Testamento galiojimas
„Jei testamentas nepatvirtintas notaro, ar jis galioja? Kas dar jį gali patvirtinti ir kuris testamentas, jei, pavyzdžiui, buvo parašyti du, yra galiojantis?“ – klausia „Bangos“ skaitytojas Juozas Burneikis.
Oficialiuoju testamentu pripažįstamas tik notaro ar Lietuvos konsulinio pareigūno patvirtintas testamentas. Oficialiesiems testamentams prilyginami testamentai, kuriuos patvirtino ir perdavė notarui saugoti:
1. ligonių, gydymo įstaigų, sanatorijų vyriausieji gydytojai, jų pavaduotojai medicinos reikalams ar budintys gydytojai, taip pat senelių ir invalidų namų direktoriai ir vyriausieji gydytojai;
2. laivų, plaukiojančių su LR vėliava, kapitonai;
3. žvalgomųjų, mokslinių, sportinių ir kitų ekspedicijų viršininkai;
4. kariuomenės dalinių, junginių, įstaigų ir karo mokyklų vadai;
5. laisvės atėmimo vietų viršininkai;
6. testatorių gyvenamosios vietos seniūnai.
Nurodyti asmenys gali tvirtinti testamentus tik tų asmenų, kurie buvo jų žinioje – gydėsi konkrečioje ligoninėje, plaukiojo laivu, buvo įkalinti ar gyveno toje seniūnijoje. Patvirtinus tokį testamentą, privaloma kiek įmanoma greičiau perduoti jį savo buvimo vietos notarui. Notaras, priimdamas saugoti testamentą, privalo nustatyti perduodančio asmens tapatybę, patikrinti, ar testamente nurodyta jo sudarymo vieta ir laikas, testatoriaus vardas, pavardė, asmens kodas arba gimimo data, gyvenamoji vieta, testatoriaus parašas ir t. t. Taigi, kaip matome, testamentas, jeigu jis buvo tvirtintas ne notaro, vis tiek turi būti perduotas notarui saugoti.
Dar yra kita rūšis testamentų, tai asmeniniai testamentai, bet jų galiojimui taip pat yra nustatyta tvarka – tai testatoriaus ranka surašytas testamentas, kuriame nurodytas testatoriaus vardas, pavardė, sudarymo data, vieta ir kuris išreiškia testatoriaus valią bei yra jo pasirašytas. Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad asmeninį testamentą testatorius pats turi perduoti saugoti notarui ar LR konsulato atitinkamoje šalyje pareigūnui. Testamentas perduodamas užklijuotame voke, ant jo pasirašo testatorius, notaras ar konsulinis pareigūnas.
Visi testamentai yra registruojami Testamentų registre. Notarai, konsuliniai pareigūnai per tris darbo dienas privalo pranešti Centrinei hipotekos įstaigai apie patvirtintus, priimtus saugoti ar panaikintus testamentus.
Tuo atveju, jeigu asmeninis testamentas nėra perduotas saugoti notarui ar konsuliniam pareigūnui, jis turi būti pateikiamas teismui patvirtinti ne vėliau kaip per vienus metus po žmogaus mirties.
Šito nepadarius, testamentas netenka galios, nes pagal Civilinį kodeksą galioja tik teismo patvirtintas testamentas.
Taigi, jeigu po žmogaus mirties randamas jo ranka surašytas testamentas, kuris nebuvo oficialiai patvirtintas ir perduotas notarui, tai per 1 metus nuo mirties dienos (ne testamento radimo dienos), galima keiptis į teismą su prašymu patvirtinti testamentą.
Jeigu yra keletas testamentų, tai galioja vėliausiai surašytas, nes testatorius turi teisę bet kada pakeisti savo valią, t. y. pakeisti, papildyti ar panaikinti savo anksčiau išdėstytą valią.
Publikacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos teisininkų Klaipėdos regiono skyriumi.
Renata KAZRAGIENĖ
Lietuvos policijos mokyklos Bendrųjų ir teisės dalykų skyriaus mokytoja
„Bangos“ skaitytojai gali klausimus teisininkams siųsti el. paštu
editor@gargzdai.lt arba adresu:
J. Basanavičiaus g. 21, Gargždai.