdžių sekretorė Karolina Vainienė pristatė, jog V. Kura atsisako tapti Kontrolės komiteto nariu, tad Tarybos nariams buvo išsiųstas pakeitimas. Jame nurodoma, kad V. Kuros kandidatūrą keistų Sigito Karbausko kandidatūra. „Pagal Vietos savivaldos įstatymą komitetas turi būti sudarytas iš visų frakcijų, Tarybos narių grupių vienodo narių skaičiaus, tai vis tiek vienas iš grupės narių turėtų būti komitete, tad yra teikiamas pakeitimas ir prašome balsuoti“, – kalbėjo K. Vainienė.
Iki šiol Kontrolės komiteto sudėtį sudarė 4 nariai: pirmininkė, opozicijos atstovė Loreta Urbutė, pavaduotojas, valdančiosios daugumos atstovas Šarūnas Nenartavičius, nariai – valdančiosios daugumos atstovas Audrius Kampas ir opozicijos atstovas Vytautas Tamašauskas.

Kontroliuos patys save?
Tarybos narė, Liberalų sąjūdžio frakcijos narė, Kontrolės komiteto pirmininkė Loreta Urbutė išsakė poziciją dėl tokio pokyčio. Politikė pažymėjo, kad šis Tarybos sprendimo projektas atitinka teisės aktų reikalavimus, dabar komitete yra 2 opozicijos ir 2 valdančiosios daugumos nariai, Kontrolės komiteto funkcija kaip ir užtikrinta. „Šiuo atveju jau 3 valdančiosios ir 2 opozicijos, iš viso 5 nariai. Tai toks retorinis klausimas: kokia prasmė Kontrolės komiteto?“ – klausimą kėlė komiteto pirmininkė, pateikdama kelis pavyzdžius dėl administracijos abejingumo, kviestinių asmenų nedalyvavimo posėdžiuose. – Šiandienis sprendimo projektas ir parodo, kad Kontrolės komitetas yra tik formalumas, kuris bus kaip paukščiukas uždėtas, nes viskas atitinka. Tai manau, kad neteisinga šiuo projektu priimti tokį sprendimą, na, bet įstatymas yra toks. Tikiu, kad stebi Tarybos posėdį ir Seimo nariai ir pagalvos apie tai, kad nors vieną instrumentą opozicijai reikia palikti tokį, kuris būtų veiksmingas, nes dabar visa galia yra ir patys save kontroliuoja valdantieji.“
Savivaldybės vadovas atkreipė dėmesį, kad vadovaujamasi Savivaldybės tarybos darbo reglamentu, o opozicijai „priklauso“ Etikos komisija, Antikorupcijos komisija. „Kontrolės komitetas nėra sudaromas, kad dauguma narių būtų užtikrinta opozicijos, užtikrinama tik pirmininko pozicija. Nemanau, kad dėl to kažkaip nukentės svarstomi klausimai, iniciatyvos. Komiteto pirmininko labai svarbi pozicija, bet aš taip skeptiškai nemanyčiau, kad kažkas nuo to labai pasikeis. Sprendimai – galbūt taip, bet tai nereiškia, kad komitetas ar komiteto pirmininkas, jeigu mano, kad kažkas norima nuslėpti, neturės galimybės kalbėti. Nėra pažeidžiamas nei reglamentas, nei Vietos savivaldos įstatymas dėl tokios komiteto sudėties“, – tikino meras.
L. Urbutė dėkojo merui už nuomonę ir teigė, jog šis kitaip kalbėti ir negali, tačiau nuomonę gerbia: „Pasakiau kelis pavyzdžius, dėl ko Kontrolės komitetas šiek tiek jau yra nebeatliekantis tos funkcijos, į jį požiūris yra administracijos nevisiškai toks, koks turėtų būti.“

Išrinkti dirbti žmonėms
Politikei antrino ir Liberalų sąjūdžio frakcijos pirmininkas, opozicijos lyderis Justas Ruškys, teigęs, kad ir anksčiau visuomet Kontrolės komitetas būdavo subalansuotas taip, kad tapo vienu iš opozicijos instrumentų kontrolės funkcijai atlikti. „Kai ir jūs pats buvote opozicijoje, buvo sudėliotas komitetas taip, kad opozicija turėjo visišką teisę veikti: turėjo pirmininką, balsų daugumą su pirmininko balsu, tai nuo tos ankstesnės praktikos mes nutolstame. Jeigu visi turi būti užtikrinti papuolimu į Kontrolės komitetą, tai man atrodo, kad jūs pamiršote dar vieną savo daugumos narį, kuris pagal viską turėtų būti Kontrolės komiteto narys“, – kalbėjo opozicijos lyderis.
Meras pažymėjo, kad į komitetą deleguojami frakcijų ir grupių nariai, Antanas Skiotys yra pasiskelbęs kaip nepriklausomas Tarybos narys valdančiojoje daugumoje. „Meru buvau tiek praėjusią, tiek šią kadenciją, tai ar mano kažkoks dabar yra kitas požiūris į Kontrolės komitetą – ne. Dėl kandidatūrų – jeigu yra noras teikti kandidatūrą, galime balsuoti“, – akcentavo B. Markauskas.
Tarybos narė, valdančiosios daugumos atstovė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė Eglė Jaugelavičė siūlė pritarti sprendimo projektui: „Manau, kad reiktų atsižvelgti į tai, kad visi Tarybos nariai yra išrinkti žmonių ir neskirstyti, pozicija ar opozicija. Mūsų visų tikslas yra dirbti žmonių naudai. Taip, kad nesureikšminčiau šito dalyko ir tikrai protingi sprendimai priimami yra visų bendrai, neskirstant nieko.“
Opozicijos atstovė, Liberalų sąjūdžio frakcijos narė Audronė Balnionienė linkėjo, jog kolegės išsakyti žodžiai eitų ir merui, ir kitiems kolegoms į ausį.
Nenorėjo kelti sumaišties
Opozicijos atstovas, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Julius Pozingis teigė, kadangi Tarybos nario V. Kuros kandidatūra buvo svarstyta komitetuose, jis neišsakė pageidavimo atsisakyti savo kandidatūros, tad ar nereikėtų paklausti Tautos ir teisingumo tarybos narių grupės nario S. Karbausko, ar šis sutinka eiti ir būti skiriamas. Tarybos narys, valdančiosios daugumos atstovas S. Karbauskas paaiškino, jog, pasitaręs tik su savimi, pasiūlė V. Kuros kandidatūrą, o šis, grįžęs iš komandiruotės, jos kategoriškai atsisakė.
„Nenorėdamas daug įnešti sumaišties, pats dideliu noru nedegdamas, bet sutinku, suprasdamas, kad privaloma išlaikyti procedūras ir jas vykdyti. O pirmininkei – išvardijote trūkumus, kai nebuvo naujų komiteto narių, tai gal pagerės tie darbai, galbūt administracija atsižvelgs, kad buvęs administracijos direktorius yra narys, gal pradės labiau gerbti komitetą?“ – kalbėjo politikas.
Meras teikė balsavimui sprendimo projekto pakeitimą dėl S. Karbausko kandidatūros, už kurį balsavo 18 Tarybos narių, 8 iš 9 opozicijos narių susilaikė. Balsuojant už sprendimo projektą su pakeitimu 17 Tarybos narių balsavo už, 9 opozicijos nariai susilaikė.
Tarybos posėdžio pabaigoje meras B. Markauskas pranešė, jog liepos mėnesį Tarybos posėdis, jeigu nekils skubių klausimų, neplanuojamas. Simboliškai atsisveikinta ir su Tarybos posėdžių sale, mat rugpjūčio Tarybos posėdis vyks jau Gargždų kultūros centre – liepos 1 d. prasidėjo remonto darbai pagrindiniame Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos pastate.
Gabrielė ČIUNKAITĖ
A. VALAIČIO ir „Bangos“ archyvo nuotr.