Tradicinių lietuvių liaudies žaidimų čempionatas Ginduliuose: gausu komandų ir žiūrovų
Ne tik krepšinis, futbolas ar tinklinis, bet gali būti įdomūs ir sportiniai, judrieji lietuvių liaudies žaidimai. Tai dar kartą įrodė čempionato organizatorius – Slengių mokykla-daugiafunkcis centras.
Įtraukiamos naujos rungtys
Gegužės 23 d. Gindulių stadione įvyko 13-asis, unikalus, išskirtinis ne tik Klaipėdos rajone, bet ir visoje Lietuvoje Tradicinių lietuvių liaudies žaidimų čempionatas, skirtas šeimų dienai paminėti. Šventę nuotaikingai atidarė Slengių mokyklos-daugiafunkcio centro ugdytinių koncertas. Renginyje dalyvavo gausus būrys komandų iš Sendvario seniūnijos bei kitų vietovių.
Penkiolika komandų varžėsi dėl čempionų vardo dalyvaudami šiose rungtyse: „Lankų varymas“, „Pasagos mėtymas“, „Vaikščiojimas kojūkais“, „Meškerys“, „Lindimas pro lanką“, „Lankelių mėtymas“, „Plunksnos mėtymas“, „Vežimo ratų varymas“, „Duonos kepimas“, „Šyčkavonė“ .
Kiekvienais metais yra įtraukiamos naujos rungtys ir žaidimai. Šio čempionato metu buvo žaidžiami net trys nauji žaidimai: „Šyčkavonė“, „Duonos kepimas“, „Vežimo ratų varymas“.
Etnografas išmokė vaikus
Žaidimą „Šyčkavonė“ pristatė ir organizavo Ignalinos krašto folkloro ansamblio „Čiulbutė“ (vad. Sigutė Mudinienė) dalyviai. Žaidimo pateikėja Janina Paulavičienė (Tverečiaus k., Ignalinos r.).
Žaidimas „Duonos kepimas“ ypatingas tuo, kad jis praėjusį rudenį buvo pristatytas Klaipėdos rajono etninės kultūros centro organizuotoje žaidimų ir šokių vakaronėje. Šį žaidimą pristatė ir pademonstravo Mažosios Lietuvos kultūros puoselėtojas, etnografas Helmutas Lotužis. Slengių mokyklos-daugiafunkcio centro etnomuzikavimo studijos vaikai, dalyvavę vakaronėje, išmoko šį žaidimą ir čempionato metu mokė žaisti komandas ir visus norinčius.
Pagrindinė, finalinė čempionato rungtis buvo „Vežimo ratų varymas“ . Nijolės Pliuraitės – Andrejevienės knygoje „Lietuvos vaikų žaislai“ minima, kad Šilalės apylinkėse kaimo vaikai žaisdavo ridendami nuo kalniuko vežimo ratą su perkištu per jį pagaliu. Laikydavo abiem rankomis ir “susilenkę į kuprą” stumdavo.
Rungtims teisėjavo Slengių mokyklos – daugiafunkcio centro etnomuzikavimo studijos nariai komandas pasitikdami armonikų garsais.
Laimėtojai – seniūnijos šeimos
Šiais metais, kaip ir prieš dvejus metus, čempionais tapo Pocių šeimos komanda iš Gindulių, antrą vietą užėmė praėjusių metų čempionai Gargasų šeima iš Slengių, o trečią vietą laimėjos Jomantų šeima iš Radailių.
Šventės dalyviai turiningai laiką leido edukcinėse veiklose: lipdė iš molio, galėjo pasisiūti priemones žaidimui „Šyčkavonė“ ir čia pat žaisti, susipažino su senoviniais skalbimo ir lyginimo įrankiais, buvo pristatyta bitininkystės tradicija ir visi norintys galėjo pasisverti senovinėmis svarstyklėmis, buvo žaidžiama senoviškais šachmatais.
Renginyje skambėjo dainos, muzika ir šokiai. Sutartines giedojo Ignalinos krašto folkloro ansamblis „Čiulbutė“. Smagiai grojo ir dainavo grupė „Hansanova“ ir kapela „Gatunkas“, o renginio pabaigą vainikavo solisto Stepono Januškos koncertas.
Šventės organizatoriai dėkingi pagrindiniam renginio rėmėjui – Klaipėdos rajono savivaldybei bei nuolatiniam rėmėjui – „RemontasIT“. Renginio partneriams: Sendvario seniūnijai, Klaipėdos technologijų mokymo centrui, Klaipėdos rajono etninės kultūros centrui, VšĮ „Etnopramogos“, Gargždų kultūros centrui, savanoriams, informaciniam rėmėjui –Klaipėdos rajono laikraščiui „Banga“.
Vita VITAITĖ
Organizatorių nuotr.
























.