Ūkininkai įveikia vargus, bet sunkiai išsiruošia į ataskaitinį susirinkimą

Autorės nuotr.: LŪS Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas V. Buivydas: „Ūkininkų pareiga – dalyvauti ataskaitiniame susirinkime. Nesant kvorumo, tenka šaukti antrą kartą.“

Klaipėdos rajono ūkininkų sąjungos nariai praėjusį ketvirtadienį buvo pakviesti į ataskaitinį susirinkimą, bet kvorumui nesusidarius teko šaukti antrą kartą. „Ūkininkai turėtų aktyviai dalyvauti, juolab kad šį kartą atvyko svečių – naujų vadovų, su kuriais galėjo susipažinti, diskutuoti“, – kalbėjo skyriaus pirmininkas Vidmantas Buivydas.
Noriau renkasi į šventes
Pasak rajono Savivaldybės tarybos nario, ūkininkų skyriaus valdybos nario Andriaus Vainiaus, Ūkininkų sąjunga labai reikalinga. „Kas kovos dėl mūsų problemų – mes patys, bet pavieniui nieko nepadarysime“, – „Bangai“ sakė jis.
Tačiau į ataskaitinį susirinkimą ūkininkai rinkosi vangiai. „Jiems sunku atitrūkti nuo kasdienių darbų. Raginau atvykti, bet sužinojau, jog kai kas ruošiasi statybai, kitiems karvės veršiuojasi. Betgi ataskaitinis susirinkimas – kartą per metus, – nelinksmai kalbėjo Klaipėdos rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas V. Buivydas. – Ūkininkai noriau renkasi į metų šventę – apie 100 susirenka.“
Atvykusieji į susirinkimą ūkininkai turėjo galimybę susitikti su svarbiais svečiais.
Rajono meras Bronius Markauskas, pasveikinęs susirinkusiuosius, prisipažino esąs iš tos pačios ūkininkų bendruomenės, ir kasdien važiuodamas į darbą žvelgia į pasėlių laukus. „Puikiai žinau jūsų džiaugsmus ir vargus – noriu pasidžiaugti gerais santykiais su ūkininkais, – kalbėjo meras. – Stiprus Žemės ūkio skyrius, kuriam vadovauja Aurelija Latakienė. Ką galime padėti ūkininkams? Padidinome Kaimo rėmimo fondą iki 30 tūkst. eurų. Daug dėmesio skiriame melioracijai ir vandentvarkai. Neseniai lankėsi aplinkos ministras – kalbėjomės dėl potvynio. Tai aktualu dėl žmonių sveikatos, jų gyvybės ir turto.“
B. Markauskas priminė, kad dar gyvi protesto akcijos (dalyvavo ir Klaipėdos rajono ūkininkai) Vilniuje įspūdžiai. Jis pastebėjo, kad visa Lietuva džiaugėsi išaugusia, sustip­rėjusia ūkininkų bendruomene, jų mentalitetu, suvokimu. Pasak mero, Ūkininkų sąjunga gyvuoja apie 30 metų, bet į susirinkimą jie eiti nenori. Meras B. Markauskas ir Žemės ūkio skyriaus vedėja A. Latakienė pasveikino V. Buivydą, neseniai sulaukusį jubiliejinio gimtadienio: „Kad vasarą neužkluptų sausros, o rudenį – potvyniai.“
Tikisi gražaus dialogo
Susipažinti su ūkininkais į susirinkimą atvyko nauja vadovė – NMA Klaipėdos paramos administravimo skyriaus vedėja Laima Kuizinienė. „Laukia iššūkiai ir paramos gavėjų, ir agentūros darbuotojų“, – akcentavo vedėja ir paragino ūkininkus kreiptis pagalbos iškilus neaiškumų, kad dokumentai būtų kruopščiai parengti.
„Džiugu, kad neužvertos durys. Gal dabar per pokalbius galėsime lengviau orientuotis, tvarkingiau pateikti dokumentus ir išvengsime sankcijų. Juk ūkininkas baigęs žemės ūkio mokslus, o teisinio išsilavinimo neturi, – kalbėjo V. Buivydas. – Mūsų noras, kad NMA paraiškų nesiuntinėtų po visą Lietuvą, o vertintų vietoje, nes čia žino, kas ūkininkauja, o kas tik imituoja šią veiklą.“ „Tikimės gražaus dialogo“, – vylėsi L. Kuizinienė.
Į susirinkimą atvykęs VMVT Klaipėdos apygardos priežiūros skyriaus vedėjas Mindaugas Kašinskas atskleidė pokyčius šioje tarnyboje. Dėl korupcinio skandalo vasarį ji buvo reorganizuota. „Iš 10 apskričių liko 6 apygardos, kiekvienoje yra priežiūros ir paslaugų skyriai. Šios funkcijos atskirtos – pas ūkininkus atvykstantys inspektoriai nebegali išduoti leidimo, – atskleidė Priežiūros skyriaus vedėjas M. Kašinskas. – Dabar Klaipėdos apygardos sudėtyje – ir Tauragės apskritis. Gargžduose nebeliko padalinio, kur dirbo inspektorė, vyko konsultacijos. Dabar, kaip ir daugelyje institucijų, duotas centrinės įstaigos telefonas, kuriuo paskambinus konsultantai teikia konsultaciją. Ateityje bus galimybė užsiregistruoti susitikimui su inspektoriumi.“
Ūkiai stambėja
Pasak M. Kašinsko, Klaipėdos rajone šiuo metu – daugiau nei 13 tūkst. galvijų ir 478 jų laikytojai. „Labai sumažėjo palyginti su 2001 m. – tada šis rajonas buvo 3–4 vietoje po Šilalės, Šilutės ir Telšių rajonų. 2017 m. galvijų skaičius mažai skyrėsi, bet laikytojų buvo beveik 900. Taigi ūkiai stambėja, nyksta smulkieji. Galvijų labai sumažėjo palyginti su kaimyniniais rajonais: pavyzdžiui, Šilalės rajone yra daugiau nei 42 tūkst. galvijų ir apie 2 tūkst. laikytojų, Šilutės rajone – daugiau nei 39 tūkst. galvijų ir 1 500 laikytojų. Štai kokie kontrastingi skaičiai“, – atskleidė svečias.
M. Kašinskas priminė apie bio­loginę saugą plintant afrikiniam kiaulių marui. Jo teigimu, pernai Lietuvoje nustatyti 583 šios ligos atvejai, o šiemet jau 256. „Bet nustatyta tik šernuose – ne kiaulių fermose. Ekspertų teigimu, rūpestingai laikantis biosaugos reikalavimų, šio viruso galima išvengti“, – kalbėjo M. Kašinskas. Jis priminė, kad institucija bendradarbiauja su NMA, kuri pateikia sąrašus ūkių, kuriuos reikia patikrinti dėl komp­leksinės ir susietosios paramos. „Daugiausia pažeidimų randame dėl gyvulių ženklinimo ir gyvulių judėjimo dokumentų, – pastebėjo svečias. – Didžiausi patikrinimai vyks liepą – ganiavos laikotarpiu.“ M. Kašinskas pažadėjo panaikinti kai kuriuos žurnalus – ūkiuose sumažinti nereikalingų dokumentų pildymą, kad ūkininkai turėtų daugiau laiko rūpintis gyvuliais.
Praleido progą išgirsti
Susirinkime dalyvavęs Klaipėdos RPK viršininkas Ramūnas Stasiulis pastebėjo, jog dėl komunikacijos stygiaus protesto akcijos metu įvyko incidentas su ūkininkais. „Neturėjome tikslo paskirti administracines nuobaudas, bet mūsų niekas neinformavo, kad vyksta ūkininkų palydos į Vilnių – būtume padėję ir gražiai išlydėję. Manau, kad ateityje mūsų bendradarbiavimas klostysis sklandžiai“, – kalbėjo pareigūnas.
Pasak R. Stasiulio, prasidėjus darbymečiui, į kelius ūkininkai išvažiuoja galinga technika. „Pavasarį sulaukiame pranešimų apie kelio dangos taršą. Reikia važiuoti techniką nuvalius, apžiūrėjus, kad būtų tvarkinga, atitiktų reikalavimus, nes pasitaiko skaudžių įvykių,– akcentavo R. Stasiulis. – Pernai keliuose įvykiuose buvo sužeisti asmenys. Vieno tyrimas tebevyksta, paskirta ekspertizė.“ Pareigūnas priminė, kad traktorių vairuotojai privalo turėti visus dokumentus – vairavimo teises, draudimo, techninės apžiūros dokumentus, nes priešingu atveju gresia administracinė atsakomybė.
„Pernai buvo daug išbandymų ūkininkams ir specialistams dėl žemės ūkio naudmenų deklaravimo, strateginio plano, vargino sausros ir liūtys. Šiemet tikimės viską susitvarkyti sparčiau“, – kalbėjo A. Latakienė.
Po svečių pasisakymų turėjo būti Ūkininkų sąjungos skyriaus narių atskaitinis susirinkimas, tačiau nebuvo kvorumo. Susirinkusieji tik išklausė metinę ataskaitą, aptarė savo opias problemas. Susirinkę antrą kartą, balandžio 9 d., ją patvirtins. V. Buivydas negalėjo suprasti, kodėl nesusirinko ūkininkai (yra 91 narys, iš kurių mokestį sumokėję 46), kodėl tiek mažai aktyvių narių. „Juk Ūkininkų sąjunga – vienintelė visuomeninė organizacija, atstovaujanti ūkininkams, – kalbėjo V. Buivydas. – Kodėl jie nepasinaudojo proga susipažinti, pasikalbėti su svečiais – naujais vadovais?“
Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių