Tikri meteoritai, povandeninis pasaulis, lėktuvai, banglentės, kelionės ir kiti dalykai, arba Ką būtina pamatyti šių metų „Adventur“ parodoje?
Galbūt ne visiems lengva tuo patikėti, bet Lietuva yra kosminė valstybė. Ir šioje srityje netgi nesame naujokai. Geriausias įrodymas – dešimtasis pirmųjų lietuviškų palydovų paleidimo jubiliejus, kurį švenčiame šiemet. Nepaisant tokių pasiekimų, kosmoso tema daugeliui lietuvių vis dar gana tolima, nors dešimtys tautiečių jau dalyvauja atrankose į astronautų vietas, o kosminis turizmas tampa nebe fantastikos knygų siužetu, o realybe.
Kelionė į kosmosą Vilniuje
Įsitikinti, kad Lietuva yra kosminė valstybė, bus galima jau sausio 26–28 d. vyksiančioje LITEXPO turizmo ir aktyvaus laisvalaikio parodoje „Adventur 2024“, kuri masins ne tik plačiu kelionių ir veiklų spektru, bet ir išskirtine Lietuvos etnokosmologijos muziejaus instaliacija, kurios tikslas – priartinti kosmosą prie žmonių.
Kaip pasakoja Lietuvos etnokosmologijos muziejaus vadovas Linas Šmigelskas, iš „Adventur 2024“ organizatorių gautas pasiūlymas parodoje sukurti kosmoso temai skirtą instaliaciją suintrigavo iškart. Po ilgų apmąstymų, kaip ji galėtų atrodyti, buvo apsistota prie kelionės tarp žvaigždžių idėjos. Tad parodos lankytojai turės galimybę iš vienos parodos salės į kitą keliauti kosminiu tuneliu, kuriame pritaikyti astronominiai ir meniniai sprendimai sukurs pojūtį, kad keliauji Visatos platybėmis.
Tiesa, etnokosmologijos muziejus neapsiribojo vien tik instaliacija, jo atstovai į „Adventur 2024“ atsiveš intriguojančių eksponatų, kurie iš tikrųjų yra pabuvę kosmose.
„Planuojame pademonstruoti mūsų muziejuje saugomus meteoritus ir lietuviškų palydovų modelius. Kad ir kaip būtų, šiemet labai graži sukaktis – praėjo lygiai 10 metų, kai kosmose skrieja pirmieji lietuviški palydovai „LituanicaSAT 1“ ir „LitSat 1“, – atskleidė L. Šmigelskas.
Anot jo, per dešimt metų Lietuvoje susiformavo tikra kosmoso pramonė. Dar ne taip seniai toks pasiekimas skambėjo tiesiog nerealistiškai, o dabar yra tokios įmonės kaip „NanoAvionics“, kurioje dirba daugiau nei du šimtai darbuotojų. Apie kosmines lietuvių ambicijas daug pasako ir tai, kad dešimtys lietuvių dalyvauja Europos kosmoso agentūros atrankose, taip siekdami savo svajonės – tapti astronautais.
Sparčiai vystantis technologijoms ir kosminio turizmo idėjoms, vis dažniau pasigirsta pamąstymų apie tai, kad dar mūsų gyvenime galimybė apsilankyti kosmose gali tapti lygiai tokia pati reali, kaip nusigauti, pavyzdžiui, į Australiją. Vis dėlto L. Šmigelskas į tokius svarstymus žiūri santūriai.
„Kosminis skrydis – didžiulis išbandymas. Įprastai mes matome tik vaizdus, kaip astronautai kosmose žaidžia su maistu, vandeniu, šypsosi. Bet iš tikrųjų prie tos erdvės reikia priprasti. Žmogaus kūnas ten prisitaiko tik maždaug per pusantro mėnesio, bet pradžioje gali būti ir gana nemalonių pojūčių: galvos skausmas, pykinimas, sutrikęs dienos ir nakties ritmas, nemiga“, – pasakoja L. Šmigelskas ir priduria, kad kol kas tai tikrai ne kiekvienam.
Nuo povandeninio pasaulio garsų iki išskirtinių svečių
Pasak LITEXPO rinkodaros projektų vadovės Martynos Jakubaitytės, parodoje „Adventur 2024“ bus galima sužinoti ne tik apie kosmosą.
Štai Lietuvos jūrų muziejus į parodą atsiveža visą Baltijos jūros pasaulį: povandenines jūros paslaptis, įgarsintus kriauklių moliuskų pokalbius jūros dugne, galimybę sužinoti apie Baltijos jūros išminavimą bei parodą, pasakojančią apie istorinę laivybą Kuršių mariose.
„Aktyvaus laisvalaikio salę parodoje šiemet papuoš lėktuvų ekspozicija, į kuriuos bus galima įlipti, pasijusti tarsi skrydyje. Visai šalia jų įsikurs „Kablio“ riedlenčių parkas, kur bus galima važinėtis ir patiems, ir stebėti riedlentininkų, BMX dviratininkų pasirodymus, varžybas, dalyvauti nemokamose pamokose ar tiesiog gauti gerą patarimą, nuo ko pradėti norint tapti riedlentininku“, – pasakojo M. Jakubaitytė.
Pasak jos, į Vilnių iš pajūrio atkeliauja ir banglentininkų komanda – banglenčių ir irklenčių mokykla „Surf Style LT“ pristatys banglenčių stovyklas vaikams ir suaugusiesiems bei irklenčių turus Lietuvos pajūryje. Jie taip pat pamokys banglentininkų manevrų sukinėjantis ant „surfskate“ riedlenčių, dalysis žiniomis apie banglenčių įrangą, papasakos, kuriuose pasaulio kampeliuose galima pagauti geriausias bangas.
„Adventur 2024“ tradiciškai veiks ir Vilniaus Automuziejaus stendas. Čia bus galima apžiūrėti Ettore Bugatti sukurtą automobilį, užkariavusį europiečių širdis – „Peugeot BP1 Bébé“. Jis įrašytas į istoriją kaip pirmasis europietiškas automobilis, kurio pagrindinis tikslas – rasti kelią ne į turtuolio, o į paprasto pirkėjo širdį“, – vardijo LITEXPO atstovė.
Anot jos, tai bus ne vienintelis parodoje autoakcentas. „Adventur 2024“ lankysis ir ypatingas svečias – neseniai Arabijos smėlynus įveikęs ir Dakaro ralio prizininku tapęs kiekvienam puikiai žinomas lenktynininkas Rokas Baciuška.
„Jis parodos lankytojams papasakos apie kitą lenktynininko gyvenimo pusę, tai, ko nematome ir kas lieka už uždarų durų“, – patikslino M. Jakubaitytė.
Be to, daugybę savo istorijų ir nuotykių garsūs žmonės, dievinantys keliones, papasakos „Adventur 2024“ parodos rubrikoje „Kelionės – mano gyvenimo būdas“. Smagiomis ir net kurioziškomis patirtimis programoje „Kelionių humoro istorijos“ taip pat dalysis Martynas Starkus ir Vytaras Radzevičius.
Sausio 26–28 d. vyksiančioje didžiausioje Baltijos šalyse turizmo ir aktyvaus laisvalaikio LITEXPO parodoje „Adventur 2024“ taip pat bus galima dalytis potyriais bei pomėgiais su kitais aktyvaus laisvalaikio entuziastais, užmegzti ar sutvirtinti turizmo verslo kontaktus, sutikti potencialių partnerių, išbandyti aktyvaus laisvalaikio aikšteles, gauti naudingų kelionių organizavimo patarimų bei sužinoti apie atgimstančio Lietuvos vandens turizmo galimybes.