Tradicijos

Agluonėniškei grafikei – 17-oji Ievos Simonaitytės premija


Kasmet sausio 23-iąją – Klaipėdos krašto rašytojos Ievos Simonaitytės gimimo dieną –nusipelniusiam asmeniui ar kolektyvui įteikiama Klaipėdos rajono savivaldybės įsteigta rašytojos vardo premija. Šiemet ji už Agluonėnų ir Mažosios Lietuvos krašto įprasminimą grafikos darbuose įteikta agluonėniškei grafikei Onai Račkauskienei.


Sausio 23-iąją į Agluonėnus atvažiuoja svečių iš Klaipėdos, kitų Lietuvos vietų, rajono Savivaldybės atstovai, renkasi vietos gyventojai dar kartą prisiminti šio krašto rašytoją I. Simonaitytę ir pasveikinti tradicine tapusios premijos laureatą.


Išpuoštoje salėje scenos prietemoje nušvito Didžiosios Ievos šypsena. Rašytojos paveikslą sušildė ilgesinga Agluonėnų moterų ansamblio „Agluona“ daina apie savąjį kraštą: „Mano krašto žiema nešalta, tik trumpam čia užmiega gamta.“ Agluonėnų seniūnė Laima Tučienė, primindama svarbiausius rašytojos gyvenimo ir kūrybos faktus, tarsi pakvietė Didžiąją Ievą pabūti kartu. Jaunųjų Agluonėnų kultūros namų dainininkų ir šokėjų pasirodymas, „Agluonos“ ansamblio melodijos – jokių samdytų atlikėjų, patys agluonėniškiai šeimyniškai ir nuoširdžiai džiugino gausiai susirinkusius Agluonėnų svečius ir šeimininkus.


Atėjo septynioliktosios I. Simonaitytės premijos laureato paskelbimo akimirka. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjas G. Bareikis, pajuokavęs, kad jo paruoštą ilgą ir iškilmingą kalbą jau išsakė jaunieji atlikėjai, paskelbė, kad Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos įsteigtą rašytojos I. Simonaitytės premiją komisija po ilgų svarstymų paskyrė agluonėniškei grafikei Onai Račkauskienei.


Iš Aukštaitijos kilusi ir iki šiol aukštaičių tarmės neatsisakiusi laureatė buvo kukli. Tik iš trumpos biografijos prie nedidelės jos darbų parodos sužinome, jog ji studijavo grafiką Dailės akademijoje. Vėliau jos vyras, tikrų tikriausias, kaip pats sakė, agluonėniškis ištars, kad būsimą žmoną sutiko Kaune dar studijų metais. Taip aukštaitė atsidūrė Agluonėnuose ir čia prigijo. O pati Ona kalbėjo ne apie save, o apie tai, kaip gimsta paveikslas: „Vienas su popieriumi ir pieštuku užsidaręs dailininkas kalbasi su tuo popieriumi, šneka, šnarina jį, glosto pieštuku, kol staiga pats pamato – atsirado paveikslas. – Žiūrint į paveikslą, galima pasakyti, ką dailininkas su tuo popieriumi kalbėjo.“


40 metų kurianti dailininkė pažadėjo pirmiausia visus savo darbus parodyti agluonėniškiams.


Jubiliatę, linkėdama kūrybinės sėkmės ir stebėdamasi, iš kur tiek šviesuolių Agluonėnų krašte, kad kiekvienais metais atsiranda po laureatą, sveikino Savivaldybės mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė, ankstesnių laureatų vardu – Savivaldybės tarybos narys, Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Albinas Klizas, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikienė.


Aida ŠAUKLYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių