Turizmo informacijos centras: biudžetas duoda, o kiek uždirbama?

Augustės JAŠINAUSKIENĖS nuotr.

2019–2023 m. kadencijos Klaipėdos rajono savivaldybės taryba ketvirtadienį renkasi į paskutinį posėdį, kurio metu bus pristatytos biudžetinių įstaigų praėjusių metų veiklos ataskaitos. Tarp jų – ir Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro veiklos ataskaita, kurioje nurodoma, kad TIC iš rajono Savivaldybės biudžeto gauna 230 tūkst. eurų, o per metus uždirbo tik 16 tūkst. eurų.


Vietinių turistų mažiau
Praėjusiais metais Klaipėdos rajono turizmo informacijos centrą (TIC) ir jo filialą, J. Gižo etnografinę sodybą, aplankė 6 567 lankytojai, maždaug 33 proc. mažiau nei 2021 m. Pasak Klaipėdos rajono TIC direktorės Daivos Buivydienės, J. Gižo sodyboje po vienu stogu yra įsikūrusios dvi biudžetinės įstaigos – Klaipėdos rajono TIC padalinys ir Gargždų krašto muziejaus padalinys. „Savivaldybė trejiems metams davė leidimą visą sodybą valdyti Gargždų krašto muziejui, todėl Klaipėdos rajono TIC nereikėjo daugiau rūpintis aplinka. Mums buvo pasakyta, kad reikia atleisti ūkvedę, o ji labai padėdavo filialo vadovei edukacinių programų metu – išnešdavo stalus, indus. Anksčiau galėdavome priimti dvi, tris grupes į edukacijas, dabar galime tik vieną“, – lankytojų sumažėjimo priežastį aiškino D. Buivydienė.
Daugiausia turistų sodyboje pernai apsilankė birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesiais, mažiausiai – sausį, vasarį ir lapkritį. 2022 m. vietinių turistų sulaukta beveik 46 proc. mažiau nei 2021 metais. D. Buivydienė teigė, kad žmonės aktyviai lankė būtent šalia esančius muziejus, domėjosi kelionėmis po Lietuvą pandemijos laikotarpiu. Kai buvo atšaukti visi koronaviruso ribojimai, tautiečiai vėl pradėjo atostogauti užsienyje, mažiau dėmesio skirdami vietiniam turizmui. Etnografinė J. Gižo sodyba Drevernoje sudomino turistus iš Vokietijos, Lenkijos, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Slovėnijos, Šveicarijos, JAV, Latvijos ir Švedijos. Sodyboje teikiamos ir stovyklavimo paslaugos, pernai buvo sudarytos 45 stovyk­lavimo paslaugų teikimo sutartys, 25 proc. daugiau nei 2021 metais.


Filmukas plačiau nedemonstruotas
„Bangos“ korespondentei pirmadienį apsilankius Klaipėdos rajono TIC, akį patraukė pakabinti virtualios realybės akiniai. D. Buivydienė pasakojo, kad lankytojai, atėję į TIC, gali išbandyti minėtus akinius, įdiegtos inovacijos leidžia pasimatuoti kuršiškus kostiumus, virtualiai pakeliauti po penkis Klaipėdos rajono piliakalnius ir pažiūrėti 2021 m. pavasarį pristatytą animacinį 3D filmą „Kaip kūrėsi Gargždai nuo pelkių iki šių dienų“. Tai dalis veiklų iš projekto „Baltų kelias“. Pasiteiravus, kiek kainavo visos šios technologijos, TIC direktorė atsakė, kad įrangai ir šviečiamajai medžiagai išleista 36 tūkst. eurų. „Centre buvo atliktas kosmetinis patalpų remontas, nupirkta įranga. Patys akiniai nebrangūs, juk svarbiausia sukurtas turinys, o jis kainavo beveik 10 tūkst. eurų“, – sakė D. Buivydienė. Minėtą animacinį filmuką tarp seansų dabar planuojama rodyti „Minijos“ kino teatre jubiliejinio miesto gimtadienio proga. Iki šiol edukacinis filmukas rodytas TIC lankytojams, parodose, tačiau Klaipėdos rajono visuomenei plačiau nebuvo pristatomas.
TIC 2022 m. veiklos ataskaitoje matoma, kad praėjusiais metais Klaipėdos rajono savivaldybė šiam centrui skyrė 230 310 eurų, šių lėšų panaudota buvo 179 790 eurų. Anot D. Buivydienės, likę 50 520 eurų sugrąžinti į Savivaldybės biudžetą, nes liko nepanaudoti dėl neįvykusio projekto „Karklės atlasas“ konkurso ir sutaupymo kai kuriose priemonėse.


Komitete kilo klausimų
Savivaldybės tarybos vietos ūkio ir kaimo reikalų komiteto posėdyje, kuris vyko kovo 23 d., Tarybos narė Loreta Piaulokaitė-Motuzienė atkreipė dėmesį, kad Klaipėdos rajono TIC uždirba labai mažai pajamų – tik 16 tūkst. eurų. „TIC iš biudžeto gauna per 200 tūkst. eurų, bet negeneruoja nė 10 proc. pajamų. Ar planuojama uždirbti daugiau lėšų?“ – klausė L. Piaulokaitė-Motuzienė. Klaipėdos rajono TIC direktorė teigė, kad kitų savivaldybių turizmo informacijos centrai uždirba daugiau, nes valdo baseinus ar kempingus, o mūsų rajono TIC daugiausia pajamų gauna iš etnografinės J. Gižo sodybos, kurioje teikiamos stovyklavimo paslaugos, edukacijos ir pramoginiai plaukiojimai laivu „Dreverna“. „Taip pat dalyvavome bendrame projekte su latviais „Baltų kelias“. Iš jo buvo sugeneruotos didelės lėšos, bet jų nesimato TIC pajamose, nes tos lėšos pritraukiamos mūsų Savivaldybei ir šie pinigai buhalteriškai neapsiskaito“, – posėdyje aiškino D. Buivydienė. „Bangai“ paprašius smulkiau papasakoti apie gautas pajamas „Baltų kelio“ projekto metu, TIC direktorė raštu nurodė, kad šis projektas buvo vykdomas 2 metus. „Projekto vertė 119 629 eurų. ES lėšos, tekusios mūsų rajonui (vadinamos finansavimo pajamos), – 101 684 eurai. Savivaldybė prisidėjo 17 944 eurais. Finansavimas gaunamas tokiu principu: pirmiausiai Savivaldybė skiria finansavimą projekto veikloms, o gavus lėšas iš ES grąžinama į Savivaldybės biudžetą“, – rašoma TIC atsakyme.


Ataskaitoje praslydo klaida
Analizuojant Klaipėdos rajono TIC finansinę lentelę už akių užkliuvo išlaidos kulinarinių kelionių projektui „Maisto kelias“. Šiam projektui 2021 ir 2022 metais, kasmet buvo skirta po 5 tūkst. eurų. Pasiteiravus D. Buivydienės apie šias išlaidas, direktorė negalėjo patikėti. „5 tūkst. eurų? Tikrai ne, mes filmavimui išleidome 1 500 su PVM, niekada neskyrėme tokių lėšų“, – atsakė pašnekovė. Antradienį TIC direktorė pripažino, kad ataskaitoje įsivėlė apmaudi klaida. Mat Klaipėdos rajono savivaldybei buvo išsiųsta lentelė su pasislinkusiu skaičių stulpeliu. „Nepastebėjome, kad stulpelyje pasislinko skaičiai ir vietoje pataisyto varianto išsiuntėme neteisingą lentelę. Neatkreipiau dėmesio, kad ataskaita su technine klaida“, – apgailestavo D. Buivydienė. Pasak jos, kulinarinių kelionių projektui buvo skirta 2 500 eurų, nufilmuotos 2 laidos, kurios rodytos per TV3 televiziją. O nurodyti 5 000 eurų išleisti įvairių turizmo reprezentacinių priemonių rengimui.


Augustė JAŠINAUSKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių